nedeľa 25. januára 2015

99+1 literárnych brakov : Jitka Volfová - Smlouva s Adamem (alebo 69 odtieňov knižného odpadu)

Anotácia :
Padesát odstínů šedi po česku. První díl z plánované trilogie. První kniha české autorky, která zůstává skrytá pod aliasem. Smlouva s Adamem se stává prvním dílem plánované triologie v které je vylíčen rok sexuálního zasvěcování mladé učitelky, jež ve své naivitě a okouzlení sexem podlehne otci svého žáka. Autorka barvitě vykresluje nejen příběh hlavní hrdinky, ale i rodinné vztahy a strasti a slasti jejích dvou kamarádek.


Vydavateľstvo : Mladá Fronta, 2013
Počet strán : 320
Žáner : Romám/ Pre ženyAni sama sa nedivím, že Jitka Volfová je ešte stále inkognito. Ak by som vydala podobný skvost, tiež by som to radšej vydala anonymne. Ani sama nedokážem poriadne odhadnúť, koľko môže mať autorka rokov, no podľa štýlu písania a vyjadrovania by som tipovala tak vekové rozmedzie 10-15 rokov.

Myslím, že šlo o prvý literárny počin autorky a tak to vlastne aj vyzerá. Najpravdepodobnejšie bude to, že sa Jituške až moc zapáčilo 5O odtieňov a tak sa rozhodla stvoriť niečo svoje. No na jej mieste by som radšej začala kariéru poviedkou o lietajúcich jednorožcoch, než pofidérnym erotickým románom  ( A inak, aký erotický román, keď sú tam erotické scény popisované asi štýlom "Išli do postele."), ktorý túži byť svetovým, no nevydalo.  A ani sa nedivím.

 Aj ked sa dievča mohlo snažiť ako chcelo, povedzme si otvorene, žiadny český ani slovenský román nebude mať ten americký šmrnc,... no možno česť výnimkám. A iste, podobnosť s 50 odtieňovkami by sme našli, ved už len ten náznak zmluvy Anastázie a Evy ...Po polke knih vás už naozaj výraz "uragán vášne" začne provokovať viac ako vnútorná bohyňa a stupiditu postáv nechcem radšej ni spomínať.

 Všetci rozmýšľajú štýlom 10 ročného dieťaťa, čo ma ale "pozastavilo" najviac boli 3 scény :

1. To, keď 27 ročná žena ani náznakom nevie, čo je 69-tka, o čom s prepáčením majú akú-takú predstavu už aj deti druhého stupňa Zš.

2. Keď "bohatý" podnikateľ rozpráva o milióne korún ako o "obrovskom " peniaze.

3. Tobôž to dorazí scéna, kde človek zomrel asi štýlom : "Idem ho pozrieť, dlho nejde ..... Vieš čo, nebuď smutná, ale on zomrel. " No prisámvačku to bolo popísané nejak tak.

Vlastne ani neviem, kde sú plusy tejto knihy... neustále o tom istom... ten štýl písania je tak zlý, že sa do knihy nevcítite, ani keby ste sa snažili sebaviac , postavy sú, ako Eva, tak aj Adam neskutočne "pripečeného rázu" a dej je naozaj minimálny, opakovaný a rozťahaný.

Na Knižnú malinu by to mohlo byť nominované z fleku  ni nechcem myslieť na to, že sú ešte ďalšie dve pokračovanie tejto "knihy". Ani sama neverím, že v ďalších dieloch sa štýl autorky zmenil a naozaj úprimnú sústrasť všetkým, ktorí si tento "skvost"  kúpili.

Ps. Tak veľmi som chcela povedať niečo k deju, ale ono naozaj nie je čo. Spoznajú sa, spávajú spolu, on má syna, je trošku majetnícky, ona pripečená , on tiež a stále dokola,. Zhrnuté do jednej vety. A posúďte, to, že knihu môžete zhrnúť do jednej vety je samé o sebe smutné, nie?
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára