sobota 20. augusta 2016

99+1 literárnych brakov : Lara Chapman - Bezchybná

Anotácia :  Sarah má před sebou poslední ročník střední školy. A i když je trochu knihomol a chce se dostat na prestižní univerzitu, aby mohla studovat žurnalistiku, doufá, že by třeba mohla potkat také svou první velkou lásku. A pak přijde do třídy Rock, a jako by se sny staly skutečností. Ovšem má to dvě drobné vady na kráse. No dobře, dvě ohromné vady. Jednou z nich je její neúměrně velký a nepřehlédnutelný nos a druhou fakt, že se do Rocka zamiluje také její nejlepší kamarádka – bezchybná Kristen. Sarah se tak stává novodobým Cyranem, trpícím pro štěstí svých nejbližších. 

Vydavateľstvo : Cooboo , 2011
Počet strán : 200
Vekové odporúčanie : 12+
Retelling (vraj :D) : Cyrano z Bergeracu (Edmond Rostand)

Každý knihomol má v živote chvíľu, kedy proste nechce čítať. Buď nevládze, má rozpozeraný nový super seriál, alebo len proste nemá chuť.Toto obdobie (hrozné obdobie) doľahlo aj na mňa ( a zrovna v dobe prázdnin, kedy sa má čítať najviac), a tak som sa tú čiernu, nevyplnenú dieru po kvalitných knihách rozhodla kompenzovať knihami "ľahšími".
Vybratých som mala viacero, no ako na prvú mi padla ruka práve na Bezchybnú.Jednoduchý dôvod. Posledná veta z anotácie.
A keďže milujem príbeh Cyrana zo stránky literárnej aj psychologickej (ak ste lenivý čítať či moc nechápete veršom pozrite si ten film s Depardieum prosím! To je nutnosť!), nadobudla som pocit, že sa znovu ponorím do príbehu plného tých krásnych zamilovaných listov (tu v TEEN prostredí e-mailov - ?

- A ono? No nazývať toto slabým odvarom, zahanbili by sme všetky slabé odvary. Prvá vec, samozrejme, nie je to veršované. To sa snáď ani nedalo čakať.

No tak stupídne, ploché klišé postavy jestvujú už naozaj len v týchto knihách. Utvrdila som sa v tom, že vekové rozhranie tam naozaj nie je zadané len tak pre srandu.

Myslím, že ak by som bola 13-ročné dievča bez akejkoľvek znalosti kníh a nemala nič "načítané", považovala by som ju za vynikajúcu. Pamätáte sa, tie časy, keď sme čítali Hevierov Futbal s papučou a Brezinov Klub záhad. Vtedy nás tie knihy dokázali naplno pohltiť, pretože ...nemali sme s čím zrovnávať.Veď povedzte,ktoré 12 ročné deti čítajú Rostanda či Flauberta... To je jasná cielovka tejto knihy. O tom žádná!

Autorka Lara Chapman
Dnes, sa mi už zápletka zdala neskutočne banálna, neskôr ešte viac prvoplánová a odfláknutá. Naozaj, ani s tým kvetnatým opisom v listoch (mailoch) sa autorka nevyhrala. Namiesto toho si postavy písali o sprostostiach typu "Čo by si robil, keby máš už len deň života?" a podobné klišé srágory, obsiahnuté v každom lacnom USA seriály o 20 sériách.

Všetko tu vyznievalo veľmi lacno, od prostredia školy, cez Kristen, kamarátku Sarah, ktorá snáď ani nemohla byť tupšia (viz pomýliť si impresionistu s imitátorom), cez neskutočného Rocka, ktorý v 18-stich vyzerá, rozmýšľa a správa sa ako ten najviac vyzretý muž v rokoch. Čiže sa nesmeje na hlúpostiach (What?), číta po večeroch básnické zbierky (What?) a je galantný k ženám. No len povedzte, ak ste takéto jeden krát v živote stretli, tak asi ozaj ani raz.

Bullshit ako vyšitý! 

Najhoršie na tom je, že tento typ mega-ultra špeciálneho hrdinu sa dnes objavuje už v každej knihe, či YA, NA, alebo v iných. Skrátka, všetci musia byť set-sakramensky typizovaní, buď čierni alebo bieli, ľahko prekuknuteľní, bez akejkoľvek hlbšej šance nás prekvapiť. Lebo "ty si vždy dobré, múdre dievčatko, ty vždy miláčik školy, ty vždy intrigán" a pod. Nikto akokeby nemohol vystúpiť zo svojho charakteru, svojej role.
Preto, po feelingovej časti vám táto kniha (a jej podobné) nič nedá. Vykreslenie hlavnej hrdinky Sarah je tiež dobre postavené "na hlavu". Tá, čo má traumu z veľkého nosa (no napriek tomu ju chcú, aj keď ona sama to nevidí (What?) a nakoniec jej ten nos teda ani tak veľmi neprekáža (What?), slepo oddaná pomoci priateľke - no skrátka - čistý typ trpiacej bohyne. (viz všetky autorky YA).

Už vôbec nechápem nezmyselné časti deja s jej matkou ( asi bolo treba zapratať miesto), rovnako ako aj moje obľúbené "krovie postavy", napr. postava druhého amanta Sarah, ktorého miesto v knihe bolo tak ťažko pochopiteľné, asi ako podrobná príprava modrej skalice. Teda v sumári, v príbehu nemal žiadny zmysel.

Záverom, kniha je naozaj určená len čitateľkám (chlapci by takéto YA dobrovoľne nečítali :D), ostatní sa pri nej budú len neustále chytať za hlavu zo 100 krát omieľaných motívov a dialógov, v neposlednom rade z klišé konca ako z High School Musical. Pochváliť možno len jemný didaktický nádych pre mladých - neklamte svojich priateľov, majte sa radi a pod. Ale,v ktorej knihe toto dnes nie je obsiahnuté?

A prirovnávať toto k Cyranovi? Myslím,že tomu, kto tam túto vetu napísal, by mal Rostand osobne naplácať, ak by mohol. Takto sa len otáča v hrobe.
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára