piatok 26. augusta 2016

Keď cítite blízkosť niečoho ... - Denisa Martincová : Šarlotin anjel

Anotácia : Šarlota sa dožíva vysokého veku, presne, ako jej to predpovedala slepá kartárka Magara, ktorej srdce si získala, ako päťročná, keď ju otec predal do chudobného cirkusu. Magara jej zveruje tajomstvá života, ale nesmie jej prezradiť v čom je Šarlota iná, ako ostatní. Výnimočný vzťah s Magarou ju ovplyvní na celý život. Otázky, na ktoré nemohla dostať odpovede sa dozvedá v okamihu, keď už od života nič neočakáva, ale stane sa niečo nepredvídané. Šarlota sa dostáva na miesta kde nikdy nebola a začne chápať veci, ktoré jej nedávali význam, pretože už vie, že život, ktorý žila nemal patriť jej.

Vydavateľstvo : Brána, 2015
Počet strán :  200
Žáner :   Román/Novela
Obchod : http://www.brana-knihy.cz/sarlotin-andel.html

V prvom rade, syntax tejto knihy je hrozný. Rovnako utnuté vety a hrubé prechody deja k deju, často bez toho, aby bol na to čitateľ pripravený.S koncom príbehu som už nemala síl ani chuti si to všímať, no na začiatku som bola "mierne znepokojená" vetami, ktoré by na správne opravila aj slovenčinárka z druhého stupňa ZŠ.

! Obsahuje spoilery !

Autorka Denisa Martincová   


Za druhé : Kniha má v podstate jasný dej. Jedna línia - tá nemocničná, so starou Šarlotou no a tá druhá - spomienky. To, že týmito líniami autorka skáče doslova " vo vetách" ako sa jej zachce, nebudem ani spomínať, čo však chcem vytknúť, je to, že keďže autorka má za sebou už dve knihy, budila vo mne dojem, že rozprávačský štýl bude mať "vybrúsenejší". Zato som však v knihe našla desiatky zle formulovaných viet - a čo je najpodstatnejšie - nazvime to pracovne - OPOSITNÚ RETROSPEKTÍVU. To jest, že autorka nám najprv do detailov povie, čo sa s postavou v minulosti stalo, a neskôr to isté vidíme v minulosti. Význam tohto umeleckého prostriedku mi trochu unikol a po zopakovaní na niekoľkých stránkach pre mňa pôsobil skôr rušivo.

A samozrejme, nespočet autorských klišé. Tie sa objavovali ako v rozhovoroch, tak aj v správaní postáv (viď návrat a zmúdrenie zlého otca, stará slepá veštica prekypujúca "múdrosťou" a hlavne - a toto je najväčší gól - 5 ročné dievča príde do cirkusu, okamžite ovláda kopec akrobatických kúskov, nadobudne dôveru u všetkých členov súboru, zaľúbi sa do nej chlapec (čo na tom, že ona má 5 rokov, je to z jeho strany hneď nehynúca láska) a principál ju len tak postaví pred najsurovejšíeho koňa, ktorého sa boja aj dospelí.) Lebo vraj len na skúšku. - A všetko je to odôvodnené tým, lebo vraj má pri sebe strážneho anjela. No ďakujem pekne!

Skrátka, deti sa tu správajú ako dospelí, hovoria ako dospelí a pravdepodobne aj chápu skutočnosti ako dospelí. Už spomínané nelogické správanie postáv mi bilo do očí a z viet typu : "Ty si prvá, ktorej verím." alebo "Budem Ťa milovať až do smrti..." ak toto povie niekto, kto má 10 rokov (WHAT???), mi bolo až trápne ...

No na to, ako kniha bola až trápne PLAIN, nemôžem jej odoprieť jednu vec, kvôli ktorej vám ju - Naozaj - odporúčim. Teda aspoň niektorým z vás.
Ťahačom je silný didaktický charakter. Preto je schopná, určitým spôsobom, vtlačiť do čitateľa myšlienky na spravodlivosť, potrebu lásky, priateľstva, dôvery a podobne.
Tento pozitívny-výchovný náboj je obsiahnutý hlavne v rozhovoroch Šarloty a starej veštice Magary (áno, ja viem, že som povedala, že je to jedno veľké klišé, ale aj tak, u čitateľa to dokáže prebudiť nejaké mravoučné cítenie) a taktiež Šarloty a Noelaha (anjela).


Preto sa nebojím povedať, že kniha by mala byť určená primárne veriacim ľuďom. Samozrejme, nie je to podmienka, no ak by bola táto kniha kvalifikovaná ako náboženská literatúra obstála by aj v mojom zrecenzovaní lepšie. Nakoľko mám pocit že náboženská literatúra nemusí nutne ohúriť dejom, ale skôr myšlienkou a dialógmi hrdinov (čo tu úplne spĺňa).
Samotnou pointou kniha určite prekvapí, zanechá v človeku aspoň na chvíľu príjemný pocit a pre niekoho, v napr. ťažkej životnej situácii by mohla pôsobiť nápomocne a tak povediac stabilizačne.

Záverečné hodnotenie : 2,5 z 5 *

Kniha mi bola poskytnutá v spolupráci s vydavateľstvom Brána. Ďakujem!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára