streda 14. septembra 2016

Keď Vás rodina zatieni : Mariel Hemingway - Neviditelná dívka

Neviditelná dívkaAnotácia : Vnučka slavného spisovatele Ernesta Hemingwaye napsala působivou knihu o tom, jaké to je vyrůstat s vědomím, že vaši rodiče trpí depresemi a jsou závislí na lécích, sestra je duševně nemocná a dědeček několik měsíců před vaším narozením spáchal sebevraždu. Mariel Hemingwayová popisuje dětství a mládí prožité v rodině, jejíž členové byli sice obdařeni nadáním a slávou, avšak poznamenaly je deprese, alkoholismus, schizofrenie, rakovina a sebevraždy. Sama Mariel jako dívka trpěla obsesivně-kompulzivní poruchou a měla problémy s příjmem potravy. Autorka v knize mluví přímo k mladým čtenářům, teenagerům, a snaží se je přesvědčit, že navzdory bolesti má život smysl, že rodinné prokletí lze překonat a že na konci tunelu může každému zasvítit světlo.

Vydavateľstvo :  Portál
Počet strán :  104
Žáner : Novela/ Autobiografia
Obchod : http://obchod.portal.cz/neviditelna-divka/

Je ťažké sa k tejto knihe vyajdriť tak, ako by si to zaslúžila. Nie je to román, nemáte tu žiadne fitívne postavy, ktoré by ste mohli kritizovať, žiadne ich nezmyselne napísané správanie a charaktery.
Je to skrátka len autobiografia jedného SKORO obyčajného dievčaťa.
Poviem vám, že po prečítaní mi na myseľ prišli hneď 2 možnosti, prečo fungovali tak ako fungovali.
Po prvé, rodina,ktorá nedokázala uniesť, akého velikána mala vo svojich radoch a za druhé, ľudia, ktorí nevedeli žiť život (tak .. skutočne).
Oboje vysvetlím.
"Já si teda myslím, že rodiče ve skutečnosti nechtějí mít jedno dítě nejoblíbenejší, ale někdy se to prostě stane."

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mariel hemingway
Autorka Mariel Hemingway
V prvej polovici knihy, kedy je Mariel ešte dieťa, je krásne vidieť komplex toho, že vás niekto zatienil. Ak viete čítať medzi riadkami, uvidíte to. Ono si často ani neuvedomujete, že niečo podobné prežívate. Veď poznáte to. Niekto vo vašej rodine je úspešný, možno slávny, možno bohatý, krásny atď. A u vás, či to spoznáte alebo nie, začnú narastať pocity, že toto je ten strop. Že tento človek je strop úspechu v kruhu vašich blízkych. Že nikde vyššie už sa dostať nedá. Že každá snaha dostať sa mu na dosah by bola zbytočná. A preto prežívate potichu, bez toho aby ste si to vôbec uvedomili, v tieni niekoho, kto sa vám zdá nedosiahnuteľný. Možno žijete dobrý život, cítite sa šťastný, ale tam ... niekde tam v podvedomí, vo vás, to je. Stále pevne zakotvené. Možno o tom viete, možno nie. Ale častokrát to vypláva na povrch.  A mnohí si ani neuvedomujú, že hádky, ktoré potom spôsobujú, pramenia z toho, že sa cítia zatienení. Nedocenení. Neviditeľní.  


Ako v domácnosti Mariel . Otcove hádky s matkou, jeho popíjanie, jeho tiché plakanie v noci na pelesti dcérinej postele, toto všetko sú vodítka. Jej otec (pozn. syn E. Hemingwaya) totiž rovnako potreboval pocítiť, že niečo dokázal. Viete, ono žiť v tieni tak slávneho otca asi ani nerobí dobrotu.
Z depresií manžela nakoniec vyplynie depresia manželky, nedostatkom času a výchovy potom aj problémy s dcérami, drogové aféry, závislosti (choroby a trápenia) a chuť najmladšej dcéry radšej sa stváriť šťastne a spokojne = neviditeľne, aby sa zdalo, že je všetko v poriadku. Ale nie je. Takýmto prístupom nikdy nebude. A ono ani nie je treba mať za otca E.Hemingwaya, aby ste niečo podobné zažívali. Ono ľuďom sa uberá sebadôvera veľmi ľahko. A veľmi ľahko si ju uberajú aj sami.

 

 "Nejsem si jistá, co znamená slovo morálka, zdá se ale, že je špatné, když ji někdo má. Jednou jsem v televizní soutěži viděla źenu, která vysvětlovala, že u nich doma bývá takový rámus, že chce prostě len zavřít oči a kouzlem se přenést někam hodně daleko."

Žiť v rodine ako M. a chcieť sa cítiť plnohodnotne dôležitý je veľká fuška. Pretože niekedy proste sami všetko nevyriešite.

Po druhé, máme tu typický príklad nefungujúcej rodiny, ktorá sa chce aspoň tváriť, že má na to, byť ako z magazínu. Problémy sa nechcú riešiť, zametajú sa pod koberec, kde vrú ešte viac. Rodina, kde najmladšiu dcéru (Mariel) pustí jej staršia sestra ešte ako novorodenca naschvál na zem a ako staršej jej vybije zuby basebalovou pálkou a očividne nedostane žiadny trest (som proti tvrdému trestaniu detí, ale preboha, po niečom podobnom mi predsa nemôžete argumentovať,že to bolo len sesterské žiarlenie, pretože jej zobrala pozornosť rodičov). Skrátka cítit tu napätie, to, že nič nefunguje a vo vzduchu je dusno. Alibizmus, kde si ľudia nechcú priznať svoje chyby. Alebo sa boja riešiť problémy. Pretože si nedôverujú. Pretože na to predsa nemajú. Pretože, vlastne žiadne problémy nie sú.

Celkovo príbeh hodnotím ako dobrý prostriedok sebazamyslenia sa čo ako v rodinných kruhoch ne/funguje, a na to,že žiť v rodine, ktorá obsahuje viac napätej nez priateľskej atmosféry sa ťažko robí "kariéra". A ťažko sa dôveruje samej sebe.Pretože si radšej pripadáte neviditelný. Nechcete predsa ešte viac rozdúchať ohne. A preto ste potom nevypočutý, samy na svoje problémy...

No v príbehu tejto rodiny vidím zároveň aj príbehy kopy iných. Pretože ako tu, aj v ďaľších je častokrát doba, kedy je rozhádaná, kedy je v pohode, čas, kedy sa "niečo" deje a doby, keď sa nič nedeje, časy, keď si rozumejú a časy, keď chcú všetci pauzu a skrátka, nič nie je ružové. Asi nikdy. A treba sa s tým naučiť žiť.

Na knihe je dobré všimnúť si aj , po každej kapitola nasledujúce " Věci k zamyšlení ". Na každej ich stránke nájdete vetičky, ktoré vás naozaj donútia trochu rozmýšľať a samé ešte lepšie dotvárajú mozaiku pochopenia života M. 

"Nevím, co s tím, cítím jen smutek, protože vím, že táta by chctěl být taky milován. Křik po vínu nepomáhá. Mlčení po vínu taky ne. Ani jedno zkrátka nenabízí řešení."

Ako som už spomínala na začiatku, knihu je ťažké špecifikovať ako celok. Skúsila som rozobrať aspoň útržky,ktoré na mňa zapôsobili najsilnejšie a zanechali vo mne najväčší dojem. Rovnako aj citáty z knihy som vyberala, aby aj na vás "čosi" z tohto príbehu dýchlo.
Oceňujem aj súhrn čísel českých organizácií podporujúcich ľudí v "núdzi". Niekomu sa to naozaj môže zísť.
Kniha by sa mohla poľahky uchádzať aj na poli motivačnej literatúry, nakoľko prislúcha, hlavne mladým, že ani cez ťažký životný a rodinný osud nie sú stratení. A ani neviditeľný.
 Našťastie.

Záverečné hodotenie : 3/5
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Portál !
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

2 komentárov:

Hanka B. povedal(a)...

Nejlepší recenze této knihy! hanka.mablog.eu

Anet Zacharová povedal(a)...

Veľmi pekne ďakujem za pochvalný komentár! Naozaj potešil :)