štvrtok 8. septembra 2016

Utekajme, už hodnotí! - Sylvain Reynard : Temný Stín

Anotácia : Princ přísahal Raven Woodové lásku a slíbil, že se pomstí za všechna příkoří, jež musela vytrpět. Hned na počátku jejich znovu objevené náklonnosti musí ale Raven čelit nelehkému rozhodnutí – má upířího prince nechat pomstít se démonovi z minulosti, nebo ho má přesvědčit, aby se ovládl? V sázce je totiž mnohem víc než jen Ravenino srdce... Na knížectví florentské mezitím padá stín. Inspektor Batelli se neúnavně snaží odhalit Ravenino spojení s krádeží neocenitelných uměleckých děl z galerie Uffizi. A zatímco princ pátrá po zrádci, který sabotuje každý jeho krok, ocitá se v hledáčku jejich největšího nepřítele. William se snaží vést válku na dvou frontách a svou lásku k Raven musí tajit, jinak riskuje, že jeho největší slabost vyjde najevo…

Vydavateľstvo :  XYZ , 2016
Počet strán :   328
Séria : Raven (2.diel)
Žáner :  Erotický/ Fantasy/ Román
Obchod :   http://www.ereading.cz/cs/eknihy/17806/temny-stin
Ukážka knihy :   http://www.ereading.cz/nakladatele/data/ebooks/17806_preview.pdf

Kniha Temný stín vyšla 8.8.2016. To je skoro na rok presne od vydania prvého dielu Temná Raven.
Čo z toho vyplýva? No, že nebolo najlepšie čítať prvý diel hneď po jeho vydaní.
 Pravda pravdúca, než do knihy naskočíte, pár strán to "zaberie". Preto by bolo najlepšie najprv si osviežiť pamäť prvým dielom (ale viete ako, času málo, takže tak....)
Asi po 30 stranách sa do príbehu zase konečne ponoríte, pretože skrátka jednotka mala momenty, ktoré ostanú v pamäti.

Znova sa vraciame do Florencie ( Bože, ako ja to mesto milujem) k princovi Williamovi ( a nie, to nie je ten poloplešatý, vysoký blonďák) a k Raven (onej silnej, mysliacej a ako inak, svojsky krásnej hrdinke - viď typizácia).

Ich problémy sa od prvej knihy v podstate nemenia (áno, stretneme sa aj s Emersonovcami, aj keď len pomálo), až na to, že sa v knihe objavuje viac toho "Milujem Ťa!", neutíchajúce problémy florentských upírov s Kúriou ( nie, nies tým starým typom domu, ale typ skupiny ochraňujúca ľudí od upírov), pokusy o prevrat (autor sa asi inšpiroval aktuálnymi udalosťami vo svete :), problémy s políciou no a "starý" známy z Raveninej minulosti. Ten sa samozrejme neobjavil len tak z ničoho nič, len s ním "niekto" mal "nejaké" plány.
 Aké, to sa už dozviete sami. Nie som spoileroman, ale recenzent (aj keď niekedy podľahnem, hlavne pri zlých knihách :D).  

Postavy : 

William už nutne nie je tým starým cynikom akým býval, akoby ho láska naozaj menila, mení názory, postoje v prípadoch, v ktorých ich predtým mal pevne stanovené a pod. Raven si v jeho (asi aj v našich) očiach drží ten "best woman of the world" pózu, príliš nevychádza zo svojho chovania z minulosti, kedy som na nej oceňovala aj druhú, tú reálnejšiu stranu - dokáže sa nas**ť, keď sa deje niečo, čo nechce a rovnako aj zložiť, keď vidí niečo nepríjemné. Skrátka autorovy malé plusko za tieto jej vlastnosti.
Ale, aby to nevyzeralo, ani tu nechýba typizácia, akurát iba autor robí dosť dobré ťahy s, ako to nazvať, záchranou situácie. Napr. zabehnuté klišé momenty zachráni vetami typu : opisy postredia, opisy premýšľania, náhle citové dojmy hrdinov a pod. Tým pádom nadobúdame jemný pocit psychologična, no nevravím, že nemáme čo dočinenia s hrou autora s čitateľom.

Dej : 

Ničím nezaostáva za úvodným dielom, len sa trochu obávam o nutnosť 3. dielu. Ako už v predchádzajúcej autorovej sérii - Gabrielovej trilógii - autor zbytočne prestrelil dĺžu textu všetkých kníh, niekedy sa "nimral" v maličkostiach - a tak vyplodil 3 diely, z ktorých by sa v pohode okresala jedna, 800 stranová bychlička. Tento problém, ako som už spomínala, vtedy ( a pravd. aj teraz) vykril slušným rozprávačským štýlom na vysokej úrovni, ktorý neurazí ani zarputilého anti-romantika. Naozaj, ak poznáte S. Reynarda a jeho štýl, dáte mi za pravdu. Na čítanie jeho kníh sa už len kvôli tým príjemným opisom všetkého musíte tešiť.
Vysoko návykové, dobre čitateľné, a doslova "klišé odpúšťajúce", pretože : " Čo by sme pre autora nespravili, keď už je tak výborný rozprávač ? "

Na koniec treba spomenúť aj to, prečo knihu väčšina ľudí hateovala - Vzťah Williama a Raven. Viete, ono každá žena by chcela stretnúť muža, ktorému by nevadili jej vady, ako napr. jej kilá navyše, fyzické postihnutie atď... V tejto oblasti je k Raven Princ dosti "benevolentný", čo rozdýchalo plamene vo vatričke hlavne všetkým haterom danej série s odôvodnením, že takých mužov je ako šafránu, a teda je táto kniha len ďaľším brakom určeným prevažne mamičkám na materskej dovolenke, ktoré sa v Raveniných problémoch nájdu.
Ja osobne by som toto ako MUM-PORN neoznačovala, a aj keď Gabrielovo inferno je vlastne synček 50 odtieňov, nemyslím, že zrovna táto kniha je určená naozaj len ženám po 40-tke. Aj keď, každému rozumnému človeku musí byť jasné, že 50-ročný chlap cieľovkou tejto knihy asi nebude, že?

Záverom : Kniha Temný Stín ničím nezaostáva za prvým dielom série Raven, je ľahko čitateľný, štýl autora príjemne prekvapí + krimi a "psychologické" zápletky oživujú dej. (Pamätám si, že v minulosti som G. Inferno hodnotila skoro na 5/5 *, ale tak to je predsa len jedno, a z odstupom času už ani o tom nie som plne presvedčená.) Florentská trilógia však určite má (a bude mať) niečo do seba a S. Reynard je stále mojím obľúbeným autorom.

Záverečné hodnotenie : 3,7/5  *
Za poskytnutie e-knihy ďakujem portálu ereading.cz !
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára