štvrtok 27. októbra 2016

Julien Sorel by vedel rozprávať! - Richard Mason - Požitkář

Obálka titulu PožitkářAnotácia : Amsterdam v roce 1907. Zlatý věk vrcholí, světovou válku si nikdo neumí představit a do přepychového domu holandského velkopodnikatele nastupuje domácí učitel, aby se staral o syna postiženého nutkavými běsy. Jenže Piet Barol, mladík z provinčních poměrů, má méně ušlechtilé úmysly: hodlá se vyšvihnout mezi elitu a podělit se s ní o hédonistický způsob života. Spoléhá přitom jak na své fyzické přednosti, tak na vemlouvavost a licoměrnost. Nakolik mu však bude po vůli magnátova choť, kterou si vybral jako nástroj svého vzestupu, a nakolik se její manžel projeví jen jako slepý paroháč?
Ve svém nejnovějším románu Richard Mason zpracovává věčné stendhalovské téma kariérismu a provoz v salonu, ložnicích i v kuchyni rejdařova domu sleduje jako prvotřídní voyeur i vynikající stylista. Jak spolu v zjemnělém ovzduší secese souvisejí náhoda s předurčením, kalvinistické odříkání s láskou k tomu či onomu pohlaví a vášnivý sex s představou dobra?

Vydavateľstvo : Leda, 2015
Počet strán :  280
Žáner : Romantický/ Historický/ Spoločenský
Kniha Požitkář ma zaujala predovšetkým svojou anotáciou. Pritiahla ma hlavne poznámka, že sa jedná o remake Standalovho "Červený a čierny" či Maupassantovho "Miláčika". Po prečítaní by som to nenazvala čistým remakom, ale slušným nastavením zrkadla vtedajšej (i dnešnej) spoločnosti.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt červený a čierny
Teda, v knihe sa stretávame s krásnym, skôr vypočítavým ako skutočne inteligentným mužom a bohatou rodinou. Ktorá potrebuje jeho pomoc. V istých oblastiach.

Celý dej sa odoráva v Holandsku, "dlho" pred 1.svetovou vojnou, teda v období, ktoré ja v knihách a filmoch milujem najviac. Rovnako ako aj ER-formu rozprávanie, ktorá vo mne osobne dokáže vyvolať omnoho väčší citový a umelecký dojem (viem sa viac vcítiť, aj keď v dnešnej dobe už nie je mezi napr. mladými tak populárna a majú radšej oveľa ľahšie tvoriteľnú a čítateľnú ICH-formu), rovnako ako sa s ňou lepšie pracuje pri opisoch prostredia a postáv a sama o sebe pôsobí "spisovateľsky starším" dojmom, čo napr. tejto knihe tiež veľmi pomohlo (trúfam si tvrdiť, že pri ICH-forme by nepôsobila dojmom akým autor chcel).
Príbeh ako celok pôsobí slušným dojmom, autor veľmi dobre pracuje s vykreslením postáv, avšak hrdinov naschvál štylizuje tak, aby zbytočne nevybiehali zo svojich rolí. Tu to má práve svoj špecifický význam. Poulazuje tiež na priepastné rozdiely medzi bohatými a spodinou, stvárnenou sluhami, kuchármi a pod. (ktorí majú napr. tú výsadu nosiť oblečenie po svojim zamestnávateľoch, ktorým je už malé. A tomu sa vraj hovorí dobročinnosť.)
 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt červený a čiernySamotná  postava Pieta je skrátka typický zvažujúci a vypočítavý mladý muž, ktorý každý svoj krok riadne premyslí a v spoločnosti sa chová a hovorí len to, čo chcú druhý počuť. Pôsobí teda ticho a submisívne, zatiaľ čo v skryte duše dúfa, že sa k úsechu dostane aj cez mŕtvoly. Jeho pomoc v rodine Vermeulen-Sickertsových bola síce osožná (so synom Egbertom a jeho fóbiami si počínal viac než dobre), no v konečnom dôsledku, všetky jeho činy pôsobia ako rozumný, premyslený ťah.
Vzťah so "staršou", ale stále zachovalou Jacobinou V.-S. už sám o sebe hovorí o malom očakávaní gold-diggerstva, kde z jeho strany nejde o lásku a z jej starny ide len o čisté poznanie potešení, ktoré v náručí svojho manžela nespoznala.

Autor Richard Mason
Ostatné postavy : dcéry Constance a Louisa a manžel Martaan - typická rodinka na úrovni, kde je otec zaneprázdnený podnikateľ, spomínaná matka ťažko zanedbávaná skoro 50-nička, syn introvert s fóbiami a dcéry basic mršky, ktoré zo svojho postavenia nadobúdajú pocit, že sú nadradené. (zaujímavá je situácia, kedy sa rodina dozvedá, že by mohla skončiť na dlažbe a všetci teda ako žobráci. Hneď nato sú všetci v typickej nálade, kedy by sa boli schopný možno aj zabiť, len aby nemuseli žiť chudobne. Holt, nenadarmo sa hovorí, že ak chceš vidieť boháča zblázniť sa, sprav z neho chudáka.)

Celkový osobný dojem :  Knihu hodnotím veľmi pozitívne. Síce má na môj vkus až prepálenú dĺžku a posledných asi 70 strán, kedy Piet odíde od V.-S. mi prišli zbytočné a zdĺhavé. Rovnako som asi nepochopila neustále spomínanie témy homosexualita, ktorá však pravdep. mala svoju pointu v zmysle = za cenu úspechu je schopný predstierať aj to, čo nie je, teda aj inú orientáciu. 
Mason teda dobre pracuje s myšlienkou "čo sme ochotný urobiť pre kariérny či spoločenský postup" a zároveň predkladá čitateľovi jasné posolstvo : "Môžete byť kýmkoľvek, ak sa dokážete naučiť vzorce správania pre danú spoločnosť a situáciu." 

Záverečné hodnotenie :  4/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu LEDA
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára