streda 5. októbra 2016

Lebo nikdy nie si dosť starý na rozprávky : Chris Colfer - Krajina príbehov (Čarovné zaklínadlo)

Krajina príbehov – Čarovné zaklínadloAnotácia :  Zazvonil zvonec a rozprávky je koniec… No ako to vlastne bolo ďalej? Keď kúzelná kniha prenesie dvojčatá Alex a Connera na záhadné miesto, netušia, že sa im práve splnil sen všetkých detí. Ocitli sa v krajine rozprávkových príbehov! Priechod do sveta ľudí sa však uzavrel a vyzerá to tak, že niet cesty späť. Čaká ich neuveriteľné dobrodružstvo plné prekvapení, mágie a stretnutí s postavami, ktoré poznajú z rozprávok. Nie všetky však budú milé a príjemné. Boj dobra so zlom sa totiž nikdy neskončil…

Vydavateľstvo : Fragment, 2016
Počet strán : 416
Žáner : Pre deti/Rozprávky/Fantasy/Séria


 Možno už podľa anotácie ste knihu "z fleku" zavrhli ako literatúru pre deti. Pretože vy ste skrátka dospelý. Niečo také by ste sa hanbili čítať. Pretože rozprávky sú pre deti.
Á!
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chris colfer
Autor Chris Colfer
Sme u toho. Naozaj si to myslíte? Môže nám niekto kázať, čo v akom veku čítať. A nemajú rozprávky "nám dospelákom" už čo ponúknuť?

Samozrejme, že je to hlúposť. A Ch. Colfer vás o tom veľmi rád presvedčí. Ale najprv malá odbočka.
Tipli by ste niekedy na tohto podivne zženštilo vyzerajúceho a vysoko spievajúceho chalaniska z Glee, že napíše rozprávkovú sériu? Holt, očividne naozaj v sebe každý nosíme tajomstvá, a niektorí ich vedia naozaj poriadne skrývať. Tu sa Chris predviedol ako naozaj umelecky všestranný jedinec so silným zmyslom pre humor.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chris colfer books
Mapa Krajiny Príbehov
 Ale dostaňme sa konečne k samotnému príbehu. Ten vo svojej podstate skvelo a zároveň vtipne paroduje už všetky známe staré rozprávky, dodáva im iný, nový nádych, šmrnc. Postavy si zároveň uvedomujú ich vtipné rozpoloženie a veľmi trefne všetko komentujú.

 - "A o čom hovorí Jack a fazuľa?" 
* "Fazuľa ti môže spôsobiť aj horšie veci, ako sú vetry! " 

Dve 12-ročné deti (dvojčatá Alex a Conner) 21. storočia sa dostanú do starej rozprávkovej knižky.Prepadnú ňou ako trebárs v Narnii do iného sveta. Do sveta rozprávkových príbehov, kde sa ale za ten čas všetko nejak zmenilo. Niekto sa tu zo zlého stal dobrým, niekto naopak, niekto je zlý stále a naši hrdinovia nevedia, ako sa dostať späť. Teda len dočasne. Oni sa to dozvedia. Lenže bude to chcieť nejaké úsilie. "Ako vždy!" -to by určite poznamenal Conner. Postava malého lajdáka, ktorého si zamilujete a on a jeho hlášky vám prirastú k srdcu. A keďže aj doba sa mení, mení sa aj vyjadrovanie hlavných hrdinov. Takže áno, žiadne strojené historické dialógy ako napr. zo spomínanej Narnie nečakajte. Skrátka, konverzuje sa tu na naozaj teen-úrovni, kedy Connorove hlášky v mnohých prípadoch "dostanú do kolien" nielen deti, ale aj dospelých.

"Ak človek žije v domčeku, postavenom zo sladkostí, tak nie je rozumné zároveň bývať v susudstve dvoch obéznych deciek. Mnohým rozprávkovým postavám chýba zdravý rozum."

Uvážte, v ktorej knihe už deti premenili ľudožravú ježibabu na vegetariánku? Alebo v ktorej jeden nebezpečne liezol po Rapunzelinej veži , zatiaľ čo druhý to za polovičný čas vyšlapal po schodisku, čo bolo z druhej strany? Naozaj, toto a tomuto podobné situácie sa tu dejú neustále. Jednoducho, autor si strieľa zo všetkých konvencií v rozprávkach a ukazuje, že sa nebojí pozmeniť a domyslieť to, čo bolo po "A žili šťastne až do smrti." 

Takže môžem s kľudným svedomím povedať. Áno, pristupovala som ku knihe skepticky. Áno, zdalo sa mi, že na rozprávky som už stará. Áno, mýlila som sa knihu si môže prečítať ako menší, tak ich starší súrodenci či rodičia a garantujem, že sa pobavia. A áno, aj mi dospelý stále veríme na rozprávky. Veď už len všetky tie telenovely a seriály, čo sledujeme. Neprijdú vám skoro všetky ako remaky Popolušky? Priznajte sa! A ja sa priznám, že sa už neskutočne teším na pokračovania. Pretože je to naozaj vysoko návyková séria. Vráti vás to do detstva. Pripomenie dobu, kedy vám čítali rodičia. A preto nebudete chcieť s touto sériou skončiť. Pretože je tak krásne naivne patetická, až je k sežrání!

Záverečné hodnotenie : 4,5/5 *
Kniha mi bola poskytnutá v spolupráci s nakladateľstvom Albatros Media. Ďakujem!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára