streda 19. októbra 2016

Mini pred-halloweensky knižný tip pre hororových maniakov!

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt horor
Najprv si treba povedať jednu vec. To, čo bolo pred 40 rokmi považované ako majstrovstvo knižného hororu pred tým sa v dnešnej dobe zväčša nestrastie ani dieťa pod 15 rokov. Proste doma napreduje, v televízii už každý videl až-až nechutností a krvavých scén a teda, staré knižné horory nám už ťažko dokážu naježiť vlasy, alebo nás znechutiť.
Aj napriek tomu sú to knihy s istou povesťou, a preto si ich treba
spomenúť.

J. Ketchum (pseudonym)Tak, vybrala som knihu od hororového klasika Jacka Ketchuma - Dívka od vedle.Prečo? Pretože sa postavy správajú uveriteľne v nátlakových situáciách dej graduje a čitateľ nie je ani tak znechutený ako pobúrený. Ale pekne postupne.

 V dnešnej dobe by som to skôr klasifikovala ako psychologický thriller pretože scény mučenia sa dnes už objavujú v každom druhom béčkovom horore. Ale aj tak, kniha je písaná ukážkovo, typ hlavného hrdinu nie je čiernobiely, môžeme mu doslova vidieť do hlavy a pozorovať jeho rozporuplné pocity, skrátka človek ktorý prizerá zlu, aj keď vie, že by ho mohol zmeniť. Uveriteľná postava, nakoľko medzi nami sa pohybuje kopec takýchto "pasívnych" ľudí.

 Rovnako ako tyrani nie sú len zlý a v častiach knihy majú aj svoje svetlé stránky.Skrátka, postavy sú uveriteľné. Prostredie Ameriky 60. rokov vykreslené výborne, pri čítaní si pripadáte, že sa vám pred očami naozaj odvíja nejaký starý film a la "Dobrodružstvá Toma Sawyera". To ostatné už také rozprávkové nie je, treba si však uvedomiť, že Ketchum si za podklad k napísaniu tejto knihy vzal skutočnú udalosť, kedy naozaj rodina veznila a týrala mladé dievča.
Dívka od vedleZa spomenutie stoja aj filmy "The Girl Next Door" podľa knihy a " Americký zločin", ktorý je na motívy skutočnej udalosti.

Anotácia : 

Předměstí v New Jersey. Padesátá léta. Stinné ulice, zastřižené trávníky a útulné domy. Klidné místo, kde se dá příjemně vyrůstat. Pokud ovšem nejste šestnáctiletá Meg a její mladší sestra Susan a po smrti rodičů se o vás nestará vzdálená pološílená teta se třemi syny, kteří splní, co jí na očích vidí.
Kontroverzní trýznivý horor, podle kterého byl v roce 2007 natočen stejnojmenný film. V našem vydání najdete kromě románu také obsáhlou předmluvu Stephena Kinga, doslov Jacka Ketchuma a dvě jeho bonusové povídky, plus rozhovor s Jackem Ketchumem a scénáristy filmu.

Anet :)
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára