streda 12. októbra 2016

Ty žiješ, neprežívaš! - Viola Shipman : Kouzelný náramek

Obálka k Kouzelný náramekAnotácia :    Díky rodinnému šperku si tři ženy jasněji uvědomí, že na rodině velmi záleží. Příběhy ukryté v přívěscích změní jejich pohled na život a ony najdou novou chuť ho žít. Lolly dostávala od své matky ke každým narozeninám jedno kouzlo spolu s připomínkou, jak důležité jsou rodinné vzpomínky. Teď je Lolly sedmdesát let, zhoršuje se jí paměť, a tak si uvědomí, že jí nezbývá moc času na to, aby obnovila vztah se svou dcerou a s vnučkou, protože obě byly stále příliš zaměstnané, než aby si našly chvilku na ni a na její rodinné historky. Když ale Lollyině dceři Arden kdosi nečekaně zavolá a vyjádří obavu o její matku, vypraví se Arden za ní a vezme s sebou i svou dceru (a Lollyinu vnučku) Lauren. Lolly jim pak vypráví příběhy spojené s jednotlivými přívěsky na náramku – a všechny tři si znovu najdou cestu k sobě navzájem a také radost, naději a lásku. Kouzelný náramek je dárek, který budete žárlivě střežit ještě dlouho poté, co dočtete poslední stránku.

Vydavateľstvo : LEDA, 2016
Počet strán : 424
Žáner : Román/Pre ženy/pozitívna lit.
Obkec na začiatok :  
Román o jednej generácii žien, ktoré potebujú znova "nahodiť motor". Zhrnuté v jednej vete. Skrátka rodina, ktorá sa znova musí naučiť spolu fungovať, baviť sa a hlavne žiť život (čo je v Amerike ešte o to ťažšie, keďže tam už ani nie je nikto iní ako workoholici). A tiež to, že nie je vždy všetko byť vážny a ustráchaný. A že nikdy nie ste "príliš starý".

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt generation of womenDobre, teraz to môže na niekoho pôsobiť naozaj klišoidne, ale rada to vysvetlím. Jedná sa o naozaj ľahký a silne pozitívne ladený román o tom, že treba žiť život naplno a nie len prežívať, o tom, že smiať sa dá vždy a smiech je zadarmo. Teda, ak nie ste práve na romány, po ktorých prečítaní vo vás ostane taký ten neidentiikovateľný "príjemný" pocit, tak sa vám páčiť asi nebude. Nakoľko na vás bude až  príliš pozitívny. A je samozrejmé, že v knihe je veľa vecí až utopicky nereálnych (viď 70-ročná žena trsajúca na California gurls od K.Perry), ale aj tak si ich radi prečítate, pretože vám bude pripadať, že tak by to malo byť.
Nie, že by som nejak verila na amulety a pod., po prečítaní knihy som však vážne začala o kúpe nejakého náramku uvažovať. Ani nie tak z dôvodu, že by sa mi zdalo, že mi prinesi šťastie, skôr preto, že ak 400 strán čítate o tom, aký má niekto nádherný, ovešaný náramok, začnete trochu závidieť :)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bracelet with accessoriesKrátky obsah :
Príbeh je ako taký vcelku jednoduchý. Lolly,žijúca v malom mestečku Scoops, pečúca rôzne dobroty pre miestnu cukráreň a dnes už stará pani so začínajúcou stratou pamäti už dlho nevidela ako svoju dcéru tak vnučku. Cíti, že sa im tie ich rodinné vzťahy nejak pothali a preto napíše obidvom, že by bola veľmi rada, ak by si niekedy zase našli čas prísť na dovolenku k Michiganskému jazeru. Samozrejme v liste každej pripojí aj ďaľší prívesok na náramok a čaká. (nakoľko ona, jej dcéra a rovnako vnučka vlatnia náramky, na ktoré si k rôznym dôležitým životným situáciám pripínajú prívesky). Dcéra Arden pracujúca v Chicagu v redakcii bulvárneho časopisu a vnučka Lauren (študujúca obchod, aj keby najradšej bola umelkyňa) si tak uvedomia, že babka tu asi nebude večne, a preto by si čas s ňou mali uži, takže sa za ňou naozaj vyberú k sviatku Obetí vojny. Prichádzajú, nachádzajú starú mamu, síce stále čipernú a aktívnu, no už s "menším" problémom a aj na jej popud si začínajú uvedomovať, že to,čo žili predtým, život vlastne nebol.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Wade Rouse
Autor Wade Rouse
Zaujímavosť : 

Áno, nech sa to bude zdať akokoľvek divné a neskutočné, knihu nenapísala žena. Nakoľko Viola Shipmanoví je PSEUDONYM pre MUŽA-spisovateľa Wade Rousea. A teraz mi povedzte, koľkí z vás by si tipli, že knihu s takýmto potívom a žánrom by písal práve chlap? Meno Viola Shipmaová je meno jeho starej mamy, ktorá rovnako žije v Michigane a teda je pravdep., že autor čerpal námet aj múdrosť Lolly práve zo skutočnej postavy.

  Osobný názor :

Naozaj veľmi pozitívna kniha, na tieto jesenné popoludnia ako vyšitá. Na jej popud som dokonca začala pátrať aj po tom, ako to vlastne pri M. jazere vyzerá a či je naozaj tak krásne, ako bolo popisované. A poviem vám, že je. Rovnako chválim aj veľmi slušný štýl písania, na to, že je to od autora prvé dielo, som naozaj prekvapená. Taktiež už spomínané opisy naozaj vierohodne zachytávajú prostredie. Charakterom postáv ako takým sa veľmi nechcem venovať, pretože tu ani nejde o to hovoriť kto aký je, nejde tu o premyslené dialógy ako od Shakespeara, skôr si budete pripadať, že naozaj čítate rady a počujete dialógy, ktoré akoby milo hovorila vaša babička. Cítim, že autor chcel naozaj len poukázať na príliš konzumný spôsob života, kedy si už neviem nič užiť a stávame sa len dokola-to-isté-robiacimi bábkami. A samozrejme aj na to, aká je rodina a jej správny kontakt s ňou v našomživote dôležitá.

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu LEDA.
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára