streda 23. novembra 2016

Knock, Knock! - Who's there? - Paul Finch : Stalkeři

Anotácia :
StalkeřiDetektiv seržant Mark Heckenburg vyšetřuje podivné zmizení osmatřiceti žen. Každá z nich vedla spokojený život, než beze stopy zmizela. Podivné okolnosti i počet obětí Heckenburga znepokojují, ovšem jeho nadřízení mají na celou věc odlišný pohled. Chtějí případ odložit.
Lauren Wraxfordová se zoufale snaží najít svou sestru. Všechny stopy, které se jí zatím podařilo nalézt, vedou do míst, kam si sama vstoupit netroufá, a tak požádá Heckenburga o pomoc. Nesourodá dvojice se společně noří do temného světa gangsterů a organizovaného zločinu.
Věděli od začátku, že je nečeká procházka růžovým sadem, ovšem když narazí na skupinu, která si říká Klub sympaťáků, dojde jim, že teď už jde opravdu do tuhého. Těchhle sympaťáků se totiž všichni bojí. Žádný práskač na ně nic neprozradí. Všeobecně se o nich ví jen to, že dokážou zařídit cokoli. Pokud za to zaplatíte dostatečně vysokou cenu.

Vydavateľstvo : DOMINO, 2016
Počet strán : 432
Žáner : Thriller/Psycho/Krimi/Horor

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt paul finch writer
Autor Paul Finch
Po dlhej dobe môžem zase s pokojným srdcom povedať : To som si zase raz užila thrilleríček. Presne podľa môjho gusta. A po zistení, že sa jedná o prvý diel pripravovanej série, bola som naozaj nadšená. Pretože Paul Finch naozaj vie. Vie, ako na mňa. A to sa pritom o tejto knihe naozaj málo hovorí.
Kniha začína ... no vôbec nie zľahka. Vlastne sa ide hneď na vec. Teda na únos. A verte, že vás naozaj bude mraziť. Neviem, vždy som sa slovnému spojeniu "mrazivý thriller" smiala. Finch však dal tomuto názvu naozaj nový rozmer.
Ono, skôr než knihu prechválim, musím tiež poveať jenu vec. Po thrilleri, alebo ak chcete, po detektívke, som nasiahla už naozaj dlhý čas, myslím, že taký rok to byť môže. Preto neviem na 100 percent povedať, že môj názor týmto "krimi absťákom" nie je skreslený.
Ale verím, že nie.

Nakoľko chcem zhodnotiť hlavné ťahače knihy, ktorými vás určite nalákam.
Tým prvým je jednoznačne - rýchly spád textu. V tomto ohľade je to bezkonkurenčne výborné, autor je výborný rozprávač. Bez zbytočných zdĺhavých rečí, nie príliš veľa vyšetrovanie, Heck s Lauren idú rovno na vec, takže pre ľudí, ktorí nemajú radi rozsiahle opisy vyšetrovania či postupu polície, je toto "jako dělané". Čo sa napr. nedá povedať o takom Lutzovi, ktorý ma v tomto smere sklamal na plnej čiare a nadávam na neho kae chodím. A pritom boli ohlasy ak super.

Ďaľšie plus je určite akčnosť a napínavavosť. Autor veľmi dobre vie, ako vystavať napätie tak, aby ste sa báli čítať ďalej, a ak to čítate v noci, verte, že sa nebudete chcieť obzerať po potemnelej izbe a radšej si zaleziete niekde pod prikrývku s baterkou. Rovnako sa dá povedať, že dáva čitateľom vydýchnuť, kedy strieda akčné pasáže s tými oddychovejšími, aj keď tie určite nie sú plne-oddychové.

A posledným, možno najdôležitejším aspektom, je až prílišná reálnosť príbehu, ktorá naozaj zamrazí. Nechcem spoilerovať, ale zamyslite sa, už z len názvu a anotácie vyplýva, o čo sa asi bude jednať. A že to bude skupinovo organizované. A že sa proti tomu nedá nič robiť. A že je to tak dark, že vám začnú napadať všetky tie veci o dark webe a týraní a red roomoch a začne vám to v hlave kolovať ako divé, až vám to príde aj celkom reálne a vtedy už máte dosť. A či takéto niečo existuje aj v reálnom svete, alebo nie, je to skrátka niečo, na čo sa dá odpovedať len jedným slovom - ZLO. A ako tvrdil Camus, to tu vraj bude naustále zakorenené a čakať potichu na svoj čas ako mor.

poster 
Zároveň mi v tejto súvislosti znova napadol horor, ktorý na blogu spomínam už asi tretí krát - film The Den. Už som vravela, ako film herecky a inak bezcenný, ale záverečnou pointov asi v posledných 10 minútach filmu doslova šokujúci a nečakaný. A veľmi podobné motívu sympaťákov od Fincha.

V závere, Paul Finch svoril naozaj napínavý krimi thriller s jemným nádychom hororu, ktorý vás zaujme od prvej stránky a pre krimi-fajnšmekrov sa týmto počinom stane Finch určite ich obľúbeným autorom. Dúfam, že sa dočkáme aj ďaľších preložených dielov série, pretože naozaj, spoznala som autora, ktorý mi svojim ľahkým rozprávačským štýlom pripomínal napr. Raymona Khouryho s knihou Posledný templár.

Záverečné hodnotenie : 4,5/5 *
Za poskytnutie e-knihy ďakujem portálu ereading.cz !
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

2 komentáre:

 1. To vypadá vice nez dobre!!!
  Ja cetla Denik meho stini. Kde slecna popisuje jak ji sleduje a taky nebylo spatne :)
  Katy

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ano, o knihe som uz pocula, urcite sa ju mam na wishliste ;)
   Som rada, že Ta kniha podla recenzie zaujala, urcite si od citatelov zasluzi viac pozornosti, lebo to napatie a strhujuci dej je naozaj uzasny. Hlavne pre niekoho, kto ma rad taku rychlu akciu ako napr. vo filmoch o J. Borneovi, ze sa skratka stale nieco deje, tak toto je kniha ako vysita ...
   A zaroven sa aj tesim, ze je to vraj knizna seria, tak snad sa dockame prelozenych pokravovani! :) Mozem Ti len doporucit ;)

   Odstrániť