nedeľa 13. novembra 2016

Toto nezostalo po mimozemšťanoch - Mary Louise Kelly : Náboj

 Anotácia :  Štyridsaťročná profesorka francúzskej literatúry Caroline Cashionová začne mať bolesti v zápästí. Na lekárskom vyšetrení zistia, že ich príčinou je náboj, ktorý má v oblasti krčných stavcov. Caroline vôbec netuší, ako sa tam ocitol. Požiada rodičov o vysvetlenie, no s prekvapením zistí, že je adoptovaná a jej biologických rodičov v Atlante zastrelili, keď bola ešte dieťa. Aj ju vtedy postrelili, ale prežila. Páchateľa nikdy nechytili.
Šokovaná Caroline sa rozhodne pátrať po svojich koreňoch, snaží sa zistiť podrobnosti spojené s týmto prípadom. Vyhľadá novinára, ktorý kedysi o vražde jej rodičov písal. Ten jej navrhne, že s ňou urobí rozhovor, čo by mohlo vyvolať záujem verejnosti a pomôcť jej odhaliť pravdu. Zrazu sa však z temnej minulosti vynára čoraz viac postáv, ktoré o prípade niečo vedia. Caroline pátra po vrahovi ďalej na vlastnú päsť, lebo chce stoj čo stoj zistiť, čo sa vlastne stalo a prečo. Lenže aj vrah číta noviny...
Psychotriler Náboj sa vám dostane pod kožu, ovládne vašu myseľ i fantáziu a donúti vás rozmýšľať nad mnohými nezvyčajnými vecami.

Vydavateľstvo : Ikar, 2016
Počet strán :  384
Žáner : Román/ Krimi/Thriller

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mary louise kelly
Autorka Mary L. Kelly
 V prvom rade mám z knihy naozaj zmiešané pocity. Neviem ani presne popísať, čo presne som od knihy očakávala. Najbližšie k tomu má však to, že som chcela detektívku. A krimi. A záporáka. A "husinu" až na chrbte. Dostala som len tú detektívku. A k tomu psychylogický román. A nejaké prvky ľúbostného románu a psycha.

 Anotácia ku knihe je Náboj je viac-menej jednoznačná. Uvedie do deja a v podstate aj veľkú časť prezradí. V sumáre, spoiler z anotácie vám vydrží asi tak do polovice knihy. Ďaľšiu polovicu bude čakať na niečo, čo nepríde, potom príde niečo, čo ste zase nečakali a zavŕši sa to niečí úplne diametrálne odlišným, podobne ako zo všetkých tých stoviek nemeckých detektívnych seriálov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mary louise  kelly the bulletV čom bol teda najväčší problém? Dejová neukotvenosť knihy. Akoby autorka presne nevedela, čo chce písať. A ako to vlastne dokončí. Do polovice knihy sa s hlavnou hrdinkou Caroline točíme v tých istých bludných kruhoch, kedy ona je vystrašená, hladná po informáciách, bolí ju zápästie, doktor je asi 50 krát opakuje, že potrebuje operáciu a asi 5 postáv je v knihe absolúze nevyužitých, potencíál, ktorí mali sa stráca do prázdna ako aj celá druhá polovica, do ktorej sa kniha prehupne asi po 200 stránkach.

Druhý problém : Nerozhodnosť a príšerná povaha Caroline. Univerzitná profesorka, ktorá má byť práve tá s "chladnou hlavou" sa prezetuje ako plytko rozmýšľajúca osoba hodná Belly zo Súmraku, ktorá neustále niečo zvažuje, premýšľa a nakoniec sa rozhodne robiť veci na vlastnú päsť, čo určite nie je šťastné rozhodnutie.

Tretí bod : Nezmyselnosť určitých scén. Kto knihu čítal , určite si všimol pár nezrovnalostí, ktoré sa v knihe objavujú. Za všetky spomeniem len scénu SPOILER ALERT! kedy sa hl. hrdinke niekto vláme do domu, pričom na konci sa vrah vyjaví ako niekto, kto v žiadnom prípade nemohol urobiť toto vlámanie. Tak kto to potom bol? Aha, to len autorka nevedela, ako rozprúdiť ten dej a tak tam vhodila random scénu s vlámaním, ktorá s prípadom nejak nesúvisela? Tak už to chápem!

A nakoniec : a za toto autorka nemôže - hrozný slovenský preklad. Niektoré súvetia akoby prekladané doslovne, zlý výber jazykových prostriedkov a slov, niekedy sa naozaj zdalo, že prekladateľ/ka nemá dostatočnú slovnú zásobu a zachraňuje to len jednoduchými vetnými konštrukciami.

Tak , a keď sme si teraz zhrnuli, čo je knihe naozaj zlé, skúsim spomenúť aj to, prečo si ju teda prečítať a čo je na nej pozitívne.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mary louise  kelly the bulletUrčite sa môže páčiť ľuďom, ktorí nemajú radi čistú krimi. A hlavným ťahačom pre nich nie je krimi zápletka, ale zaujíma ich napr. aj pozadie vzťahu postáv, rodinné zápletky, vyšetrovanie a pod. Skrátka, ľudia, ktorí chcú psychologický román a niekde na pozadí trošku krimi.
Druhým, a asi hlavným dôvodom je, že pre niekoho môže pôsobiť správanie postáv reálne. Teda hrdinka a vedľajšie postavy, ktoré sa aj boja, aj sú si isté, ktoré majú svoje chyby a majú svoje potreby, mýlia sa a hlavne, prerod hlavnej hrdinky bude najväčším ťahačom. Pretože najprv sa stretávame so slušnou, konzervatívnou, možno až trocha nudnou profesorkou, neskôr s vystrašenou ženou, pátrajúcou po svojej minulosti a na záver z osobou, ktorú psychický tlak priviedol k rozhodnutiu, vziať spravodlivosť do svojich rúk a vykonať zadosťučinenie. A myslím, že minimálne 50 percent čitateľov by udalosť v 3/4 knihy neodhadlo.

Záverom, kniha Náboj (v čes. Kulka) sa skôr ako psychothriller radí medzi krimi-romány s ľahkým, príjemne plynúcim dejom, ktorý vás však ničím nevydesí, skôr sa hodí na dlhé cesty a chvíle, pri ktorých sa s knihou odreagujete. Nesľubuje teda cez-príliš napínavých a nervy-drásajúcich scén, avšak dáva do hlavy chrobáka, kedy sledujete život hlavne hrdinky a zaujíma vás celé rozuzlenie. Teda, ak chcete psychothriller, budete sklamaný, no pri nulových očakávaniach vás kniha určite príjemne prekvapí.

Anet :)
Záverečné hodnotenie : 2,5/5* 
 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu PreŠkoly.sk. Knihu si môžete objednať TU
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára