streda 28. decembra 2016

Jeden výpadok za druhým : Caroline Eriksson - V mlze

Anotácia : 

 Z VÝLETU NA OPOUŠTĚNÝ OSTROV…
Prázdninový výlet zavede Gretu, Alexe a čtyřletou Smillu přes jezero Maran (Přízrak) – opředené mýty a záhadami – na malý opuštěný ostrov. Alex s dcerou se vydají mezi stromy, Greta se v zasněné náladě zdrží na pobřeží…, a když se manžel s dcerou nevracejí, vydá se za nimi: určitě se zabrali do hry a zapomněli na čas. Volá je a horečně prohledává ostrov, je to ale marné.
…SE VRÁTILA JENOM ONA
Greta se zoufale potřebuje dovolat Alexovi, aby se ujistila, že jsou se Smillou v pořádku, a kdyby se neozval, musí zavolat policii. Jenomže její mobil v loďce není. Až po návratu do chaty ho najde schovaný pod pokrývkou. Dala ho tam ona, nebo někdo jiný? Ale kdo a proč? Během policejního pátrání před ní vyvstávají naléhavé výjevy z minulosti a začne ji trápit otázka, jestli to, co dosud považovala za skutečnost, není jen obratně vymyšlená lež. A jakou roli v celém dramatu hraje ona sama? Existuje souvislost mezi zmizením Alexe a Smilly a tím, co se stalo onoho večera před mnoha lety, kdy přišel o život Gretin otec? Kdo byla neznámá žena, která se zjevila u jejich chaty tu noc před zmizením?
A najdou vůbec Alexe a Smillu?

Vydavateľstvo : LEDA, 2016
Počet strán :  240
Žáner :  Thriller/Psycho-Thriller/Krimi

S autorkou Caroline Eriksson som spoznala aj veľmi zaujímavý knižný žáner - Chaotické psycho. Viem, že presne týmto termínom sa asi žiadna kniha neoznačuje, no aj napriek tomu dáme tejto knihe tento pracovný názov.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt caroline eriksson
Autorka Caroline Eriksson
S knihou budete v prvom rade spokojný, ak nebudete očakávať krimi ani thriller. Pre skúsených čitateľov týchto žánrov by práve toto dielo pôsobilo naozaj slabo, až vtipne. Práve preto zase narážam na ten prípad, kedy je kniha zle označená a zaradená. Konkrétne túto by som najradšej zaradila do kolónky "psycho" či "psychologický román", no rozhodne nie do inej.  Ak k nej ako k psychologickému románu aj budete pristupovať, tak vás určite nesklame.

Zo začiatku treba povedať, že som sa počas celého čítania knihy nemohla zbaviť pocitu, že sa mi táto kniha neskutočne podobá na film Dievča vo vlaku. Knižnú predlohu som nečítala a preto nemôžem zrovnávať ju, ale kto ste práve tento film videli a pamätáte si neustále pamäťové výpadka hlavnej hrdinky Rachel a neustále strihy a medzery v tom, čo urobila, v tejto knihe je to veľmi, ale naozaj veľmi podobné.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt caroline eriksson booksStretneme sa teda s Gretou, s predavačkou v kozmetickej predajni, ktorá psychicky nie je úplne v poriadku. Necíti sa obľúbená v spoločnosti, vo svojej vlastnej rodine, má len jednu kamarátku a tajomstvo z detstva so svojou matkou, na ktoré si vo svojom záujme ani nechce spomenúť. A potom je tu Alex, ktorý sa objaví ako blesk z jasného neba a s Gretou nemá žiadny problém. Nevadí mu to, aká je a zdá sa byť dokonalý. Jej aj nám ako čitateľom.
A potom je tu jedna osudná cesta na chatu. A zopár retrospektívnych kapitôl, ktoré nám začnú tak nejak všetko osvetlovať. A nikto už nevyzerá tak ako predtým. Pretože v podstate ani nič nie je tak ako predtým.

Alex a malá Smilla sa stratia. Ale naozaj zmizli? Alebo? Všetky tie podivné predstavy, ktoré sa Grete zrazu vynárajú nasvedčujú niečomu úplne inému. A všetky dôkazy tiež. Takže, oplatí sa ísť na políciu? Naozaj?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt caroline eriksson booksA tu práve prichádza tá časť knihy, ktorú by sme mohli nazvať kricím názvom "Psycho na druhú". Skrátka, hlavná hrdinka ani sama nevie, čo je realita a čo predstavy, jej psychika ju klame, do toho všetkého sa nám pletie retrospektíva Gretinho vzťahu s Alexom a rovnako jej detstva a nejeden čitateľ sa v knihe môže stratiť.
Keď však vytrváte, dozviete sa pár zvláštnych udalostí, ktoré figurovali v jej živote, pár krát budete zmätený a možno aj prekvapený a v niektorých chvíľach vás autorka zavedie na chodníček, ktorý sa najprv zdal ako ten správny no neskôr nás z neho zase strhne zase na iný.

Komplexne sa dá kniha nazvať ako zmes psychologična a štipky toho detektívna, ktorá sa nakoniec aj tak zvrtne do úplne iného žánru.

Spoiler Alert - ❗❗❗❗❗ čítajte (inverzne označte), len ak ste už knihu čítali, alebo ak vám spoilery nevadia ❗❗❗❗❗❗❗

Keď už sme sa bavili o tom Dievčati vo vlaku, nesmiem zabudnúť podotknúť, že sa celý dej veľmi nápadne podobá práve na toto dielo. Hlavná hrdinka si na veľa vecí z minulosti nespomína, na koniec knihy vyjde ako ten najhorší práve ten, kto sa zdal najlepší a čo je najlepšie, osud všetkých žien spomínaných v knihe sa na konci zázračne prepojí. Neviem, čo si o tom myslieť. Ale zase, vraj sa môže inšpirovať každý.

  ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ ❗❗❗❗❗ 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt swedish weatherTakže, celá kniha je v podstate sondou do živote jednej mladej ženy, ktorá sa odmieta vyrovnať zo skutočnosťami, ktoré sa stali a teda v sebe všetko zlé z minulosti potláča, je príbehom ženy, ktorá potrebuje vedieť, že s ňou nie je neustále opovrhované a zametané, a ktorá chce vedieť, že na svete má svoje miesto a ľudí, ktorí ju majú radi. No príbeh nie je len tým. Ukazuje nám, že nič nie je také, ako sa môže zdať, že je treba byť zodpovedný a obozretný pri spoznávaní iných, zároveň hlavne ženám ukazuje, ako si zachovať svoju hrdosť a ako sa naučiť povedať "Nie!" tomu, čo nechcú a ako nájsť sebavedomie k tomu vedieť, že každá žena je úžasná. A nedať sa ovplyvniť názorom, ani konanín žiadneho muža. Takže v podstate taká feministická kniha. Ale nie, žartujem.

Tak či onak, autorka stvorila zaujímavý román s psychologickým podtónom, ktorý určite obsahuje aj čo-to zo sychravej, upršanej, nehostinnej švédskej atmosféry a ak hľadáte knihu, ktorej dej je až do konca nejasný a zamotaný, je presne niečím pre vás.

Záverečné hodnotenie : 3,5/ 5*

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu LEDA. 
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára