štvrtok 15. decembra 2016

Keď ilustrátor vie : Chris Riddell - Otolína a žlutá kočka / Otolína ve škole

Anotácia :
Otolína vášnivě sbírá nejrůznější věci a miluje všechny druhy počasí, zejména však déšť, neboť se ráda čvachtá v kalužích. Obývá apartmá číslo 243 ve dvacátém čtvrtém
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt otolínapatře mrakodrapu, který vypadá docela jako pepřenka, takže není divu, že mu také Pepřenka všichni říkají… Otolínini rodiče jsou sběrateli a neustále cestují po celém světě. O Otolínu je v jejich nepřítomnosti ovšem skvěle postaráno, nikdy se necítí osamělá. Společnost jí přece dělá pan Moura a kromě něj holčičce se vším, co je potřeba, pomáhá celá řada dalších neobyčejných společníků. Díky nim se nikdy nenudí! Otolína navíc miluje záhady, stejně jako pan Moura. Oči má pořád otevřené a uši nastražené pro případ, že by se setkala s něčím neobvyklým nebo zajímavým. Její zápisník by mohl vyprávět! Ráda řeší zapeklité případy, vymýšlí chytré plány a přichází věcem na kloub – ostatně, má pro to speciální nadání…

U jejích nevšedních dobrodružství, jako je například řešení záhady série loupeží na Třetí ulici, které přináší knížka Otolína a žlutá kočka, se rozhodně nebudou nudit malí ani velcí čtenáři!

A pokud by vás snad zajímalo, jak v sobě tahle zvláštní dívenka objevila své neobvyklé schopnosti, navštivte s ní nevšední školu plnou velmi nevšedních žáků v příběhu Otolína ve škole – bude to určitě nezapomenutelný zážitek!

Vydavateľstvo : Presco Group, 2016
Počet strán : 172, 172
Žáner : Pre deti/ Humor/ Rozprávky

Autor Chris Riddell
Otolína a jej kúzelný maľovaný svet zatiahne, hlavne tých menších, to tajuplného a hlavne čierno-bieleho magického príbehu mladého dievčatka a trošku podivného tvora z bažín.
Pretože Otolína a pan Moura sú najlepší priateľa. Zvláštne, ja viem. Ale Moura má niečo do seba, aj keď toho veľa nenarozpráva. Skrátka osobné kúzlo, pravdepodobne. Jej rodičia cestujú kade-tade a tak býva častokrát sama doma. Lenže...

... Otolína nie je len také obyčajné dievča. Má rada záhady a tajomné prípady. A keďže ich má rada ona, má ich rád aj pan Moura. Logické, však? Pretože parťáka (aj keď nasilu)je vždy treba. A tak, detektívnym postupom vyriešia a usvedčia bandu ... no môžme to nazvať na naše pomery - zvieracej mafie.... v jednej knihe a v druhej sa zase vypravia do školy. Obidvaja.


Knihy od Chrisa Riddela sú úžasné, pretože vyzerajú úžasne. Naozaj, skvelý ilustrátor sa v tomto pánovi nezaprie, a tak nás v týchto knihách čaká stránka za stránkou, a ktorú sa budete pozerať najmenej 5 minút, hľadať všetky drobné detaily a chváliť milý štýl kresby. A to budete dospelý.

Myslím, že pre menšie deti, ktoré majú knihy rady, ale napr. ešte nevedia čítať, je práve toto skvelá voľba. Knihy neobsahujú zbytočne veľa textu, zato majú naozaj veľký didaktický náboj, kedy cvičia či pamäť, či chápanie dieťaťa, zameriavajú sa na detaily, ktoré si dieťa v knihe môže všímať a môže s nimi pracovať a rovnako dávajú aj priestor fantázii a domýšľaniu.


Nechýba ani výchovný charakter kníh, kedy nachádzame určité ponaučenie ako napr., že základ všetkého je vzájomné porozumenie, hnevať sa nemá cenu, vždy všetko treba chápať s "chladnou hlavou", priateľstvo je nadovšetko, či to či ono je nesprávne a čaká nás za to trest.
Práve túto didaktiku v knihe hodnotím ako najväčšie plus a aj keď ju viac zaregistruje hlavne starší čitateľ (predčítač), na dieťa predsa vysiela podprahové správy, ktoré si je schopné zapamäť si a použiť v budúcnosti.

Pochváliť musím taktiež nádherné obálky, na ktorých práve vystupujú zlaté motívy a tak dodávajú celej knihe na honosnom nádychu.

Posledným plusom je samozrejme aj vtipnosť autora. Ten si nielenže uťahuje a paroduje klasické motívy v spoločnosti, ale naozaj výborne vyriešil aj svoje predstavenie čitateľom na prvej strane. Asi si povedal, že keď už vie kresliť, tak načo fotky. Takže to poriešil tak, ako sa k nemu najlepšie hodí.

Knihy Ch. Riddella teda naozaj dokážu zabaviť malých či veľkých, okúzliť čitateľov vkusnými ilustráciami a sú vhodné ako vianočný darček pre tých menších a ich rodičov, ktorí si radi sadnú ku knižke a užívajú si spoločnú rodinnú pohodu.


Záverečné hodnotenie : 4/5 *
Knihy (a nádherné drobnosti :) mi boli poskytnuté v spolupráci s vydavateľstvom Presco Group. Ďakujem!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára