štvrtok 1. decembra 2016

"Žiť v tieni svojho otca" nikdy nemalo taký význam : Rosemary Sullivanová - Stalinova dcéra

Anotácia : Nositeľka viacerých literárnych cien Rosemary Sullivanová prichádza s objavným životopisom Svetlany Allilujevovej, ženy odsúdenej žiť v tieni svojho otca, zlopovestného sovietskeho diktátora Josifa Stalina.
Svetlana Allilujevová sa narodila v roku 1926 a mladosť prežila v časoch prudkého vzrastu moci jej otca i Sovietskeho zväzu v Kremli. O osemdesiatpäť rokov neskôr umrela ako Lana Petersová, osamelá a bez peňazí, vo vidieckej nemocnici amerického štátu Wisconsin.
Svetlanu jej postavenie ochránilo pred hromadným hladom a vraždením, ktorým jej otec vystavil občanov Sovietskeho zväzu, nebola však proti tejto tragédii imúnna. Prišla o takmer každého, koho milovala, vrátane svojej matky, ktorá spáchala samovraždu. Až po otcovej smrti sa dozvedela o rozsahu jeho ukrutnosti.
Svojím útekom do Spojených štátov na vrchole studenej vojny Svetlana šokovala svet. Pritom doma zanechala dve deti. Ale ani pobyt v Amerike nebol pre ňu prechádzka ružovou záhradou. Spoločenstvo Taliesin založené architektom Frankom Lloydom Wrightom jej na istý čas vytvorilo druhú rodinu. Jej manželstvo s členom spoločenstva Wesleym Petersom, z ktorého vzišlo jedno dieťa, sa vďaka manipuláciám kontroverznej Wrightovej ženy Olgivanny po čase rozpadlo. A hoci sa Svetlana veľmi snažila dištancovať od svojej minulosti, nikdy sa jej nepodarilo striasť citového a psychologického bremena, aké pre ňu predstavoval jej otec.
Vďaka prístupu k materiálom FBI, CIA a Ruského štátneho archívu, ale aj úzkej spolupráci so Svetlaninou dcérou sa Rosemary Sullivanovej podarilo vytvoriť majstrovské životopisné dielo, rozsahom impozantné, podané však s nebývalou intimitou. Stalinova dcéra umiestňuje Svetlanu do širších súvislostí jej čias a prostredí, ale pritom nespúšťa zo zreteľa jej silný ľudský príbeh.

Vydavateľstvo : IKAR, 2016
Počet strán : 672
Žáner : Pre dospelých/Román/Biografia

Pri živote Svetlany Allilujevovej si pomyslíte, že veta "Žiť v tieni svojho otca" nikdy nemala tak veľký význam. A akonáhle začnete knihou listovať a pohrúžite sa do jej životného príbehu, plne pochopíte aj iné skutočnosti. Tie, ktoré vás na hodine dejepisu nenaučia.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stalinova dcera
J. V. Stalin s dcérou Svetlanou
Na hodine histórie vás žiadny učiteľ nenaučí, že známe osobnosti dejín, či už pozitívne alebo negatívne, boli zároveň aj ľudské bytosti s vlastným súkromím a privátnym životom. A nech to znie akokoľvek, len málokto z nás premýšľa nad "ľudskou" stránkou Stalina, o vzťahu s jeho nabližšími a s jeho deťmi.
Preto je jasné, že ak by ste sa mladej Svetlany spýtali, ako vidí svojho otca, skôr by ho popisovala ako milujúceho, silného a oddaného, než ako tyrana bez srdca, zdravého rozumu a zľutovania. Pretože poznala iné stránky jeho ako osobnosti. To ale neznamená, že by mala pravdu ona či ostatní. Človek nie je čierny ani biely. A oboje jeho osobnosti sa v živote prelínajú. A niekedy doplácate aj na to, za čo nemôžete. A to čoskoro spoznala aj Svetlana.

Zhrnutie knihy a príbehu Svetlany : 

Vytriezvenie  :
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rosemary sullivan
Autorka Rosemary Sullivan
 Svetlana sa narodila ako jediná dcéra J. V. Stalina. Sám vožď nazýval Svetlanu jeho "malou kremeľskou princeznou" a po smrti matky ju dokonca oslovoval "Moja malá pani domu" Svetlana si všetky výhody, už v inak tak krachujúcom Rusku, užívala až do dospelosti, kedy akoby nevidela, a v pods. nemohla vidieť, že rentu, chatu a byt na nábreží, druhým nielenže vôbec nechýba, ba naopak ho ani nepotrebujú a oveľa viac by privítali chlieb a trocha tepla. Neskôr študovala marxizmus a angličtinu a už vtedy začala chápať, že vidina dokonalého komunizmu v krajine nefunguje. V tom istom čase sa taktiež dozvedela ohromujúcu správu : a to síce, že jej matka nezomrela na zápal slepého čreva, ako to prezentoval jej otec, ale na samovraždu, pretože už sa nevládala pozerať na to, ako upadá jej osobný život a jej krajina. Jej matka však nebola jediná. Svetlanin otec nešetril ani ľudí z radov vlastnej rodiny. Tety a strýkov z Nadeždinej (matkinej) strany poslal do gulagu, vraj z dôvodu donášania, rovnako urobil aj so Svetlaniným priateľom Alexejom Keplerom.

Pálenie mostov za minulým životom : 

"Svetlana neustále spomínala, že bola politickým väžňom mena svojho otca. Možno prve preto si o zmenila až dva krát, najprv na dievčenské meno svojej matky, neskôr v Amerike na Lana Petersová. "

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stalinova dcera
Svetlana
Po smrti svojho otca a po vojne sa stala osobou sledovanou KGB. Neskôr, pod zámienkou rozsypania popola svojho mŕtveho indického priateľa do Gangy odišla do Indie, kde následne tajne utiekla na americkú ambasádu, kde požiadala o občianstvo. Neskôr, po prevoze do Ameriky, spálila svoj sovietsky pas. Je zarážajúce, že v Rusku svojim impulzívnym odchodom zanechala 2 deti.
Po príchode do USA vydala svoj prvý biografický román 20 listov priateľovi, ktorý sa okamžite stal bestsellerom a zarobil skoro 2,5 milióna dolárov.
Do Moskvy sa znova vrátila v roku 1984, odišla z nej však po mesiaci, vraj z dôvodu nepríjemného pocitu. Neskôr žila striedavo na rôznych miestach - v Gruzínsku, vo Veľkej Británii, v Ríme a neskôr zase v USA.
Zomrela v americkom Wisconsine vo veu 85 rokov a tvrdila : ,, Môj otec by ma zastrelil za to, čo som urobila."

Vizuálna stránka knihy : 

Každá kapitola je dopĺňaná reálnymi fotografiami či samotnej Svetlany, jej rodiny či otca, ktoré len umocňujú autentický zážitok a dojem z knihy. Kniha je rovnako rozprávaná ako biografia z pohľadu 3. osoby - Er formou.

Kniha Stalinova dcéra odkrýva utajovanú stránku Stalinovej rodiny, vzájomných vzťahov v nej, je sondou a vysvetlením správania jeho dcéry Svetlany, jej bezmedznou snahou uniknúť vlastnej minulosti a vlastným spomienkam, snažením vytrhnúť sa z typických ľudských predsudkov na jej osobu a zároveň aj smutným mementom osôb a doby, ktorá ničila a menila ľudské životy.
Je skvelou beletrizovanou biografiou, v ktorej sa skĺbuje uhasenie hladu po dejepisných informáciách a po silnom ľudskom osude. 

Záverečné hodnotenie : 4/5 * 

 Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk

Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: