streda 11. januára 2017

Iné chúťky - Fiona Barton : Vdova

VdovaAnotácia :  Jeho tvář byla všeobecně známá z titulních stránek novin: opovrhované monstrum. Podle všeobecného mínění spáchal hrůzný zločin, i když za něj nebyl nikdy odsouzen. A ženou toho monstra byla Jean Taylorová.
Většinu svého života strávila v roli dokonalé manželky. Neochvějně stála při svém muži i poté, co byl obviněn z vraždy dítěte, ačkoli kvůli tomu musela snášet zlostné pohledy, přišla o přátele i o práci. Teď je ale její muž mrtvý a lidé chtějí vědět, jaké to bylo, žít po jeho boku. Co se vlastně tenkrát stalo. Jean může konečně vyzradit všechna tajemství.
Pravda – to je to, čeho se všichni dožadují. Zajímá se o ni novinářka, pro kterou je exkluzivní rozhovor s ženou pedofilního vraha vrcholem kariéry. A ještě intenzivněji se snaží pravdu odhalit inspektor Sparkes, pro něhož je tento případ letitou noční můrou. Policajtský instinkt mu napovídá, že se Jeanina maska mlčenlivosti bortí, že se brzy stane něco zásadního...

Vydavateľstvo : DOMINO, 2016
Počet strán : 376
Žáner : Román/Thriller/PsychoAk by som práve teraz mala označiť knihu titulom Najrozpoluplnejšia kniha roku 2016, bola by ňou práve táto. S krimi románom Vdova som totiž spoznala príbeh, ktorý doslova nebol práve "pre detičky". Hral sa s kontroverznou témou, pomocou ktorej rozpitval nielen vzťah násilník - obeť, ale aj spolunažívanie a možno až nepriame a nevedomé ovplyvňovanie sa dvoch ľudí, žijúcich pod jednou strechou a prekonávajúcich určitý problém (či so sebou, či medzi sebou) už niekoľko rokov. Najhorším odkazom knihy však ostáva - To,čo sa z "vykľuje" z vášho partnera po rokoch nemáte šancu odhaliť pár dní po svadbe.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fiona barton
Autorka Fiona Barton
Celý príbeh je teda skoro 5 ročným opisom života rodiny a ľudí, ktorí sa chcú dopátrať spravodlivosti - to jest- kto a kam uniesol malú Bellu, ktorá sa chvíľu hrala na záhrade bez dozoru matky. A ako to už býva, spustí sa celý ten mediálny kolotoč, kedy za týmto prípadom cíti každý novinár svoju životnú šancu a tak vyšetrujú pomaly viac ako polícia, pričom vraj nikto nič nevidel. Sú tu síce nejakí svedkovia a nejaké dôkazy z kamier a chatovacích miestností pre dospelých, no všetko je celkom slušne zabalené v mlhe a nie všetkému sa dá veriť.
Zároveň platí aj to staré známe - Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať- ak už vás z niečoho obvinia. Ako to teda nakoniec celé dopadne a ako celému prípadu pomôže vdova po obvinenom Glenovi - Jean Taylorová?

Každá kapitola je rozprávaná inou postavou - raz manželkou Jean, raz detektívom Sparkesom, novinárkou a ku koncu aj samotným obvineným Glenom. Striedajú sa aj rôzne časové roviny- spáchania činu, vyšetrovania, prítomnosti a späť. Príbeh ako taký je napísaný brilantne. Či sa už jedná o výber slov, konštrukciu viet, alebo samotný štýl - gradáciu deja, dávkovanie informácií..., no pre mňa nebol skutočným krimi-thrillerom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sad widowKnihu by som skôr označila ako príbeh veľmi podobný Lutzovým či slabším Grishamovým knihám (samozrejme, štýl napr. J. Grishama je na úplne inej úrovni, porovnávam tu len vyšetrovacie scény zo súdu či neustále vyšetrovanie a pátranie, zahrňujúce hľadanie dôkazov, postupy polície a novinárov atď.), kedy sa dej zameriava na celú kampaň okolo zmiznutia dievčatka, okolo pátrania, okolo súdu, názoru iných a pod. Napätie ani brutálna akcia sa bohužiaľ nekoná, čo mňa ako maniaka akčnosti sklamalo. A hlavne, neviem ako pre vás, ale pre mňa nie je skutočnou detektívkou či krimi kniha, kde mi autor na konci potvrdí to, čo som vedel už na začiatku. Tu na vás teda ostáva len veriť jednej či druhej strane, pozostávajúcej z manželov Taylorových na jednej strane a s vyšetrovateľmi, matkou unesenej, novinármi a vox populi na strane druhej.

Kniha Vdova, ktorá bola dokonca nonimovaná aj na najlepší thriller roku 2016 na portáli Goodreads, prináša do žánru detektívok nový vietor. Prichádza s tabuizovanou témou, o ktorej sa ani v knižnom svete priveľmi nehovorí a rozoberá ju až do určenia patologickej psychickej chyby človeka. A i keď pre mňa tento román nebol knihou s označením thriller, priniesol čo-to na poli psycha a psychologickej lit. Tu sa dostávam k tomu, v akom duchu sa niesol celý rok 2016. Minimálne podľa mňa, v kategórii thriller v mene románov - Zmizelá, Dievča vo vlaku, V mlze a Vdova. Všetky knihy v sebe totiž ukrývajú rovnaké posolstvo. Právo ženy na vlastný názor, na svoj triezvy úsudok neovplyvňovaný ničím a nikým a rovnako na jej prirodzenú a normálnu nezávislosť od muža.  A tiež to, že nechať sa ovládať partnerom, či už živým, alebo mŕtvym je tá najväčšia stupidita a to najväčšie udupávanie vlastnej hrdosti. A práve na to je poukazované a na to by mali myslieť všetci.

Záverečné hodnotenie : 3,5/5 *
Za poskytnutie e-knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu ereading.cz !
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára