štvrtok 19. januára 2017

Rose bez náhrdelníku : Hazel Gaynor - Dievča z Titanicu

Anotácia :  Písal sa rok 1912, keď sa vtedy ešte len sedemnásťročná Maggie rozhodla odísť z Írska do Ameriky. Odchod bol pre ňu obzvlášť ťažký, pretože v Írsku nechala svoju veľkú lásku, Séamusa. Spolu s ňou vycestovalo z malej farnosti celkovo štrnásť ľudí. Všetci sa nalodili na Titanic v očakávaní nezabudnuteľnej cesty na najúžasnejšej lodi tých čias.
V tej chvíli ešte netušili, že čoskoro sa táto plavba premení na tragédiu, ktorá si vyžiada stovky obetí a tých, čo prežijú, poznačí na zvyšok ich života.
Trvalo ďalších sedemdesiat rokov, kým bola Maggie schopná znova o tejto katastrofe hovoriť. Keď však videla, že jej pravnučka potrebuje pomoc a inšpiráciu pre svoju ďalšiu žurnalistickú kariéru, rozhodla sa vyrozprávať jej svoj príbeh z Titanicu. Grace ho poslala do novín a nechtiac tým spustila lavínu udalostí, ktoré nakoniec viedli k odhaleniu jedného z najromantickejších a zároveň najtragickejších príbehov našich čias. Príbeh Dievčaťa z Titanicu inšpirovaný skutočnou udalosťou.

Vydavateľstvo : Motýľ, 2016
Počet strán : 312
Žáner :  Román/Historický/Romantický/Denník
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt titanicOsudná, panenská plavba slávneho parníku Titanic a okolnosti jeho potopenia sú pravdepodobne všetkým dobre známe. Veľkú zásluhu na tom má z časti aj známy Cameronov film Titanic z ' 97 v hlavnej roli s Kate Winslet a Leonardom DiCapriom. Pri ňom určite nejedno romantické srdiečko trpko zaplakalo nad nespravodlivosťou osudu, no pre všetkých milovníkov príbehov z tohto "nepotopiteľného" obra prichádza osud úplne nový, neopozeraný a originálny, príbeh ľudí, jemne podložený skutočnými udalosťami (po malom pátraní po internete prídete na to,že skutočnou udalosťou je podložený iba fakt,že v roku 1912 na Titanic naozaj nastúpilo 14 írskych žien a mužov s vidinou lepšej, prosperujúcej budúcnosti.)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hazel gaynor
Autorka Hazel Gaynor
Dej, striedavo sa odohrávajúci v minulosti a prítomnosti, nás zavedie do Írska roku 1912 a k prípravám hŕstky anglických rodín na odchod z vlasti. Väčšina zo spomínaných odcestovávajú za prácou, lepším postavením či spoznaním nových kontaktov a našporenia určitého obnosu peňazí. Práve tak sa stretávame s hrdinkou Maggie, ktorej plán je oddísť do New Yorku. Táto cesta však obnáša aj určité obetovanie - zanechanie svojich najlepších priateľov a tiež, svojej prvej a obrovskej lásky - Seámusa. Maggie sa snáď ako jediná plavby obáva, cíti sa nesvoja. Ostatní sú nadšení a ešte v deň zakotvenia parníka v prístave si zvedavo obzerajú všetku tú mohutnosť a pompéznosť. 

V osudný deň teda Maggie už so spomínanými ostatnými členmi opúšťa mesto Southampton. Popri Maggie v priebehu deja spoznáme aj ostatné postavy a ich osudy - jej priateľky Peggy a Katie, tetu Kathleen, ale napr. aj osudy iných, ako napr. Harryho Walscha, ktorý na parník prichádza s túžbou byť stevardom (jeho matka ho ešte pred cestou poúča o dôležitosti chovania a zaobchádzania s každým hosťom rovnako. Teda, že nezáleží na tom, či je hosť z "upper class", alebo nie.)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt titanic
Strih - prítomnosť (Chicago) - vnučka Grace pre problémy so svojou matkou odchádza na čas zo školy a chce sa o ňu postarať. V deň jej 21. narodením si ju zavolá na slovíčko jej stará mama Maggie. Tá cíti, že jej vnučka potrebuje nový vietor do novinárskych plachiet a emotívny príbeh by jej pravdepodobne mohol slušne vybudovať (alebo aspoň naštartovať kariéru). A tak sa rozrozpráva o udalostiach, s ktorými sa dovtedy nikomu nezverila.( malá podobnosť práve s filmom Titanic, nemám bovieakú pamäť, ale nezačínal aj film potom, ako sa našla v Titanicu práve kresba Rose, nie? A ona sa rozrozprávala....) Každopádne to bude prekvapenie pre celú rodinu.

Nenechajte sa zmiasť názvom knihy, celý dej sa nesústreďuje nutne len na samotnú Maggie. Už od začiatku spozorujeme, že rozprávači, a teda aj pohľady ľudí, sa menia a nejedná sa len o príbeh jednej, prípadne dvoch osôb. Počas knihy nám autorka stihne vyrozprávať osudy a cestu viacerých ľudí, čím dostávame akýsi ucelenejší pohľad na vec, dej sa stáva reálnejším a tiež sa do neho ľahšie vcíti.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt titanicKniha je písaná veľmi ľahko čitateľným štýlom, používa opisy a vnútorné myšlienky postáv, no nie vo veľkej miere, takže dej je stále prehľadný, nie je prehnane opisný ani nudný. Zaujímavým faktom sú aj časti zápiskov z osobného denníku Maggie, ktoré v tomto ohľade dokážu knihu urobiť pre čitateľa o kus subjektívnejšiu. 
Z môjho osobného pohľadu som sa s podobným knižným príbehom stretla po prvýkrát. O to viac zaujímavý zážitok to bol. Kniha má iba 312, kedy príbe prejde ku koncu naozaj rýchlo a poniektorí možno zostanú aj sklamaní. Pretože by chceli viac strán. V konečnom hodnotení u mňa kniha obstála dobre. Rozprávačský štýl autorky je príjemný, už od začiatku nie je problém sa do knihy "dostať" čo sa nedá povedať o jej odložení :)


Záverečné hodnotenie : 3,5/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Motýľ!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

2 komentáre:

  1. Už strašně dlouho čekám, až bude v češtině. Ale asi si ji snad přečtu i ve slovenštině. :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Aj ja som sa práve divila, že táto kniha vyšla skôr v slovenčine než v češtine, čo väčšinou býva naopak. Ale slovná zásoba naozaj nie je ťažká, takže sa do určite môžeš pustiť! :-)

      Odstrániť