piatok 13. januára 2017

Vraj ďaľší Bourne - Ben Sanders : Zlo

Obálka k Zlo
Anotácia :  

NEJHORŠÍ SKUTKY…
Mladý newyorský policista, který je po mnoho měsíců nasazen jako tajný agent do hnízda drogové mafie, nakonec nezvládne krajní situaci a těžce zraní člověka. Marshalla trápí pochybnosti a výčitky svědomí za tento čin i za násilné činy jiných policistů, jež ve své kariéře zažil. Chce skončit, odejít od policie a vůbec zmizet z města. Ještě k tomu se schází s Chloe, dcerou mafiánského bosse, a vypadá to vážněji než jen jako zálet. Pak ale v sídle mafie dojde k přestřelce…
… HO DOSTIHNOU ZÁROVEŇ S NAJATÝM VRAHEM
Několik let nato žije Marshall v ústraní v rámci ochrany svědků, ale stále ho pronásledují pocity viny. Když ve městě zmizí mladá žena Alyce Rayová, která mu na fotografii v novinách něčím připomíná Chloe, pustí se do riskantního vyšetřování jejího únosu. Jednotlivec by sice neměl píchat do vosího hnízda organizovaných zločinců, Marshallův důrazný postup však nese ovoce. Když už chybí málo, aby záhadné zmizení objasnil, dostihne ho jeho minulost – a také profesionální zabiják.
Vydavateľstvo : LEDA, 2016
Počet strán :  304
Žáner :  Román/Krimi/Triller

 Sama anotácia nám prezradí viac než dosť. Som rada, žesom ju nečítala natoľko pozorne, aby som mala ihneď vyspoilerovanú časť z deja, a preto to odporúčam aj vám. Vrhnite sa ihneď na príbeh, v podstate, odhaľovať ho sám je oveľa zaujímavejšie, ako sa niečo dozvedieť z popisu, kor pri thrilleroch.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ben sanders
Autor Ben Sanders

Čo ale odporúčam prečítať je zadná strana prebalu. Tu sa totiž píše jeden veľmi zaujímavý fakt, ktorý ma na knihu najviac nalákal, a to síce -"...pre fanúšikov Jacka Reachera a Jasona Bournea...". Áno, toho Jasona Bournea. Toho Bournea. (Tu treba vysvetliť moje posadnutie Ludlumovými knihami a filmami Agent bez minulosti a Bourneov mýtus a rovnako postavami agentov a osamelých vlkov s podobne silnými charaktermi, inteligenciou, ktorý sú vždy o krok pred svojimi nepriateľmi, a sú predvídaví, nezastaviteľní a samozrejme, v určitom zmysle neskutočne príťažliví.)

Preto, po prečítaní tejto vety som naozaj viac nepotrebovala. A po pár stranách textu som bola presvedčená, že už ani nenarazím, čo sa v podstate ani nestalo. Každopádne, príbeh je naozaj tým dlho hľadaným skutočným krimi-thrillerom v pravom slova zmysle, to jest, že je svižný, plný akcie, s gradáciou deja a s kladným hrdinom a kopou záporákov okolo, litorv preliatej krvi, zlomených kostí a používania tvrdého slovníka, samozrejme účelovo. Mrzí ma, že kniha ako táto nemá tak veľkú marketingovú propagandu ako iné súčasné skvosty, ktoré si svoje tituly vôbec nezaslúžia.

Každá kapitola má asi 7- 10 strán a vždy je písaná z pohľadu inej osoby.Všetko však stále z opisnej er-formy. Asi v polovici sa objaví rozprávač - osoba menom Wayne Banister. Kto je to však ostane na vašom zistení.

K deju, Hlvanou postavou je už v anotácii spomenutý - Marshall Grade, chlapík, s nie príliš príjemnou minulosťou, nazvimeto to "dvojitého agenta", neskutočne skvelý strelec, toho času v programe na ochranu svedkov. Prechádza si svojimi vnútornými bojmi, veľa toho nenahovorí a trýzni sa skôr duševne. A potom sú tu jedny správy a v nich pátranie po istej Alyce Rayovej, ktorá sa veľmi podobá na jednu ženu z Marshallovej minulosti. Žeby závan Stokera? A tak má pocit, že by jej mal pomôcť. Za každú cenu. Vydáva sa teda na pátranie na vlastnú päsť. Do tretice je tu jedna, nazvime to "skupinka" mužov. Menovite Troy, Dante (paradox, však?), Vance, Bolt a hlava partie Leon. Pekne povedané, sú to skazení grázli, čo sa vezú v obchode s bielym mäsom, v kradnutí a zabíjaní na objednávku a v ktovie čom horšom ešte. A s Marshallom akosi nepočítali...
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jason bourneČo však spraviť nemôžem je - prezradiť vám celý dej. To v knihách tejto podobnej skrátka nejde. Verte však, že je napínavá a presne tým typom románu, kedy sa vám bude pred očami odvíjať celý príbeh sám od seba a vy si budete pripadať ako vo filme režírovanom prinajmenšom Michaelom Bayom, pri všetkých tých naháňačkách, bitkách a výbuchoch.  Máme tu teda jedného silného záporáka "Proti všem", bandu nespratníkov, a nejakých tých Marshových komošov, ktorí ho niekedy potiahnu z kaše. Práve to je vec, ktorá sa dá vytknúť. Funguje tu totiž princíp každého amerického akčného trháku - deus ex machina. Teda, ak je hl. hrdina  v tom najväčšom prúseri a guľka je už asi len 5 cm od jeho čela, v tom istom momente sa pred neho hodí niekto iný. Najlepšie ten, kto by tam vôbec nemal čo robiť či by mal byť mŕtvy. (s guľkou to nie je príklad z knihy, takže žiadny spoiler :) S tým sa však nedá nič robiť, to tu bolo, je aj bude ešte veľmi dlho, či v knihách, či vo filmoch.

Kniha Zlo (neodpustím si malú poznámku, nechápem český preklad názvu, k príbehu sa práve oveľa viac hodí pôvodný American Blood a myslím, že aj doslovný preklad Americká krev by nebol tak odveci ako práve názov Zlo, ale budiž) je teda krimi-thrillerom, ktorý si toto označenie naozaj zaslúži. Hl. hrdina môže byť ľahko svojou vytrvalosťou, profesionálnym prístupom a chladnou hlavou prirovnávaný k Reacherovi či Bourneovi a príbeh si zamilujú všetci gurmáni kvalitných detektívnych príbehov s dávkou napätia a silným, odvážnym hrdinom.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt american blood book


PS. : Neviem, no podľa Goodreads by sa malo jednať o prvý diel zo série. To by konieckoncov vysvetľovalo ten viac-menej otvorený koniec, dávajúci autorovi možnosť pokračovať.

PPS. : Štúdio Warner Bros vraj odkúpilo práva na scenár a sfilmovanie tejto knihy, v hlavnej úlohe, podľa dohľadateľných informácií, Bradley Cooper ⇒ (moje osobné rýpnutie, práve takto som si ja Marshalla naozaj nepredstavovala, ale nie je každý deň nedeľa). Ostáva už len dúfať, že scenár a rovnako aj film neprejú radikálnymi zmenami a prerábkami a my sa budeme môcť tešiť na kvalitný kinematografický kúsok.

Záverečné hodnotenie : 4/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu LEDA!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára