streda 4. januára 2017

Zlé decká útočia! : Anne Brontë - Agnes Greyová

Agnes GreyováAnotácia :  Agnes Greyová, mladšia dcéra chudobného duchovného, chce pomôcť rodine a spoznať svet, preto sa zamestná ako guvernantka - to bola v 19. storočí pre ženu zo strednej vrstvy jediná prípustná profesia. Život guvernantky je však oveľa ťažší, než si Agnes predstavovala. Býva ďaleko od domova, uprostred nepriateľsky naladených ľudí, zamestnávatelia sa k nej správajú ako k slúžke, služobníctvo ju nerešpektuje a žiaci, ktorých má učiť a vychovávať, sú nezvládnuteľní. A hoci ju ťaží neznesiteľná samota, verí, že aj ona jedného dňa nájde blízku dušu. Anne Brontë vo svojom prvom románe opisuje vlastné pracovné skúsenosti a načrtáva svoje názory na výchovu, ktorá bola v jej časoch témou vášnivých diskusií.

Vydavateľstvo : SLOVART, 2015
Počer strán : 216
Žáner : Román/Spoločenský/Historický


Komorný román menej slávnej zo sestier Brontëových, silne ovplyvnený práve jej prácou guvernantky v rôznych, vyššie postavených rodinách.
Hneď na začiatku knihy bude určite každému jasné, akým smerom sa bude celý dej odvíjať. A nie nadarmo, práve otec sestier Brontëových bol kňazom a teda všetky sestry boli vychovávané v prísnej, náboženskej rodine s pravidlami a zvykmi, ktoré bolo treba dodržiavať.
Práve preto aj v knihe nachádzame hl. hrdinku, ktorá chce striktne dodržiavať všetky pravidlá, nevybočovať z radu "slušného" človeka, byť cnostná na duši, nemyslieť na nepatričné veci a robiť všetko to, čo dnes už pôsobí skôr komicky než reálne.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt times of jane austenNapriek tomu má román svoje čaro. Dokonca môžeme povedať, že kniha od Anne sa spomedzi J. Eyrovej  a Búrlivých Výšin číta najľahšie. Dej neplynie rýchlo, skôr naozaj ležérne, no aj tak je rozprávaný ľahkým jazykom, nezložitými vetnými konštrukciami, aj keď niekomu môže prekážať z času na čas používaný opisný štýl či zdĺhavé popisy situácií, ľudí, či okolia.
Našťastie sa medzi nami stále nájdu obľúbenci J. Austenovej a rovnako aj už spomínaných diel anglického realizmu ako J. Eyrová či Búrlivé Výšiny. Práve im môže uľahodiť komornejšia scéna celej knihy, atmosféra anglického vidieku a doba čistých citov, ctihodných pánov a krásnych dám a na oko nepokazenej morálky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt agnes grey movieCelá kniha je písaná ako fiktívny osobný denník (spoveď), kedy nás autorka oboznamuje s celým svojim životom, najprv doma, neskôr v práci a nakoniec v oblasti lásky. Aj keď, ak do knihy pôjdete, ako ja, s tým, že sa jedná o primárne ľúbostný román, budete trošku sklamaný, pretože áno, objaví sa tu aj istý pán W., no jeho vzťah s Agnes nie je hlavnou náplňou knihy. Zároveň, na vtedajšie pomery nemôžete očakávať bohvieakú romancu plnú slov "Milujem Ťa". No niekedy to iskrenie je viac než všetky tie kvetnaté popisy sexu v dnešných románoch, no nie? Dej knihy sa totiž oveľa viac zameriava na výchovu a (ne)zvládanie detí svojimi rodičmi.

Pretože práve to je pre mňa hlavným odkazom knihy - že tak veľmi sa doba predsa len nemení a minulosť nebola zas tak odlišná. Minimálne v správaní nevychovaných bohatých detí a ich tolerantno-arogantne-hlúpych rodičov. Pri čítaní scén, kedy sa Agnes trápi najprv s deťmi rodiny Bloomfieldovcov a neskôr rodiny Murrayovcov sa určite pousmejete nad tým, ako reálne sú niektoré situácie, kedy "výchova selhala", a ktoré sa stávajú aj dnes, bohužiaľ čím ďalej častejšie.

Záverom, kniha Agnes Greyová sa rozhodne môže radiť ku klasike, akú stvorili aj sestry Anne Brontë a pre každého milovníka Anglicka 18.-19. storočia musí byť povinnosťou.

Záverečné hodnotenie : 3,8/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem kníhkupectvu PreŠkoly.sk!

Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára