štvrtok 16. februára 2017

Pridaj, Rochester! - Margot Livesey - Rozlet Gemmy Hardyové

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rozlet gemmy hardyAnotácia :  Rozlet Gemmy Hardyové je novodobou paralelou příběhu Jany Eyrové. Zprvu se může zdát, že si Jana pouze oblékla moderní šaty a přesunula se v čase do 60. let 20. století, ale román od Margot Livesayové není jen prostým převyprávěním jednoho z nejoblíbenějších příběhů anglické literatury, přináší zcela svébytný výraz a jazyk a mistrně propracovanou zápletku.
Gemma jako by kráčela ve stopách své viktoriánské blíženkyně, přitom je naprostou osobitou, vnitřně nezávislou bytostí. Gemma Hardyová po smrti rodičů vyrůstá v rodině svého strýčka ve Skotsku. Narodila se na Islandu, kde se každý den dívala na moře, ale nic z toho si nepamatuje, dokonce ani své islandské jméno. Strýček ji pojmenoval podle vzácné mušle gemma gemma s tvrdou skořápkou, naučil ji anglicky a opatroval ji jako vlastní dceru. Jenže poté co se pod ním při bruslení probořil led, ocitla se malá Gemma ve spárech nepříliš milující tety a zlomyslných sestřenic a bratrance. Jedinou radost jí přináší příběhy z Orknejí, které jí vypráví pomocnice v domácnosti, pozorování ptáků a vidina stipendia na internátní škole v Claypoolu... Když je získá, má o krok blíž k vysněnému studiu na univerzitě.
Sen se však rozplyne, když těsně před tím, než může složit maturitní zkoušku, claypoolská škola zkrachuje a ona si musí rychle hledat práci, aby se vůbec uživila. A kam jinam ji život zavede než na Orkneje, kde ji čekají osudová setkání...

Vydavateľstvo : (PLUS) Albatros Media a.s. , 2014
Počet strán :  464
Žáner : Román/ Romantický/ Historický/ Re-Tellig
V príbehu sa stretávame s Gemmou, sirotou z Islandu, s jej nepríjemnou tetou z domu "U Tisu", odkiaľ po zlom zaobchádzaní odchádza v 10 rokoch do internátnej školy v Claypoole, ktoré sa javí ako menšie zlo, ale len dočasne, kde je s ňou zaobchádzané rovnako zle, podradne, až skoro ako so slúžkou, pričom nakoniec prichádza ako pestúnka do sídla bohatého pána Sinclaira a jeho schovanky Nell na Kosí dvůr. Samozrejme, ako každá "správna Jane" je aj táto vysoko inteligentná, citlivá, charakterná hrdinka, s menším komplexom menejcennosti a veľkým talentom načúvať a kresliť.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt margot livesey
Autorka Margot Livesey

Román Margot Livesey by teda mal byť primárnym prepisom Jane Eyre. Napísať skutočne dobrú "napodobeninu" klasiky dá naozaj zabrať. Či už vhodne vybrať postavy, preniesť ich do súčasného sveta a pod. S podobným počinom sme už mohli stretnúť v románe April Lindner - Jane.
V porovnaní s Rozletom Gemmy Hardy budem musieť držať stranu práve prvej menovanej knihe, teda Jane. Je pravdou, že práve ona sa viac zaoberá vzťahom Jane a jej nadriadeného, čo je v RGH presne naopak.

Práve tu sa autorka viac zamerala na detstvo Jane, na jej zážitky u tety a v internátnej škole a teda im venovala skoro dobrú polovicu knihy. Tí (medzi nimi aj ja), ktorí sa viac tešia na druhú, romatickú časť, môžu zostať ľahko sklamaní.  Tejto rovine autorka venovala menej strán, rovnako menej zvratov a bohužiaľ aj dialógov ako aj prejavovania citov a iskrenia medzi hlavnými protagonistami. Preto sa niektorým môže zdať, že práve táto linka je odfláknutá.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jane eyre movieJa by som ju odfláknutou nenazvala. Možno nevyužitou, keďže inak je autorkin štýl čitateľný, i keď s väčším množstvom opisov, ktoré možno niektorí radšej preskočia. Snáď bolo práve zámerom nevenovať celú knihu len romantickej zápletke, a tak ju "presladiť". Táto absencia teda nie je primárnou chybou, keďže mám podozrenie, že jej nevyjadrením sa snažila autorka umelo-zostaršiť celý príbeh, kedy lásku dvoch ľudí tiež z určitých tabuizovaných dôvodov práve nerozpisovali.
 
Mínusom, ktorý však mne naozaj trhal oči bolo nejasné usadenie príbehu do čias od roku 1959.
Bohužiaľ, bez spomenutia áut a lietadla v určitých momentoch by som si naozaj ani nevšimla, že dej sa neodohráva vo viktoriánskom Anglicku. Práve toto nejasné ukotvenie v čase bolo najviac zmätočné.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jane eyre movieKniha M. Liveseyovej teda na poli "klasických re-telligov" obstála na strednej úrovni. Čo chýbalo autorke v dialógoch postáv, doplnila zase v opisoch anglickej prírody, nehostinnej, studenej krajiny, ľudí a pod. Kniha nepôsobí chaoticky alebo prvoplánovo, naviac obsahuje aj určité mravné prvky pre výučbu mládeže ako napr. "Nechoď s cudzími ľuďmi do auta" a iné. Román je teda primárne určený pre ženy, ktoré obľubujú romány zo starého anglicka alebo ich prepisy, a ktoré milujú nestarnúci príbeh osudovej lásky chudobnej Jane a bohatého pána Rochestera.

                               Záverečné hodnotenie : 3/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu PreŠkoly.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára