štvrtok 9. februára 2017

Tam, kde sa neumiera : Iboja Wandall-Holm - Moruša

Moruša (Iboja Wandall-Holm)Anotácia :  V roku 1942 utiekla ako devätnásťročná zo Slovenského štátu do Maďarska. Prežila Osvienčim i pochod smrti do Ravensbrücku a o svojom osude, ale aj o osude vojnovej Európy napísala túto úžasnú knihu, ktorá bola v roku 2001 v Dánsku vyhlásená za knihu roka.
Iboja Wandall-Holm, dánska spisovateľka, vyrástla v predvojnovom Liptovskom Mikuláši. Po začiatku deportácií židovských obyvateľov do vyhladzovacích táborov utiekla spolu so svojimi dvomi mladšími sestrami do Maďarska. Tri mladé dievčatá tak postihlo neželané kruté „dobrodružstvo“, ktoré ich povodilo špinou, ostnatým drôtom a nemerateľným utrpením vojnovej Európy.
Moruša Iboje Wandall-Holm je dôležitým kamienkom do mozaiky dejín vojnového Slovenského štátu i tragédie slovenských Židov. Nie je však len o tom, nie je len rozprávaním o vojne a pekle koncentrákov. Je aj o nádeji, o láske, o nesmiernej cene ľudského života i o obrovskej túžbe žiť a neprestať byť človekom
Vydavateľstvo : Absynt, 2016
Počet strán : 376
Žáner : Román/Historický/Vojnový/Biografia/Lit.faktu
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt iboja wandall-holm

 Len nedávno (článok písaný 5.2.) sme si  27. januára pripomenuli Deň pamiatky obetí holokaustu. Túto udalosť spomínam hlavne z dôvodu, že veľa mladých ľudí na túto kapitolu dejín zabúda, zľahčuje ju či dokonca zpochybňuje. Všetkým tým, ktorí zastávajú tieto názory, by sa do rúk mala dostať aspoň jedna kniha s výpoveďou osôb, ktoré tieto hrôzy prežili. Práve takou je aj kniha Moruša od Iboji Wandall-Holmovej. Tento, nazvime to beletrizovaný životopis židovskej hrdinky z Liptovského Mikulášu "otvorí oči" každému.

Autorka knihu vedie poetickým, až Sawyerovským štýlom, kedy sa najprv podrobne dozvedáme o detstve a živote autorky pred vojnou, o živote v škole, v rodine, o jej vzťahoch s priateľmi, o záujmoch a pod. Až neskôr prechádzame k samotným vojnovým memoárom. Práve pasáže z detstva, veľmi podrobné, v spomínaní na dobrých kamarátov, súrodencov, sedenia v tráve či na lúkach sa najviac ponášajú na istú melancholickú atmosféru Twainových románov, ktoré neskôr o to viac kontrastujú s nadchádzajúcim príbehom dohry Mníchovskej dohody a prvými slovenskými deportáciami v roku '42. 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt iboja wandall-holm
Autorka Iboja Wandall-Holm
Zároveň sa dozvedáme o určitej bezmocnosti ľudí, o ich okamžitej životnej premene, no častokrát i väčšej súdržnosti a naopak i donášactvu a udávaniu. 

Tu začína Ibojin boj proti krutému osudu. Jej rodina sa snaží, ako ju, tak aj jej sestry, evakuovať do zatiaľ bezpečného Maďarska, čo sa aj podarí, no ako môže byť jasné, len z časti. Po dopadnutí políciou  a po absolútnej ľudskej dehonestácii sa dostáva najprv do Osvienčimu, neskôr do Brezinky, kde okúsi všetky nechutnosti a príkoria vojnovej doby, časy ponižovania, neľudského zaobchádzania a strachu zo smrti. 

Popri tom si však môžeme všimnúť, že autorka ani v týchto časoch nezabúda popisovať vzťahy v tábore, priateľské vychádzanie a pod., čím naznačuje, že práve vzájomná podpora a súdržnosť bola v tejto dobe a na týchto miestach veľmi dôležitá.
Neskôr, po prežití dlhého zimného pochodu do mesta Ravensbrück pre tých, ktorí prežili nasledovali rovnaké, neľudské podmienky.
Z celej knihy si teda môžeme uvedomiť, že fakt,že Iboja prežila všetky strasti aj vďaka pevnému odhodlaniu a chuti žiť. Veriť a nevzdávať sa bolo prvoradé. Všetky podrobné opisy osôb a miest sú tak neuveriteľnou non-fiction pamiatkov, pri ktorých je neskutočné, že si ich autorka všetky tak dopodrobna pamätá. 

Wandall-Holmová teda príliš netlačí na pílu. Nepopisuje hrôzy vojny zo všetkých explicitných uhlov, viac poukazuje na správanie ľudí, ich názory a myšlienky, rovnako v Osvienčime sa viac ako násiliu venuje osobnostiam, ktoré spoznala a názorom, ktoré počula. V záverečnom rozhovore z roku 2016 spomína na židovský pôvod a židovskú obec na Slovensku, a hovorí, že ju mrzí zatváranie očí pred všetkými zlými ľudskými vlastnosťami - úpadkom hodnôt, egoizmom, šovinizmom, fanatizmom, a nepriamo vyjadruje, že človek nie je schopný sa poučiť z minulosti.
"Ak ho prežijete, tak sa aj zlo môže stať životou skúsenosťou."
Román slovensko-dánskej spisovateľky Iboji Wandall-Holmovej v sebe neskrýva len posolstvo, ktoré je očividné hneď po prečítaní anotácie. Nesie v sebe totiž aj určité prvky spomienok na časy PRED, na čisté "detské" mysle nepokazené svetom, na vtedy ešte mierumilovných ľudí a neveriace pohľady na to, čo by sa mohlo stať.  Práve tieto knihy a osudy by mali zmeniť názor, zmýšľanie a presvedčenie každého. Či už naozaj zmenia a ovplyvnia, je na každom jednotlivcovi.

Záverečné hodnotenie : 4/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Absynt!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: