nedeľa 19. marca 2017

Zčervenáva sa! : Mark Roberts - Krvavá hmla

Anotácia :  V uliciach Liverpoolu zúri snehová metelica a práve vtedy, päť minút pred polnocou, zazvoní Eve Clayovej telefón. Muselo sa niečo stať, a aj sa stalo. Detektívku zavolali na miesto činu do luxusnej štvrte neďaleko jej bydliska. V jednom z bytov sa jej naskytne pohľad na krvavé divadlo. Počas spánku tu niekto zmasakroval šesťčlennú rodinu. Páchateľ si dal dokonca záležať, aby ich zohavené telá starostlivo rozmiestnil do tajomného obrazca. Ale kto? A prečo? Evina myseľ pracuje na plné obrátky, niečo podobné už kedysi dávno videla, ale nevie si spomenúť kedy a kde. No niet času na dohady, mesto ovládla panika a Eve musí chytiť nemilosrdného zabijaka skôr, ako udrie znova. Lenže on má náskok a dokonca vie o jej minulosti viac, ako ona sama tuší.

Vydavateľstvo :  IKAR, 2017
Počet strán :  392
Žáner :  Román/Thriller/Horor/Dobrodružný

Na román Krvavá hmla som mala naozaj veľmi málo času. Bola som neustále v istom časovom prese, ku knihám som sa mohla dostať naozaj len večer alebo vtedy, keď som cestovala. Preto mi prečítanie tohto thrilleru dalo zabrať viac času ako obvykle, a to konkrétne skoro 2 týždne.

Autor Mark Roberts
Tým chcem len povedať, že dôvodom nie je to, že by sa kniha čítala zle, alebo pomaly. Sama o sebe je kniha jednou z tých tenších, pre nás zvyknutých čítať je dokonca "malinou" a dej je naozaj svižný, rozprávač nesklzáva k zbytočnostiam (možno len občas) a zbytočné opisy sa objavujú len zriedka a teda sa dajú prehliadnuť a odpustiť.

Celý dej, ako vždy pri krimi knihách, naznačovať nebudem a nechcem, aby ste neprišli o momenty napätia a prekvapenia. Čo prezradiť môžem a nie je to nijak kľúčové je, že sa tu prvýkrát stretneme s vyšetrovateľkou Eve Clayovou, ktorá, ako to býva málokedy práve v takýchto príbehoch, už má rodinu, takže o nejaké laškovanie s kolegom a čakanie na ich vzťah do 20. časti knihy sa tu konať nebude. Taktiež spoznáme knižného záporáka - Adriana Whitea - zvaného Krstiteľ (doteraz neviem prečo...), ktorý už niečo mal za ušami a niečo ešte len bude mať.
No a potom sa začnú v Londýne diať určité podivné udalosti - vyvraždené rodiny pribúdajú, niekto ich telá rozkladá do neznámych tvarov a zanecháva po sebe odkazy, ktoré asi nie sú len-tak náhodné. No a všetko zázračne smeruje k tomu, že to má čo robiť s Eve...

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mark roberts blood mistToť dej. A teraz hodnotenie. Kniha ako taká je zaujímavá. Námet je na detektívku vcelku originálny, hlavná hrdinka síce typizovaná podľa vzorcov krimi-hrdinov, no dajú sa v nej vidieť aj určité odlišnosti, ako už vyššie spomínaný vzťah k manželovi a synovi a pod. Dej je napínavý, graduje, obsahuje momenty, kedy chcete čítať ďalej, no veľkou chybou je, že ku koncu knihy opadá aj jej napínavosť. Naopak, pribúda nudnosť a u čitateľa aj pravdepodobné dočítanie zo zotrvačnosti, aby vôbec vedel, kto je vrah, a aby nečítal knihu zbytočne.

Šifry, lúštenie kódov a samotné odhaľovanie páchateľa mi tiež prišlo trochu pritiahnuté za vlasy, tak ako samotný záver. To, ako sa pristupovalo k vyšetrovaniu, ako Eve vedela, čo kedy, kde robiť, ako sa rozlúštila šifra... a pohnútky samotných páchateľov naozaj nechápem. Keď som sa dostala k bodu odhalenia páchateľa, pozerala som na listy a pýtala sa, či je vôbec možné, že pre niečo tak "banálne" by sa spustila taká lavína. Rovnako zainteresovanie Eve do celého prípadu, prečo by sa o ňu niekto zaujímal, zaťahoval ju do toho, chcel sa jej revanšovať, pomstiť, pripomínať minulosť??? alebo podobne (zaklicovala to vsuvka s topánkou číslo 35 a následné pátranie po deťoch zo základnej školy..lebo akože hej, do masovej vraždy sa normálne zapojí dieťa z piateho ročníka).... neviem, koniec a rozuzlenie pre mňa vyšumelo do prázdna, ukázalo mi veľa nedomyslených dier v príbehu a užila som si ho najmenej.

Rovnako divne mi pripadalo nestále opakovanie verša : ,,Z brucha mesta sa zdvihne Červený mrak, a keď povstane, riekou sa bude valiť krv.", počas celej knihy, aj keď mi tá veta prišla veľmi divná, nakoniec nejak slabo vysvetlená a doteraz neviem, ako je možné, že práve Krstiteľ mal nejaké jasnovidecké schopnosti, ktoré spísal do veršovaných kníh ako Nostradamus a používal ich ako metafory, jedol surové mäso a rozprával dve na tri a nikomu to neprišlo natoľko divné, aby sedel pod dozorom aspoň 3 ľudí a jedného "statného ošetřovatele" :)


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt violence picturesMusím uznať, že okrem samotného začiatku a popisov vrážd boli pasáže s Adrianom Whiteom jediné, kedy som bola naozaj plne zaujatá a čítala s napätím. Práve do nich autor vložil naozajstný narátorský talent, skvele pracoval s dávkovaním tajomna a správneho "dusna". Ak by sa celá kniha, hlavne jej koniec niesol v rovnakom duchu, bolo by to výborné.

Záverom, kniha Krvavá hmla, ktorá podľa Goodreads a toho, ako skončila, určite bude ďaľšou krimi sériou je viac knihou pre nie práve náročného čitateľa krimi románov, ktorého stále dokážu určité témy, postupy a udalosti v knihách prekvapiť, pre tých, ktorí síce majú radi akciu, ale neradi to s ňou zase preháňajú a pre tých, ktorí chcú mať knihu rýchlo prečítanú, nakoľko ak sa do nej plne začítate a nebude mať žiadne povinnosti, utečie vám ako voda.

 Záverečné hodnotenie : 3/5 *
               Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára