piatok 14. apríla 2017

Detské z nebe! - Richard Skolek : Moudré z nebe

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt moudre z nebeAnotácia : Kniha Moudré z nebe je dětským deníčkem, který je však určen dospělým čtenářům. Nenajdete zde žádnou literární uhlazenost, žádný vysoký styl, jen vyprávění malého kluka, který si nebere servítky, často odbíhá od tématu a plete páté přes deváté.

Vydavateľstvo : Backstage Books, 2015
Počet strán : 98
Žáner : Krátka próza/Denníky
Ku knihe Richarda Skolka som sa dostala veľmi zaujímavým štýlom - sám autor ma oslovil, a teda aj príjemne prekvapil, že si ma všimol, mal chuť mi knihu poslať na vlastné náklady atď. Za to mu ešte raz naozaj veľmi pekne ďakujem!

Než k samotnej knihe, najprv pristúpim k obálke. Podľa autorovho fb, ktorý som si obzrela, vyšla aj nová dotlač knihy v inom formáte a s inými ilustráciami. Z môjho subjektíveho pohľadu je nová obálka - úžasná, oveľa viac sa hodí k celému príbehu a deju a ilustrácie sú viac, ako by niekto povedal, cute. Tým nechcem povedať, že by pôvodná obálka nebola dostatočne dobrá, no ak sú koláče, tak chleba už nie je dobrý :)

Pozitíva : 

Hlavné pozitívum je určite dĺžka celej knihy. To znamená, že dej neunaví, prečítaný ho môžete mať v podstate za jeden deň a teda nemáte pocit, že pri ňom "tvrdnete" už nekonečne dlho. Z tohto titulu vychádza aj druhé plus - veľkosť výtlačku. Tá je veľmi podobná "kabelkovým vydaniam", možno o trošku väčšia, takže sa ľahko zmestí do tašky a dobre sa prenáša.
Tretie pozítivum vychádza zo samotého námetu - príhody malého dieťaťa, jeho pohľad na svet populárne boli, sú a myslím, že aj budú, už iba preto, že detstvom si prešiel každý z nás a každý má na neho svoje vlastné, subjektívne spomienky. Veľa znás práve časy, kedy sme si všetko vyložili inak a vysvetľovali s istou detskou naivitou označuje ako najkrajie vo svojom živote, a je teda logické, že sa k čítaniu podobných príbehov potom rada vraciame.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt richard skolek
Autor Richard Skolek
Populárnosť knihy môže zapríčiniť aj ťahač, ktorý je očividný - podobnosť s už dávno vydanými knihami ako Towsendovej Denník trinásť a trištvrte ročného Adrianna Molla, Paynovo oveľa vulgárnejšie Mládí v hajzlu a konečne aj náš, slovenský C.D.Payne - Ľudo Dobrovoda a jeho Ja, Malkáč. Práve poslednému menovanému sa príbeh najviac podobal, či už tým, čo chlapec zažíval, alebo tým, akú rodinu obaja chlapci okolo seba mali. Sám autor spomínal, že knihu Ja, Malkáč pozná, no nečítal ju, a preto dúfam, že sa k nej raz v živote dostane a možno sa mu stane inšpiráciou pre jeho ďaľšiu prácu :)

Negatíva :

Hlavné, a jediné negatívum knihy sa ňou tiahlo od začiatku až do konca. Vo svojom subjektívnom názore ju vytýkam naozaj veľmi nerada, no musím, pretože mi celkom bila do očí, aj keď úplne chápem, prečo je autor urobil. Narážam na neustále opakovanie slov ako : žejo, tak teda, nevim a pod. a takisto aj neustále protirečenie a odbiehanie hlavného hrdinu od témy. V jednej vete tak môžete nájsť ďaľších 10 iných bočných myšlienok. Aby sme sa chápali, ako objektívnou kritikou dokážem pochopiť, na čo autor narážal. Chce ukázať, že dieťa v malom veku nemá práve usporiadané myšlienky, veľkú slovnú zásobu a schopnosť sa vyjadrovať ako rozprávač, ja to chápem (ani ja sama nemám rada, ak napr. v YA knihách rozprávajú 16- násť roční hrdinovia ako niekto o 20 rokov starší, pretože im autor vyberie nevhodný štýl vyjadrovania), no aj tak si myslím, že sa s textom dalo pracovať aj lepšie, inak.

Neopakovať tie isté slová tak často, tak očividne, aby na silu text vyzeral, že ho hovorí dieťa, možno niektoré výrazy obmedziť, alebo práve naschvál nechať postavu hovoriť ako dospelého, ako u spomínaného Nicka od Payna, kde si čitateľ sám môže uvedomiť opositá a rozdiely vo vyjadrovaní chlapca-chlapa, čo nakoniec môže vyznieť ako niečo, nad čím sa čitateľ môže zasmiať.
Aj p. Dobrovoda s tým vo svojej knihe pracoval veľmi premyslene - skôr ako stále zdôrazňovať vek dieťaťa cez jeho prejav, štýl reči a pod. sa zameral na to, čo majú naozaj len malé deti - detskú úprimnosť a humor - ktorú vniesol do celého diela, a teda už sa zbytočne nemusel zdržiavať tým, neustále pútať čitateľa na štýl rozprávania a tým mu vysvetliť, že práve hovorí dieťa. Chyba knihy teda nie je úplne chybou pre každého, ale ja ako r**opich si ju nemôžem odpustiť.

Kniha Moudré z nebe je teda prešpykovaná životnými múdrosťami či už malého Riška, alebo jeho podarenej rodinky, vychytralého strýčka Budlibáka, môže slúžiť ako určitá pomôcka na vaše osobné spomienkové prinavrátenie sa do detstva a ako memoárový denník malého chlapca vo veľkom svete, ktorý dokáže zabaviť ale aj nastaviť zrkadlo problémom spoločnosti.

Záverečné hodnotenie : 3/ 5 *
Za poskytnutie knihy ešte raz ďakujem samotnému autorovi!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára