piatok 7. apríla 2017

Geriatria v akcii! - Minna Lindgren : Babičky (Smrť vo večernom háji)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bbicky smrt vo vecernom hajiAnotácia :  Nedokážete si predstaviť, že by sa v domove pre seniorov mohlo stať niečo nezákonné?
Napríklad podozrivé úmrtie, krádeže či obchodovanie s liekmi?
Jeho deväťdesiatročné obyvateľky Siiri, Irma a Anna-Liisa áno!
Život v domove s opatrovateľskou službou pre seniorov Večerný háj na prvý pohľad pôsobí ako bezútešná „čakáreň na krematórium“. Čas, ktorý sa tu vlečie neuveriteľne pomaly, si starčekovia a starenky krátia hraním kariet, popíjaním červeného vína, navštevovaním pohrebov či jazdou električkami po Helsinkách. Nehovoriac o krúžkoch šikovných rúk, telocviku či večeroch pri harmonike, na ktorých sa obyvatelia zúčastňujú len zo súcitu so zamestnancami.
Lenže v zákulisí domova sa dejú omnoho zaujímavejšie čudesné veci, ktoré Siiri, Irma a Anna-Liisa nemôžu nechať nepovšimnuté…

Vydavateľstvo : XYZ, 2017
Počet strán :  312
Žáner :  Román/Krimi/Detektívka/Humor
Ráno čo ráno sa Siiri Kettunenová zobudila, aby zakaždým zistila, že ešte vždy nezomrela.
Od roku 2017 sa doslova roztrhlo moje personálne vrece s kriminálkami. A keďže som si už prešla detektívom, čo je neschopný, detektívom, čo je schopný, detektívkou, čo má temnú minulosť, detektívkou, čo má ešte temnejšiu minulosť, ženou, čo pašuje drogy a ženou, čo má myseľ "v mlze", dostala som sa nakoniec k skvostu, kde kriminálny príprad riešia tri zralé ženy vo Fínsku. A áno, už som videla všetko...

Autorka Minna Lindgren
Celý dej sa odohráva v domove Večerný háj, kde spolu býva veľké množstvo dôchodcov. Či tých "mladších", teda do 80-siat a  potom tých starších.
Žijú vo svojich zabehnutých koľajach, takpovediac bežných smrteľníkov a viac-menej čakajú na smrť.
Toto čakanie si zvyknú krátiť aj činnosťami ako hranie kariet, prechádzky, alebo obyčajným rozprávaním sa a častokrát aj ohováraním ostatých členov a obyvateľov domova.
Tak sa dozvedáme, že tu žijú pán, ktorí sú skoro imobilný, preto si na neho dovoľuje homosexuálny ošetrovateľ, takí, ktorí sa ešte cítia aj na to nájsť si súcu priateľku a aj pár, ktorý sa oddáva vo vysokom veku posteľovým radovákam, lebo... môže.
Všetko sa ale zmení, keď zomrie miestny, celkom obľúbený a vôbec nie starý kuchár Tero.
A keďže dôvody, prečo zomrel nikto tak úplne nevysvetlí, začne mať Siiri pochybnosti. A samozrejme, jej dve dobré kamošky, vitálna Irma a Anna-Liisa ju v štichu nenechajú a rovnako zainteresovane sa o celé nekalé a podivné pozadie minulých udalostí zaujímajú.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dochodcovia veseliAko som už spomínala vyššie, nestáva sa často, že by sme sa v krimi-knihách stretávali s hrdinami na dôchodku ako hlavnými postavami. Samozrejme, poznáme Poirota, Marplovú, aj tých seriálových "starších" ako Colomba či Lansburyovú z To je vražda, napsala, no všetci spomínaní sú stále vo veku, kedy je uveriteľné to, čo robia.

Netvrdím, že u kamarátiek z večerného hája to neplatí, no len si to predstavte v realite : babičky v pokročilom veku dokážu presne to isté, čo akýkoľvek človek vo veku produktívnom, sú čiperné, s neustálym zmyslom pre humor, bez akýchkoľvek chorôb či príznakov staroby a bolesti - no toto by sme si naozaj iba želali, bohužiaľ skutočnosť našich a aj seniorov vo svete je diametrálne odlišná.

Je pravda, že každý by chcel byť skutočne "čulý" aj v starobe a žiť tak ako Metuzalem, no uveriť tomu, že ľudia v rokoch sa zabávajú, a čo je hlavné rozprávajú - ako 20-roční mladí je už trošku naivné.
Práve v tomto probléme tkvie celý zádrhel knihy - nereále dialógy, ktoré hlavní hrdinovia vedú. Z časti chápem, že autorka mala za cieľ poukázať na vitálnosť dôchodcov, a preto volila výber slov taký, aký volila, no v konečnom dôsledku to vyznelo naozaj zle, dokonca si trúfam tvrdiť, že práve starecká pasivita a možno aj určitá podráždenosť by v knihe kontrastovala s detektívkou oveľa lepšie a čitateľa by aj oveľa viac bavila (ako napr. v istom čase všade spomínaný Backmanov Muž menom Ove).
Ani tvoj popelínový kabát asi pôvodne nebol navrhnutý pre deväťdesiatštyriročnú ženu.
Knihu Babičky sa preto dá zhodnotiť z dvoch diametrálne odlišných faktov - z pohľadu na dej a z pohľadu na samotú reálnosť príbehu. Samozrejme, opomínam skutočnosť, že po prívale severskej literatúry na naše pulty pred nejakým tým rokom sa na Slovensku a v celom okolí otvorila brána s novými, severskými menami a priezviskami, ktoré sú nielenže nezapamätateľné, ale rovnako sa tunajšiemu človeku asi nikdy nepodarí ich správne vysloviť. Ale to je len perlička, s ktorou sa stretol asi každý čitateľ podobných kníh, perlička, nad ktorou sa treba pousmiať.

K hodnoteniu - Lindgreovej prvá kniha z plánovanej trilógie nás raz a znova prenáša o severského, chladného prostredia, prináša vcelku zaujímavý motív domova dôchocov, ktorý zatiaľ nie je opozeraný, obsahuje svižnú, aj keď pre skúsených čitateľov detektívok nie práve napínavú krimi časť a veľkou mierou prispieva k didaktickému uvedomeniu sa, hlavne dnešnej mládeže, teda, že starší dokážu stále žiť plnohonotne a nepatria len do starého železa.


Záverečné hodnotenie : 3/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: