štvrtok 20. apríla 2017

Nočná mora z Maine - Jack Ketchum : Po sezoně

Po sezoně (Jack Ketchum)
Anotácia : Dead River, nejvýchodnější výspa Spojených států. Je po sezoně, letní hosté odjíždějí, na městečko, okolní lesy a pobřeží dosedá ospalost. Tu však naruší křik ženy slepě prchající před skupinou rozběsněných, krvelačných tvorů...Je po sezoně a v odlehlém domě u lesa našla klid na práci mladá redaktorka z New Yorku. Z odloučení se ji chystá vytrhnout pětice jejích přátel, a spolu s nimi i něco, co by si nikdo z nich nedokázal představit ani v těch nejdivočejších snech...Jedno z klíčových děl literárního hororu, syrový román o střetu civilizovanosti s primitivizmem, si konečně nachází cestu k českému čtenáři jako první svazek edice Moderní díla hororu. Román předkládáme v necenzurované podobě s předmluvou historika žánru Douglase E. Wintera a autorovým doslovem, kde Jack Ketchum líčí jeho nelehkou genezi plnou střetů s původním vydavatelem, na nějž byl text až příliš drastický.

Vydavateľstvo : Laser-books, 2011
Počet strán :  240
Žáner : Román/Horor/Thriller
Po knihe Dívka od vedle bolo prečítanie si aj ďaľšej Ketchumovej klasiky skoro povinnosťou. Ono, nie je práve ľahké povedať, že od autora ste prečítali všetky jeho doposiaľ vydané knihy v našom (teda presn. v českom) jazyku. U Ketchuma je to ľahké, z jeho nespočetých publikácií boli preložené len dve, teda veľa času vám spoznávanie diel tohto autora nezaberie. Možno je to škoda, pretože by určite nebolo odveci sa dostať aj k ďalším jeho knihám, no pre tých, čo aktívne čítajú anglicky to nebude problém, a tí, čo nie...si snáď nájdu iných spisovateľov, ktorí vychádzajú pravidelnejšie.

Autor Jack Ketchum
Najprv pár slov ku Ketchumovi ako spisovateľovi. Po sezóne je vraj jeho prvotinou. Úprimne, ak by ste to nevedeli, tak by ste si to pravdepodobne nikdy netipli, pretože kniha je napísaná naozaj dobre, pútavo, narátorský štýl (mimochom er formy) je zvládnutý na jednotku a Ketchum pôsobí ako ostrieľaný jedinec vycvičený kurzami tvorivého písania, no je tu jedna vec - to, že autor knihu, ako sám hovorí - niekoľko krát prepisoval, či už na požiadavky redakcie, kde chcel knihu vydať, alebo neskôr, keď vychádzala znova ako dotlač. A preto hovorím, viem, že neprepisoval všetko, že jadro, to ako je celý príbeh vedený a pod. zostal, no ak máte šancu a môžete si po sebe vychytať chybičky, nespravili by ste to? Sám autor v záverečnom doslove píše, že knihu prepisoval nespočet krát, nakoľko sa redakcii zdala príliš brutálna, s veľkým obsahom násilia a opisov, ktoré by ľudí mohli pobúriť. Neviem, čo je a čo nie je cenzurovaná podoba, vraj táto forma knihy je pôvodná= nevycenzurovaná, no v doslove Ketchum spomína udalosti knihy, ktoré v tomto prepise nie sú a celé je to už až priveľmi zamotané na to, aby som sa to snažila pochopiť.

K deji, Ketchuma veľmi radi prirovnávajú ku S. Kingovi. Súhlasím,ale iba v jednej časti. Opisnej. Presný King. Udalosti, ktoré nie sú podstatné, ktoré nijak nepohnú príbehom, a aj tak tam sú. Prečo? Lebo je to vraj majstrovstvo autora. U Kinga to nedokážem vydržať, u Ketchuma, keďže je toho omnoho menej, je to ľahšie akceptovateľné.
Ak sa prehryziete cez zbytočné texty a dialógy, dostanete sa k nefalšovanému slasheru.
Ani o nič viac, ani menej. Dej skrátka stojí a padá na tom, že si treba vyzabíjať postavy (mimochom, 6 ľudí a áno, niekto aj prežije), najlepšie čo najnechutnejším spôsobom, vôbec neodargumentovať, prečo je to všetko tak ako je, kde sa vlastne tí divní ľudia (kanibali - to nie je spoiler, logicky vydedukovateľné z obálky a anotácie) vzali a ako je možné, že sú tak silní a tak "namachrovaní", aj keď majú, slušne povedané, v hlave prázdno, ako každé správe monštrum z hororu.

A práve tu je zásadná chyba, ktorá celý zážitok kazí - príbeh nie je uveriteľný. Rovnako ako všetky známe horory od Nočnej mory v Elm Street, cez Piatok trinásteho až po Halloween, autor utvoril tak jednouchý dej, až je to hanba. Bolo skrátka treba iba niekam zasadiť postavy, najlepšie niekam na samotu, vybrať tých pár silných a pár slabých postáv, pridať nejakých "múdrych" policajtov, ktorí ale samozrejme na všetko prídu až v hodine dvanástej a potom stvoriť skupinku podivínov žijúcich v jaskyni so silou ako Hercules, kedy aj malé deti dokážu odrovnať dospelého chlapa a pod.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt horror fears picsVzorec správneho béčkového hororu ako vyšitý. A s týmto Ketchum pracuje celý príbeh. Niektoré postavy sú z príbehu vyselektované ešte skôr, než si ich obľúbite, alebo k nim pojmete aspoň nejaký vzťah, potom je teda skoro nemožné smútiť za nimi ako za starými známymi, neuveriteľne pôsobí aj celý dej, kedy si nikto z policajného zboru po celé mesiace nevšimol, že podivná skupinka asi v okolí vraždí, alebo aspoň chce, ľudí, a prídu na to až vtedy, keď je to najviac treba, a taktiež hlúposť hlavných hrdinov, ktorí dokážu, ako v správnom slashery, zakopnúť, keď utekajú pred vrahom a pod.

Perličkou sú skutočnosti ako to, že kanibali nemajú strelné zbrane, ale len nožíky a holé päste a aj tak ich nikto nedokáže okamžite zneškodniť, rovnako ako to, že vrahovia najprv hodinu vyčkávajú pred vašim domom a dajú vám vedieť, že sú tam, a teda aj nejakú tú možnosť sa na nich pripraviť. Milé od nich.
Vrcholom, kedy som už naozaj nevedela, či sa mám smiať alebo plakať, a či čítam knihu alebo pozerám nejaký lacný horor bolo, že ľudožrúti dokážu ukusnúť mäso z človeka len so svojimi zubami, dokonca myslím, že niekomu ukusli aj ruku len svojimi zubami.... ok, tak taký pevný chrup chcem mať.

Na čo upozorňujem je to, že ak čakáte dej, kde bude časť krimi a časť horor, nedočkáte sa. Veľa udalostí tu absolútne nesedí, ľudia sú nereálni, to čo robia je nereálne, protivníci majú vždy navrch a sú vždy o krok napred, aj keď nevieme prečo a ako je to možné a všetko je tak krásne nonsensové, až je to vtipné.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cannabalismTo je jedna časť - časť deja, časť príbehu, a postáv a ich správania. A teraz časť hororu. Tá funguje viac než dobre, i keď, povedzte, koho už dnes niečo takéto pobúri. Všetci majú napozerané horory, kde sa na kameru režú ruky, strieka krv, strieľajú sa ľudia či sa mučia, takže koho by už toto znepokojilo? Áno, je to z časti nechutné a z časti strašidelné čítanie, no nič, čo by ste už kedysi nevideli. Chápem, v dobe, kedy kniha vyšla nebolo na trhu toľko násila vo filmoch, takže román vzbudil pozorosť svojou brutalitou, no dnes? Je to viac menej klasika, i keď miestami naozaj divná , že sa budete pýtať, ako toto autorovi mohlo napadnúť a prečo má toto niekto potrebu písať....Neviem, lebo explicitné zobrazené násilie zarába? Pravdepoobne, pretože v niektorých pasážach knihy sa zdá, že je v nich použité násielie iba preto, aby oživilo dej, znechutilo čitateľa, no nie je použité funkčne. Ak by sa teda jeho objavenie na stránkach zredukovalo, myslím, že knihe by to nezaškodilo.

Kniha Po sezoně vo vás po prečítaní teda určite zanechá nepríjemný pocit umocnený prekvapivým záverom, prekvapí výborným narátorským štýlom, vzbudí pohoršenie u ľudí, ktorí nesledujú krvavé horory a strašidelné filmy vo všeobecnosti (budete si klásť otázku, či ste normálny, keď čítate niečo podobné) a určite si ju zapamätáte ako "tú knihu, čo sa tam tak veľmi vraždilo". Z môjho osobného postoja však tento román neprekonal už spomínanú Dívku od vedle, ktorá bola písaná subjektívnejším štýlom, ktorým autor omnoho viac vtiahol čitateľov do deja, bola prepracovanejšia ako v oblasti deja, tak aj postáv a autor v nej použil oveľa menej násilia, no s o to väčším čitateľským účinkom.

Záverečné hodnotenie : 4/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Preškoly.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára