streda 26. apríla 2017

Nora v inom príbehu - Becca Fitzpatrick : Nebezpečné klamstvá

Becca Fitzpatrick: Nebezpečné klamstváAnotácia : 
Potom, čo sa stane svedkom vraždy, je stredoškoláčka Stella Gordonová v záujme svojho bezpečia poslaná do Nebrasky, čo sa jej ani trochu nepáči. Naraz je pre ňu ťažké byť neustále v strehu a čoskoro si musí poradiť s ozajstnou hrozbou. Jej nepriatelia sú bližšie, ako si myslí.

Vydavateľstvo :  Egmont, 2017

Počet strán :  400

Žáner : YA lit./Krimi/Pre mladých/Romantické/Napätie


 Román Nebezpečné klamstvá od B. Fitzpatrick je určený predovšetkým mladým dospelým. To je logické, ak poznáte autorkinu tvorbu, zahrňujúcu tetralógiu Zavrhnutý a kriminálne ladený kúsok Čierny ľad.

Prológ - Priznávam,že kniha, ktorá mi otvorila brány do sveta YA literatúry, predovšetkým do tej s anjelskym nádychom, bol román Zavrhnutý (v orig. Hush Hush). Nechcem sa ospravedlňovať či zo seba robiť martýra, no priznávam, že v 12-tich rokoch, kedy som za sebou mala čítanie max. Klubu záhad a literatúrou som bola, ako by bratia Česi povedali, nepolíbená, zdal sa mi román Zavrhnutý ako najdokonalejšia kniha na svete.
Milostný príbeh Nory a Patcha (jeho meno som doteraz úplne nepochopila) som hravo prirovnávala k Rómeovi a Júlii a zahľadela som sa do neho natoľko, že som ho za svoj krátky život, teda do 15 rokov, bola schopná prečítať ešte 3 krát.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt becca fitzpatrick
Autorka Becca Fitzpatrick
S odstupom času, s veľmi dlhým odstupom a čistou mysľou hovorím, že román je síce veľmi dobre napísaný, no inak nič nové neprinášajúci a v dnešnej dobe už dokonca aj prachom zapadajúci kúsok, ktorý bol vydaný v presne ten správny čas, teda v dobe, kedy ešte téma anjelov nebola tak skomercionalizovaná. 
Pretože detské postavy s dospelými reakciami, dialógy o bytí na úrovni Coelha, hlavní hrdinovia podobný bábkam (tvárny, kam vietor... hoďte ma do vody, poplávam) a citové vzplanutia od prvého pohľadu a la Twilight sú už dnes viac ako len nadsadené. Ale stále sa čítajú. Veď si len na Goodreads pozrite, koľko toho povychádzalo...

Ku knihe, ďaľší Fitzpatrickovej román bol pre mňa románom plným očakávaní. Nakoľko so si pamätala, že zvyšné tri diely zo Zavrhnutého upadali po každej stránke, zaujímalo ma, ako sa autorka vypracovala po ,,toľkých rokoch" a ako sa popasovala s krimi témou v YA žánri.
Ak poznáte seriály ako Pretty Little Liars a podobné, viete, že v deji je prakticky absolútne potlačená krimi zápletka na úrovni - nech sa niečo deje - a hlavným cieľom je rozobrať citové problémy a záležitosti hrdinov. Tak a tu je to rovnaké.

Subjektívny názor: Hovorí sa, autor, drž sa svojho kopyta, min. svojho žánru, ktorý vieš písať. A tak sa stalo, že Becca zabudla na všetky tie roky strávené písaním o anjeloch a neflimoch a rozhodla sa prejsť na YA krimi. V podstate, už toto slovné spojenie znie samé o sebe vtipne,o to viac, ak sa dozviete, že hl. postava má 17-násť rokov, jej ,,priateľ"(ktorý je samozrejme neskutočne úžasný, no ona ho musí odmietnuť) je kovboj, nosí kovbojský klobúk, žijú v meste, ktoré skoro nevie o technike ako telefón, internet (našťastie k nim stihli prísť informácie o elektrine a splachovacom wc) a naháňa ich mafia, lebo ... hrdinka videla bossa pri vražde a jemu to vadí. Asi...

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt becca fitzpatrickZ popisu narážam na 2 hlavné fakty :
Prvý : Postavy a priestory sú neskutočne typizované, niekedy až predsudkovo zobrazené. Hrdinka - odvážna, cieľavedomá žena hodná J. Eyrovej, ktorá ale na druhej strane nezvláda návaly hnevu, sama sebe odporuje, mení názory so striedaním dňa a noci a niekedy sa jej nebojácny charakter zrazu zlomí a ona potrebuje jedno veľké, medvedie objatie, od svojho vypracovaného (čo autorka nezabudne podotknúť) skoro priateľa. Cieľová skupina je viac než istá.
Druhý : Treba pripočítať fakt,že vedľajše zápletky, aj keď sú len slabo naznačené, nie sú v knihe vôbec doriešené, prídu a odídu, nie sú funkčne využité, buď sa strácajú zázračným zasiahnutím Deux ex machina, alebo ich autorka odignoruje a venuje sa len tomu, čo potrebuje.

Objektívny názor : Príbeh aj text je ľahko čitateľný, bez rušivých a odbočujúcich opisov alebo siahodlhých monológov postáv, čomu vďačí hlavne ich forma rozprávania, určená predovšetkým pre mladších čitateľov, s prvkami romantiky a krimi žánru, ktorý na úroveň YA kníh bohato stačí, a je situovaný do vidieckeho prostredia USA. Príbeh sa drží zaužívaných vzorcov kníh pre mladých dospelých, ponúka osudovú romancu mladých hrdinov a obsahuje určitú didaktickú zložku správania sa k členom rodiny a v spoločnosti.

 Záverečné hodnotenie : 2,8/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu AlbatrosMedia!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

2 komentárov:

Aires´s world of books povedal(a)...

Výborná recenze :)Já knihu právě dočetla a moc se mi líbila :) Mile mě překvapila, tak se teď chystám i na další knihu od této autorky- Černý led :)

Anet Zacharová povedal(a)...

Ďakujem! :) Černý led mi po prečítaní anotácie veľmi pripomínal práve túto knihu, takže ak sa k nej raz dostanem, budem zvedavá a určite budem porovnávať.