streda 7. júna 2017

Vypálená hitovica - Paul Finch : Znesvětitel

ZnesvětitelAnotácia :  V předvánočním čase se dá zažít ledacos. Třeba zemřít velmi bizarním způsobem: zazděný v komíně, na sobě kostým Santa Clause. Čím se mrtvý muž provinil, že si zasloužil tak krutou smrt? Anebo se neprovinil vůbec ničím a stal se jen figurkou v šílené hře vraha?
Odpověď na tuto otázku nabídne detektivovi Marku Heckenburgovi svátek svatého Valentýna. V autě je nalezena dvojice mladých milenců, srdce mají probodnuté šípem. Ne, tohle už nelze považovat za náhodu. Heckenburg si může být jistý, že hledá vraha, pro něhož je zabíjení svébytný rituál, morbidní oslava tradičních svátků v kalendáři.
Pachatel, kterému policisté začnou přezdívat Znesvětitel, zjevně plní jakousi vyšinutou misi. Takoví lidé se nikdy nezastaví, dokud nedojdou až do konce. Kolik svátků ještě hodlá Znesvětitel krvavě oslavit? Kolik lidí ještě bude muset zemřít, než ho Heckenburg zastaví?

Vydavateľstvo : Domino, 2017
Počet strán : 448
Žáner : Román/Krimi/Thriller/Detektívka

Po akčnom thrilleri Stalkeři sa Domino vytasilo s ďaľším pokračovaním krimi prípadov Marka Heckenburga a jeho "mordparty". Už od začiatku musím upozoriť, že jeho druhá kniha ako taká bola zase výborná, no v mojom osobnom povážení sa na prvý diel zo série dejom chytala max. na 60%. Finch skĺzol do končín krimi, ktoré nie sú podľa môjho gusta, a teda určité pasáže sa mi zdali ako nadbytkové. Ale nepredbiehajme.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt paul finch writer
Autor Paul Finch
Celý dej autor tentokrát zasadil do odlišného prostredia, niekto pácha zločiny na základe sviatkov a ich historických súvislostí, a všetci sa snažia prísť na to prečo. Tu prichádza prvý problém. Zápletka knihy už nie je natoľko uveriteľná ako v tej predchádzajúcej. Teda, ak v nás partia únoscov na objednávku z predchádzajúcej knihy vyvolávala hrôzu, a práve ja som apelovala na autenticitu a možnú reálnosť príbehu, tu sa niečo podobné nezopakuje ani z polovice. Minimálne nie kvôli ideovému odkazu knihy, kedy Finch jemne skĺzol do podpriemerných detektívok so superhrdinskými záporákmi s nadľudskými schopnosťami.

Trochu odbočím. Po pátraní na internete som sa dozvedela, že Finch je aj televíznym scenáristom, dokonca tak začínal. Tým plynule naviažem na bod druhý. Tak, ako som si v prvom dieli chválila vynechanie nepostatných informácií, ako napr. popisov života postáv, ktoré zomrú za 3 strany a pod., tak mi tu chvíľami pripadalo, že určité pasáže spísal S. King. Narážam na spomenutie rodiny bezvýznamnej postavy, jej minulosti, prítomnosti, práce a neviem ešte čoho bez pevného kontextu v príbehu a bez toho, aby ho to nejako ovplyvnilo. Našťastie, Finch s týmto nepracuje v takej miere ako iní, teda všetko sa dá v únosných medziach predýchať a rovnako aj prečítať, a vy sa aj napriek faktu, že ste si tejto "vaty" vedomí, nebudete nudiť, pretože autor  našťastie neupustil od svojho úžasného nárátorstva a stále je to, ako ja hovorím, spisovateľ krimi rodený, o tom žiadna.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sacrifice paul finchTým sa dostávam k bodom, ktoré už len tešili. Ako prvé musím spomenúť, že po zistení, že nový Finch bol preložený, som okamžite spozornela, niet sa čo diviť. Stalkerov som minulý rok pasovala na hlavnú, vedúcu priečku Top 2016, dalo sa teda očakávať, že na jeho ďaľšie knihy budem zvedavá. A veru, že som bola. A verila som, že Fich nesklame. A veru, že nesklamal. Dobre, môžete mať pocit, že vypísané nedostatky kvalitu knihy nejak znižujú, no opak je pravdou. Román je písaný neskutočne ľahko, doslova sa číta sám, dokonca ani spomínané pasáže opisov ho nezbrzďujú, a preto je Finch kúzelník.

A teraz to, prečo som spomínala autorovu scenáristickú kariéru. V prvom románe tieto aspekty neboli až natoľko viditeľné, no v tomto sa s nimi autor oháňa neustále. A aké to sú? Nekonečne farbisté opisy a zavádzanie. Vysvetlím. Prvé je myslím očividné. Autor to veľmi dobre vie so slovíčkami a dávkovaním informácií čitateľovi. V Znesvětitelovi je už o polovicu viac rozpísaný, svoj potenciál zúžitkoval a naozaj, opisy neotravujú a skôr udivujú. Finch sa častokrát funkčne chytá faktov ako hrdinov momentálny stav, okamžité premýšľanie a la Bourne a je vidieť, že akčné scény si doslova vychutnáva. Necháva hlavného hrdinu vhodeného do tajuplného prostredia, veľakrát práve automobilových naháňačiek a prenasledovania páchateľa, cez čo nám sprostredkúva napätie.

A tým sa dostávame k zavádzaniu. To má totiž Fich naštudované ako scenárista veľmi dobre. Narážam na scény, ktoré sa v deji veľakrát objavili. Jedná sa hlavne o celé pasáže, kedy čakáte tú najhoršiu možnú variantu, ste napnutí ako struny, a na konci sa aj tak nič nestane, pretože sa jedná o omyl. Práve v tejto knihe s tým Finch operuje nespočet krát, a tým mi doslovne naviedol pocit sledovania hororu, kedy ste zastrašovaní nájazdom kamery a dramatickou hudbou a v závere sa jedná len o nezmysel, no i tak moment, ktorý vás vyľaká.
Jeho scénickosť sa teda nezaprela ani tu, a takéto nachytávky, alebo ako je dnes moderné zvať, knižné pranky, si pre nás autor chystá skoro na každej 50 strane. Myslím, že v krimi žánri ako takom som sa zatiaľ stretla len s malým počtom spisovateľov (a že som ho už prešla...), ktorý by s podobným, zavádzacím prvkom funkčne pracovali v svojich dielach. Takže ďaľší plus pre trošku náročnejšieho čitateľa.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt horor camera

Záverom, Finch pri Stalkeroch ohúril, pri Znesvětitelovi neprekvapil, ale rozhodne nesklamal. Dejovo by som síce mala námietky, no zo stránky jazyka a formy sa obe knihy držia na rovnakej priečke i úrovni a idú ruka v ruke. Autor teda potvrdil, že talent má, že vie zaujať čitateľov stálych aj príležitostných, náročných aj nevyberavých a zároveň aj milo prekvapil, keďže postavy (polícia) v dialógoch spomínajú aj na minulý prípad (pričom väčšina autorov postáv detektívov vždy rieši jeden prípad=jedna kniha a ďalej to nerozvádza), a teda máte pocit ich väčšej, nazvime to, reálnosti. Už len čakať na preklady jeho ďaľšej tvorby :)

Záverečné hodnotenie : 4,2/5 *
Za poskytnutie e-knihy ďakujem ereading.cz!
Knihu a ukážku môžete nájsť tu.
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára