streda 19. júla 2017

Jedno deja vu : Marion Pauwová - Temná minulosť

Anotácia : Iris, šikovná právnička a slobodná matka, má ťažko zvládnuteľného malého syna, neempatickú dominantnú matku a starostí vyše hlavy. A má aj staršieho brata, o ktorého existencii sa dozvedela úplnou náhodou. Prečo jej matka celý život klamala? Prečo pred ňou Raya Boelensa tajila? Iris sa púšťa do pátrania po pravdách ukrytých hlboko pod povrchom. To, čo objaví, ju prekvapí, ba vydesí. Jej brat je autista a odpykáva si v uzavretom ústavnom zariadení trest za brutálnu vraždu susedky a jej dcéry.
Keď Iris prvý raz navštívi Raya, zarazí ju podobnosť s jej vlastným synom. Brat je vášnivý akvarista a rád pečie chlieb, na svet však pozerá s naivitou dieťaťa. Niet pochýb, že je to zvláštny, trochu nevyspytateľný človek, neraz prejaví nekontrolované správanie a nevie normálne komunikovať. Ale naozaj je dvojnásobným vrahom?
Temná minulosť, román s dvoma rozprávačmi Iris a Rayom, je strhujúci príbeh o klamstve, vražde a húževnatosti rodiny odhodlanej držať pri sebe, aj keď sa rozpadáva na najzraniteľnejších miestach.

Vydavateľstvo :  IKAR, 2017
Počet strán :  328
Žáner : Román/Krimi/Detektívka/Psychologický
 S knihou Temná minulosť prišlo aj určité knižné deja vu. Bola totiž natoľko podobná románu Náboj, až je to desivé. Aby ste ma chápali, témou sú tieto knihy absolútne odlišné, ale celkovým štýlom a bohužiaľ i strateným potencionálom sú si tak veľmi podobné.

Zásadné pozitívum knihy je jej reálnosť. Je vidieť, že autorka chce poukázať na problémy ľudí vo väzení a rovnako v bláznincoch, explicitne zobraziť pomery, ktoré v týchto inštitúciách panujú a vzťahy, ktoré sa utvárajú medzi väzňami a medzi ošetrovateľmi a pacientami. Tie autorka nevidí ružovo, keďže ružové ani reálne nie sú, zobrazuje ich veľmi drsne až vulgárne, čo knihe veľmi pridáva na autenticite a dôveryhodnosti.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt marion pauw
Autorka Marion Pauw
Rovnako bez okolkov a melanchólie sú zobrazované i vzťahy v rodine či intímne chvíle, kedy autorka nechce na čitateľa nič hrať, nechce mu ponúknuť sladký slovník, ale reč tvrdého života a priamočiarosti. Určitá vulgárosť, ktorá je v knihe citeľná teda nie je určená pre mladších čitateľov.

Výborná je aj autorkina práca s realistickými postavami a ich problémami. Či už hovoríme o tichom, autistickom chlapcovi Rayovi, ktoré nevie riešiť svoje problémy, v ktorých sa znenazdajky ocitol, alebo o Iris, mladej matke, ale hlavne právničke, ktorá by rada robila kariéru i starala sa o dieťa. Čoskoro ale pochopí, že jedno aj druhé sa nedá stíhať. Práve tu je veľmi dobre popisované nezvládnutie vlastného dieťaťa, kedy sama matka cíti, že "na neho nemá", že sa sama stala otrokom jeho nálad, nevychovanosti a nerešpektu a nevie, čo robiť. Uvedomuje si, že to môže jej neprílišný záujem o svoje dieťa a jej práca, no nevie, ako tento problém vyriešiť. V dnešných dňoch veľmi bežný prípad u mnohých matiek.

Ako negatívum by sa dalo nazvať malá práca s Rayovým autismom. Keby nám to autorka nenaznačí v anotácii, samým by nám ani nenapadlo, že s niečim takým máme dočinenia. Ray sa javí ako zakríknutý chlap, ktorý je skrátka nejakým spôsobom postihnutý, ale okrem toho, že jeho povaha premieta v staraní sa o rybičky a v nehovorení a strachu z druhých nemáme absolútne žiadny pocit, že je autista, že nemá nejakú inú mentálnu poruchu alebo pod. Autorka s jeho stavom pracuje zaujímavo, napr. pri príjazde do blázninca, no jeho postava je veľmi nevyužitá, zaslúžila by si hlbšie autorské psychologické preskúmanie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt asylum
Na čo som narážala už v úvode, podobnosť s knihou Náboj  spočíva primárne v nevyužitosti potencionálu celého románu. Pauwová nastavila svoju laťku vysoko, narátorsky je to zvládnuté na výbornú, bohužiaľ sa drvivú väčšinu knihy neudeje absolútne nič a samotný koniec neobsahuje ono grande finále, ale len malý podiv, ktorý každý prejde bez väčších ohromením otvorených úst a teda to, čo by malo byť na krimi najsilnejšie je nakoniec najslabšie, bohužiaľ i slabo uveriteľné. S rovnakým problémom sme sa stretli v spomínanej knihe Mary L. Kelly, kedy autorka taktiež nevyužila svoje schopnosti a koniec doslova odflákla neuveriteľným záverom bez hlbšej pointy.

Kniha Temná minulosť je teda veľmi príjemným prekvapením viac na poli psychologicko-spoločenskej prózy ako na poli krimi, no ak od nej nebudete očakávať veľkú akciu, nebudete sklamaný, práve naopak, dostane sa vám kvalitný štýl i uveriteľné prostredie a postavy, vďaka ktorým sa román stane relatívne pohodovým čítaním.

Záverečné hodnotenie :3/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

2 komentáre:

 1. po knizce jsem koukala. ta psychologicka stranka me na tom hodne laka :) ale zase jenom 3 z 5ti? tak ted sakra nevim :-D pekna recenze :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No ja sa tej trojky nezbavim nikdy asi :D si vsimam, ze davam jednu za druhou :D Ale v poslednom case mi pridu vsetky taketo knihy len priemerne.
   Ku knihe, ta psychologicka stranka je tam na tie 3 z 5, ta krimi este slabsia, takze ak chces primarne nieco psychol. ladene na vnimanie hlavnej postavy, tak toto asi nie je to najsamlepsie. Ale ako som spominala, je yo napisane velmi ctivo, takze na take to letne citanie s troskou napatia je to velmi dobre.

   Odstrániť