piatok 28. júla 2017

Noc silných mužov - Laurent Binet : HHhH

Audiokniha HHhH  - autor Laurent Binet   - interpret Jiří PlachýPopis :  HHhH - audiokniha obsahuje příběh z období Druhé světové války o okolnostech atentátu na Reinharda Heydricha. Autorem je francouzský spisovatel Laurent Binet. Dle knižní předlohy vznikl film Smrtihlav. Čte Jiří Plachý. Režie Jakub Tabery. Mistr zvuku Jan Kacian.

Kniha pojednává o operaci Antropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, Reinharda Heydricha. Popisuje historii operace, samotného atentátu a také život hlavních protagonistů – Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. Kniha je prokládaná také kapitolami, které popisují autorův vztah k tématu, sběr materiálu i samotné psaní. Zvláštní název HHhH, je akronymem věty Himmlers Hirn heißt Heydrich – Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich. Laurent Binet získal v roce 2010 za svůj román prestižní literární cenu Akademie Goncourt za nejlepší literární prvotinu. 

Dĺžka :  13 hodin 46 minut
Vydavateľ :  Bookmedia, Audiotéka
Interpret :  Jiří Plachý
K (audio)knihe HHhH som sa ako veľká väčšina dostala práve zhliadnutím traileru na film Smrtihlav, ktorý si román vzal ako predlohu. Síce sa nám o atentáte na R. Heydricha už dostal jeden, celkom aktuálny film, Anthropoid (2016) s momentálne veľmi populárnym J. Dornanom, Smrtihlav sa do českých a slovenských kín dostal relatívne nedávno (8.6) a u divákov zožal, podobne ako kniha, veľký úspech. Logickou otázkou je, prečo práve toľko omieľaná a dobre poznaná téma 2. sv. vojny stále priťahuje čitateľov i divákov?
Jednou z odpovedí by mohlo byť, že Binet sa "svojho" Heydricha snaží zobraziť ako vyvíjajúcu sa bytosť,nie len ako historickú osobnosť so zaškatuľkovaným správaním, existujúcu v určitom časovom horizonte 30.-40. rokov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt smrtihlav hhhhJe logické, že tak ako rozprávky, aj dejiny delia svojich aktérov na tých dobrých a tých zlý. Po dlhšom zamyslení sa dá povedať, že je to vcelku prirodzený jav, jedna udalosť sa stane a po 20-tich rokoch nikto nebude skúmať aj život aktérov tejto udalosti, skrátka sa zapamätá len to "najdôležitejšie", z chrabrých sa stanú hrdinovia a z tyranov záporáci. Záporná historická postava máva v povedomí ľudí málokedy aj iné ja, než to, v ktorom kedy tedy utvorila niečo hrozné. Binet tu ale poukazuje na fakt, že nič ni je čierno-biele a i netvora predsa muselo niečo ovplyvniť v jeho konaní. Nepriamo sa tu teda hrá s realistickou myšliekov, že prostredie má na človeka najväčší vplyv a formuje jeho budúcu osobnosť. Hovorí, že sa vždy treba pozrieť pod povrch, na to, kto/čo ovplyvnilo človeka k takémuto konaniu.

Binet sa snaží zobraziť Heydricha ako ľudskú bytosť už od detských čias. Vtedy na ňom nie je relatívne nič nezvyčajné, správa sa ako každé dieťa, až na to, že nie je veľmi obľúbený a chce študovať chémiu, pretože je v nej veľmi dobrý. Pošuškáva sa, že je čiastočný Žid, čo jeho veľmi uráža a tvrdo sa proti tomuto tvrdeniu obhajuje. Rád hrá na husle, v dospelosti pracuje u námorníctva, kde však, po nepríjemnosti s dcérou jedného dôstojíka končí, čím sa následne, v roku ´31 stáva členom NSDAP. Rýchlo si buduje kariéru a úctu, ako sám autor spomína,čo mu chýbalo na arijskom vzhľade, vynahrádzal húževnatosťou a ochotou pracovať pre stranu (z jeho prísnosti logicky plynie prezývka "blonďavý diabol"). Veľmi zaujímavou časťou (audio)knihy je pasáž popisovania udalost známej ako Noc dlhých nožov (´34), kedy sa dá už naplno vidieť H. krutý charakter silného vodcu. A potom to ide z kopca. Blízky priateľ Hitlera, Himmlera, veliteľ Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti, zastupujúci ríšsky protektor a hlavný predkladateľ plánu konečného riešenia židovskej otázky. Zdá sa to naozaj ako literárny hrdina Dorian Gray, z naivného chlapca - monštrum. 

Autor Laurent Binet
Laurent Binet - Francouzský spisovatel a překladatel se narodil otci historikovi a dá se říct, že to bylo zásadní. Ve své první knize totiž píše o operaci Antropoid a atentátu na Heydricha. Laurent Binet vystudoval literaturu na Pařížské univerzitě a později literaturu vyučoval na pařížském předměstí i univerzitě. Nějakou dobu pobýval v Česku a na Slovensku. Do francouzštiny překládá například básně Vítězslava Nezvala.(zo stránky audioteka.cz)

Literárny dojem z (audio)knihy - Binetov štýl písania je na prvotinu výborný, presný, veľmi chytľavý a popisný. Čitateľ( poslucháč) má pocit, že autor má všetko premyslené, podrobne zozbierané a v historických udalostiach nemá "guláš". Najväčším pozitívom knihy je pravdepodobne ochota autora venovať čas a energiu na zozbieranie tak podrobných záznamov a spisov z jeho osobného i pracovného života. V tomto ohľade sa dá pravdep. hovoriť o asi najprepracovanejšom diele o R. Heydrichovi vôbec, obyčajné pikošky, s ktorými neskôr môžete napr. bohapusto "machrovať" pred priateľmi, sú tu na každej druhej strane, a pre čitateľa, ktorý si na maličké detaily potrpí bude práve táto stránka knihy veľmi zaujímavá.

Nemôžem ale opominúť fakty, o ktorých sa v súvislosti s románom veľmi hovorí, a bohužiaľ, i ja ich musím označiť za  menší nedostatok. Ide na jednej strane o autorove neustále odbiehanie od témy,  povedané polopatisticky. Reálne to znamená, že pasáže dokumentu sa skoro pravidelne prelínajú s pasážami o živote autora, o jeho priateľke a jej názore na jeho knihu, o jeho kamarátoch a ich názore na jeho knihu, o tom, ako autor píše ako píše knihu a pod., čo pre niektorých môže pôsobiť neskutočne rušivo až zbytočne, nakoľko svoju pevnú úlohu v texte to nezohráva a tým nepochopitelnejšie sú postupy typu : autor nám v jednej kapitole povie niečo,čo za dve kapitoly vyvráti s tým,že sa pomýlil, a že to vie, že sa zmýlil, takže tak. Vy ste počuli niečo, čo je lož, autor to nevyškrtol, ale sa za to ospravedlnil a tým to končí. S týmto postupom v knihe Binet pracuje viackrát, stavia nás do pozície niekoho, s kým sa zahráva, niekoho, komu povie jednu informáciu preto, aby ju následne vyvrátil. Tento zvláštny,celkom nepochopiteľný štýl tvorby a rovnako i neustále odbočovanie však autor s pokročením knihy používa menej a menej, čo je pravdep. len dobre.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt smrtihlav hhhh
Na strane druhej je neustále snaha autora presvedčiť nás, že píše non fiction bez potreby vypĺňať text vymyslenými dialógmi či melancholickými opismi ako iní autori, ktorých tak nepriamo označí ako tých, čo upravujú dej, aby nakoniec aj on sám tieto postupy uplatňoval, možno v menšej forme, ale predsa, bez toho, aby to neskôr vôbec vysvetlil, alebo sa nad tým aspoň pozastavil.

Naopak, výborne je riešená metóda kapitol, každá môže mať na knižné pomery tak 4-5 strán, niekedy i menej, na audioknižné pomery jedna kapitola môže zabrať približne 5 minút i menej. Audiokniha sa dá teda výborne vypočuť buď na pár krát po veľkých úsekoch, alebo si ju môžete pohodlne rozkúskovať na časti, aké chcete, podľa toho, koľko času budete mať.

 Audioknižný dojem - Celú knihu načítal Jiří Plachý, dobre známy hlas českého dabingu i hereckej pôdy. Jeho otcom i strýkom boli veľmi známy český herci. Za ním načítané audioknihy zavše treba spomenúť diela ako Překupník, Útočník, Zabiják z pera Eda McBaina, Zaklínača či Krvavú zem. Poznať ho môžete i ako voiceover rôznych typov dokumentov alebo dokumentárnych programov. Ako vždy, i tu sa svojim veľmi temným a príjemne nízko posadeným hlasom zhostil načítania s gráciou, nehovoriac, že známy hlas len umocnil pocit, že počúvate nejaký historický dokument BBC. Načítanie je teda špičkové, veľmi profesionálne a nie je mu v pods. čo vytknúť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jiri plachy ml
Herec Jiří Plachý ml.
Jiří Plachý mladší - je český divadelní herec, který po absolvování na DAMU získal angažmá ve Vinohradském divadle, kde od roku 1970 působí až dodnes. Uplatnění tady našel v klasickém repertoáru Tři sestry, Strakonický dudák ale i v moderních hrách jako třeba Dvanáct rozhněvaných mužů.
Dnes známe Jiřího Plachého především z dabingu. Tomuto oboru se věnoval už jako malý. V 90. letech namluvil desítky postav v zahraničních filmech a seriálech. Díky svému hlasu našel uplatnění také v rozhlasových hrách nebo právě v namlouvání audioknih. (zo stránky audioteka.cz)
Audiokniha HHhH (s názvom sa viaže veľmi vtipná príhoda, hneď pri prečítaní názvu p. Plachým (veľmi pomaly prečítal : Há - Há - Há - Há) som si nemohla pomôcť a spomenula si na Nelsona zo Simpsonovcov) je teda beletrizovaným dokumentom o dôležitej udalosti našich dejín,o dôkaze slovenskej a rovnako i českej hrdinnosti a odvahy ale i o krutom následku, ktorý vyvolali. Autor veľmi dobre pracuje s dokumentárnou naráciou celého príbehu, s jeho gradáciou i jeho celkovým dojmom. Vhodná je predovšetkým pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o novodobú históriu, pre študentov i pre ľudí "fascinovaných" touto dobou. Román môže poslúžiť i ako isté memento moire pokrivených udalostí, ľudí a doby.

Záverečné hodnotenie : 4/5 *
Audiokniha mi bola poskytnutá v spolupráci s audioteka.cz prostredníctvom portálu zeedee.com
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára