pondelok 14. augusta 2017

Nočný cirkus pre teen skupinu : Stephanie Garber - Caraval

CaravalAnotácia :  Ak ste o Caravale počuli čokoľvek, nevyrovná sa to skutočnosti. Je to viac ako hra. Je to mágia! Scarlett ho chcela vždy zažiť a tento rok konečne dostala pozvánku. Lenže vzápätí jej sestru Tellu unesie tajomný režisér celého predstavenia. Niet sa čoho báť, Caraval je predsa iba ilúzia... Ale čo ak nie? Nech už je to akokoľvek, Scarlett ním musí prejsť aj so zlomeným srdcom a nájsť sestru, kým sa spustí nebezpečný dominový efekt následkov a navždy ju stratí.

Vydavateľstvo : Egmont 2017
Počet strán :  432
Žáner :  Román/YA lit./Fantasy
Kniha Carval sa prehnala blogerským svetom ako tsunami. Doslova. Pre pozornejších majiteľov instagtram účtov nebolo novinkou, keď sa s ňou stretávali na každej druhej fotke svojho obľúbeného zahraničnéo booktubera a pod.
Skoro po roku od jej veľkého boomu v "JúEsEj" sa dostala aj na pulty našich obchodov, a to hneď v českom i slovenskom preklade. Ako teda tento knižný "fenomén" uspel?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stephanie garber
Autorka Stephanie Garber
Pozitíva :
- relatívne neopozerané prostredie - len čo je pravda, na poli YA literatúry je pojem cirkus ako taký neprebádaným územím, resp. si málo autorov trúfa s týmto prostredím pracovať. Jednak sa jedná o tému, ktorá v dnešnej dobe začína byť vcelku tabuizovaná, (viď názor aktivistov na terorizované zvieratá v klietkach a ich osobnú slobudu či pod.) a jednak sa s ňou treba vedieť vyhrať a mať ju dobre zmapovanú. Výber cirkusu či dokonca tajomného cirkusu by teda malo byť zárukov, že autor sa pohrá primárne s opismi prostredia. S tými sa Garber hrá kvalitne, hlavne ak vezmene do úvahy, že sa stále jedná o žáner pre mladých dospelých, v ktorom autori na nejaký "vyšší" druh opisu skorej zabúdajú a primárne sa orientujú na vyrozprávanie situácií pomocou dialógov (čo nevravím, že je chyba, ale pozrite si, do akých dialógov...)

- práca zo zavádzaním čitateľa- tiež veľmi málo videná v dielach pre mladých. Autorka pracuje s viacerými možnosťami zakončenia príbehu, hrá sa s čitateľom, predkladá mu viacero možností a typov, na odhalenie hľadanej postavy, mystifikuje a necháva čitateľa polemizovať v relatívnom napätí lomítko neistote, kto je finálne kto.

- farbisté opisy - vzťahujúce sa skoro k prvému bodu, no z jazykového/štylistického hľadiska najzaujímavejšia kladná stránka knihy. Garber pracuje primárne s opismi chutí či farieb, popisuje ich intenzitu, vizualizáciu a pod., a i keď nenáročný čitateľ môže namietnuť, že práve toto mu brzdí plynulý text, reálne je opak pravdou. Čiže, môžme povedať, že aj tu, ako pri jednej z mála kníh, sme svedkami určitého prelínania žánrov, kedy YA lit. už nie je len teatrálno-žoviálnym sladidlom pre začínajúcich/príležitostných čitateľov, ale skĺbujú sa v nej i určité aspekty kvalitnejšieho, vyššie umel. textu pre náročnejších.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cirkus film
Negatíva :
- postavy - nech sa akokoľvek snažíme povznieť knihu ako kvalitné a neprvoplánové YA, dej stojí a padá na postavách, neprepracovaných tak, ako v každom inom podobnom románe. Nesprávajú sa adekvátne svojmu veku, majú nestály charakter, nedokážu udržať svoj názor ani na krátku dobu, s prehľadom svoje city menia z nenávisti na lásku bez zjavnej príčiny, ich konanie je urýchlené a dosti premotivované. V tejto knihe, bohužiaľ tento aspekt na plnej čiare vypĺňa hlavná postava Scarlett, no postavy vedľajšie ju dokážu veľmi ľahko alternovať. Zároveň je to fakt najsmutnejší, pretože, ak by sa autorka s postavami lepšie vyhrala, a nestaval ich zase do úlohy dospelých len preto, aby sa o dve strany mohli chovať ako malé deti (nevyspelo, bez poznania, o chcú), i moje hodnotenie by stúplo.

- dĺžka - tá je skrz na skrz prepálená. To, čo autorka objemne napratala do 400 strán by sa poľahky vošlo i do 250-300 stranovej knižky a na jej na deji ani kvalite by to neubralo. Dôležité je taktiež povedať, že sa jedná o prvý diel z trilógie, ako inak. To, že vydavateľstvá podpisujú zmluvy s autormi iba ak napíšu obsiahlejšiu sériu, najpopulárnejšie trilógiu, a o samostané príbehy až tak veľmi nestoja je samé o sebe nonsens. Aby aj nie, na troch knihách sa predsa zarobí lepšie ako na jednej. To je matematika, páni.

- urýchlený záver - Autorka sa s nami zahráva celú knihu preto, aby nám na konci zalepila oči chabým záverom a vysvetlením celého príbehu. Ono sa vraví : ,,Neprechváľ, neprechváľ než..." a tu to platí dvojnásobne. Na vyjasnenie všetkých okolnosti i toho, kto naozaj je pán Caravalu, si budú musieť čitatelia počkať typujem až do poslednéo dielu, dokedy sa určite utvorí aj istý milostý trojuholník.

Kniha Caraval je teda príjemným, ľahko mystickým/fantasy odpočikovým čítaním (prečítané ani nie za dva dni) s rýchlo plynúcim dejom, s kvapkou napätia a romance, vhodná primárne pre čitateľov do 25 rokov. Mám pocit, že starší  buď nemajú čas, alebo radšej siahnu po "dospelejšom" Nočnom cirkuse.

Záverečné hodotenie : 3,3/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu AlbatrosMedia!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára