streda 2. augusta 2017

Stretnutie bohéma a múzy : Anna Pasternaková - Lara

LaraAnotácia :  Doktor Živago si našel miliony čtenářů, ale o příběhu, který stál v pozadí, se toho doposud mnoho nevědělo. Pasternak často opakoval, že Lara skutečně existuje, čímž upozorňoval na svou životní lásku a literární múzu Olgu Ivinskou, s níž se setkal v roce 1946 v literárním časopise, kde pracovala. Jejich vztah vydržel až do konce Pasternakova života.
Olga za oddanou lásku ke svému „Borjovi“ tvrdě zaplatila. Stala se figurkou ve vysoké politické hře a kvůli spojení s kontroverzním spisovatelem a jeho dílem byla dvakrát odsouzena k pobytu v sibiřském pracovním táboře. Její život je příběhem plným nepředstavitelného hrdinství, věrnosti, utrpení a osobních ztrát.
Anna Pasternaková čerpá z archivních a rodinných zdrojů a vůbec poprvé odhaluje Olžinu nezastupitelnou roli v Pasternakově životě. Přesvědčivě dokládá, že bez Olgy by Pasternak Doktora Živaga nikdy nedokončil ani nevydal.

Vydavateľstvo : Jota, 2017
Počet strán :  360
Žáner : Román/Biografia
Pre menej znalých čitateľov je meno B. Pasternak spájané iba s románom Doktor Živago, naviac, ak k tejto skutočnosti prirátame fakt, ze napr. v slovenskom školskom vzdelávacom systéme bol ako autor vyškrtnutý z povinných učebných osnov, nie je sa ani privelmi čomu diviť.
Viac zainteresovaný čitateľ určite vie, ze Pasternak bol v literárnom svete známy predovšetkým ako básnik a čiastočne prekladateľ. To, že Živago je ako postava jeho čiastočnou autoštylizáciou je fakt, ktorý je uvedený aj v anotácii románu, no to, že aj iné postavy su podložené skutočnými osobami už napadne iba málokomu.

Tak tomu je práve v prípade Olgy Irvinskej, ženy, ktorá priamo i nepriamo ovplyvnila i inšpirovala autora v tvorbe postavy Lary z už spomínaneho románu. Ich vzťah, cez prvé stretnutie, platonickú lásku až k celoživotnej posadnutosti zmapovala práve Pasternakova praneter Anna. Kniha sama o sebe je beletrizovaná faktografia, hodnotiť ju teda po stránke obsahovej asi veľmi nemá zmysel, z toho dôvodu som sa rozhodla poňať formou pozitív, ktoré pre čitateľa po jej prečítaní vyplynú a formou osobného názoru na život a konanie B. Pasternaka.

Pozitíva :
- Zoznámenie čitateľa s Pasternakom ako lit. osobnosťou : Ako už bolo spomenuté, nezainteresovaný človek buď vôbec jeho meno nepozná, v tom lepšom prípade sa s ním stretol len vo filmovej adaptácii románu s Omarom Sharifom v hlavnej úlohe a tam skončil. Kniha ako taká dáva priestor aj Pasternakovej lit. tvorbe, ktorá sa objavuje v rôznych nepravidelnych intervaloch, väčšinou v pasážach, kedy básne úzko súvisia so situáciou, alebo sú priamo písané pre tu či onú spomínanú osobu. Okrem básní je text prekladaný aj úryvkami z D. Živaga, čo môže u čitateľa vzbudiť záujem prečítať si aj tento román.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt boris pasternak
Autor Boris Pasternak
- Ľudská stránka vyzn. osobnosti : autor nie je prikrášľovaný, jedná sa o čisté spísanie jeho života, chýb i pozitívnych rozhodnutí, ktoré urobil,  len s jemnou beletrizáciou. Rovnako je vcelku dobre popísaná jeho spisovateľská príprava i tvorba románu, i tvorba písania básni.

- Skutočný Bohém : Všetky romantické duše, primárne ženy, určite zaplesajú nad faktom, že skutočne existovala láska tak osudová, že prežila nátlak komunistickej tajnej polície, pobyty vo väzení i odlúčenie, a že jedna šťastná žena narazila na muža, ktorý pre jej osobu skladal zamilované básne ( básne z hodnotou, tu sa prosím vás nejedná o tvorbu rovnej zbierke Nie som básnik, to nie je poézia, čo by triezvo uvažújuci človek dával svojej priateľke, a už vôbec nie masovo vydával), vyznával jej lásku i úctu a stala sa jeho životnou múzou. Takže nie, skutočná láska neexistuje len v amerických filmov, občas sa objaví aj v reálnom svete :D

Osobný názor : Pasternak, ako je spomínané aj v knihe, nebol nijak krásny, no mal obrovskú charizmu a uhrančivosť, čím všetkých opantal. Táto aura z neho vyžaruje ako z fotiek (postoja ci pohľadu),  tak i z jeho básni a z výberu metafor či iných umel. prostriedkov. Mimo iné bol i skvelým recitátorom, primárne svojich básní, dokázal strhnúť, uchvátiť dav. Pre všetky vymenované fakty si ho vážim ako umelca.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt boris pasternakPokiaľ sa však jedna o jeho stránku ako muža, začína to byť horšie. No uznajte sami, treba sa pozrieť aj na druhú stranu mince, na ktorú sa tak často v týchto osudových lovestory nepozerá. Olga, ako žena, bola vdova, no Boris bol v dobe ich prvého stretnutia ženatý muž. Pohľad a názor zo strany jeho druhej ženy ( bol rozvedený) by asi nebol uplne totožný s tým, čo sme si povedali o pár stĺpcov vyššie. Bohém si našiel osudovú lásku, síce az na tretí pokus, a čo na tom, že za sebou zanechal smutné ženy či deti, tu sa na tuto stránku nebude pozerať, pretože lebo. Má to logiku. Asi.

Kniha Lara je teda biograficko-dokumentárnou publikáciou s  beletristickými prvkami, ktorá má tendenciu zaujat predovšetkým čitateľov zaujímajúcich sa o pozadie vzniku románu D. Živago, oceneného Nobelovou cenou či pre tých, ktorí sa iba chcú dozvedieť viac o významnej lit. osobnosti ruských dejín.


Záverečné hodnotenie : 4/5 *
Za poskytnutie e-knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu ereading.cz!
 Ukážku románu si môžete stiahnuť tu.
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára