streda 16. augusta 2017

Trilógia zo severu - Trygve Gulbranssen : Večne spievajú lesy

Večne spievajú lesy (Gulbranssen Trygve)Anotácia :  Bestseller nórskeho autora - severská románová a rodová trilógia v jednom zväzku: Večne spievajú lesy, Zo smrtnej hory fúka, Niet inej cesty. Román o ľuďoch tohto kraja, o ich vášňach, láskach, o ich vzdore, no je to najmä kronika rodu zviazaného so svojím majetkom. Večne spievajú lesy (v origináli Og bakom synger skogene) s podtitulom Trocha rozprávania z čias od rokov 1760-tych asi do roku 1810 je názov románu nórskeho spisovateľa Trygve Gulbranssena a zároveň prvý diel trilógie mapujúcej osudy starovekého nórskeho rodu Björndalovcov. Zo smrtnej hory fúka - druhá časť voľnej trilógie prináša príbeh života mladoženáča Daga a Adelhaidy na nórskom panstve v horách pred dvesto rokmi, kde žije aj jeho otec Dag, ktorý je ústrednou postavou celej trilógie. Trilógiu uzaviera príbeh v časti Niet inej cesty.

Vydavateľstvo :  Tranoscius a.s, 2016
Počet strán :  536
Žáner : Román/Generačný/Historický/Spoločenský
Nórska trilógia Večne spievajú lesy si neodmysliteľne vydobila svoje miesto na poli naturistickej generačnej prózy severu. Má ale stále čo ponúknuť i dnešnému čitateľovi?

Pozitíva :
- silný vplyv naturizmu : Na spätosti s prírodou príbeh stojí i padá, autor využíva asociácie búrok, dažďa, padania snehu a pod.,fiktívne teda prenáša prírodné javy a procesy a transformuje ich do vykreslenia ľudských pocitov, čím sa opis stáva zaujímavejší,nie iba prvoplánový či zbytočný. Spätosť s prírodou naznačuje i neustála potreba hl. postáv byť s ňu v styku, tj. príroda pôsobí i ako faktor rekonvalescenčný či iný (ako už i u nás spomínal napr. Hviezdoslav).

Autor Trygve Gulbranssen
- farbisté opisy : vzťahuje sa na prvé pozitívum. Autor pracuje s opismi detailne, i keď zhusťujú dej a pôsobia zľahka kumulačne, sú na vysokej úrovni spracovania, er-forma zároveň dodáva ich lepšie uplatnenie.

- odkaz na kresťanskú tradíciu : tá má v knihe svoje neodmysliteľné miesto, zobrazuje sa náb.založenie vtedajších ľudí,ich ovplyvnenie vierou i následné činy vychádzajúce z tohto presvedčenia.

- fátálne charaktery + drsnosť Severu : každého člena rodiny Bjorndalovcov autor špecifikuje ako osudovú, so svojimi typickými (často i podedenými) prejavmi. Drsnosť Severu sa potom prejavuje v odkazoch na ťažký život miestnych, na neustálu namáhavú prácu,nehostinnosť prostredia,no primárne v zobrazení až tzv. rodovej tradície - zápasení/lovení medveďov. Táto tradícia vychádza z určitej povinnosti či potreby pomsty svojich predkov,ktorí častokrát pri podobných zápasoch prišli o život.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hills winterNegatíva :
- prehnané množstvo opisov : je jasné, že čitateľ zvyknutý na nenáročné lit.kúsky bude mať s plynulosťou knihy problém. Opisy sa stávajúne rozlučnou súčasťou deja, retardujú ho, vypĺňajú veľkú časť textu, na monologickom postupe príbeh stojí, dialógický ustupuje.

- príbeh postavený primárne na reči rozprávača :  Je logické,že treba rátať so "starším", dobovým štýlom autora. Ten priamu reč postáv autorsky prevádza do reči rozprávača, text zaznamenáva a podáva v minulom čase, veľa scén sa teda odohrá bez akejkoľvek priamej reči, čo môže pôsobiť retardačne, nezáživne.

Zvlástna podobnosť : Na naše pomery sa kniha veľmi podobá slovenskému románu z čias naturizmu( či lyriz. prózy). Jedná sa o knihu Drak sa vracia od D.Chrobáka. Základná podobnosť spočíva v protiklade ľudsk. nenávisti a lásky, v "davovej psychóze" a kolektívnom presvedčení o klamstve či v zdanlivo ničím nepodložených nesympatiách k hlavným hrdinom a závisti, už ani nehovoriac o potrebe ľudí riešiť miestne klebety a nepodložené informácie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt drak sa vraciaKniha Večne spievajú lesy je teda ságou s dávkou napätia, lásky, utrpenia či smútku, ale i veľkým množstvom poučení (ako napr. odcudzovanie mamonárstva, zhubného vplyvu peňazí na charakter a pod.), a obsahovo teda určite má čo ponúknuť i čitateľovi dnešnému.

 Záverečné hodnotenie : 4,5/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu preskoly.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára