štvrtok 24. augusta 2017

V těle boubelky v knižnej podobe - Claire Hennessey : Sorbetové dievča

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sorbetové dievčaAnotácia :  Nemyslite si, že som strážny anjel. Nemám krídla, neznie tu nebeská hudba ani nesedím na mäkkom obláčiku. Sme tu len my dve so šéfkou (nie je to božská bytosť, to fakt nie). Ide o úlohu. Moju prvú. A dúfam, že bude jediná.
Istej duši treba pomôcť. Volá sa Julia. Šéfka hovorí, že to nerobím pre ňu. Mám Julii pomáhať, aby som pomohla sebe. Nie, nemám také dobré srdce. Moje srdce... no, už sú to tri týždne, odkedy prestalo biť.
Vydavateľstvo : Cooboo, 2017
Počet strán :  320
Žáner :  Román/YA lit.
Sorbetové dievča z vydavateľstva Cooboo je jednou z mála kníh pre mladých, ktorej reálny odkaz je hlbší ako len srdcervúce zistenie, že nájsť lásku svojho života je naozaj dôležité.

Pozitíva : 

Autorka Claire Hennessey
- reálne postavy - hlavné pozitívum celej knihy je primárne postavené na zobrazení teenagerov takých aký sú. Samozrejme neplatí to sto percentne a aj tu dochádza k určitému malému skresleniu, kedy máte pocit, že sa zase raz "deti hrajú na dospelých", no s väčšinou knihy by určite nemalo problém stotožniť sa veľké množstvo dospievajúcich. Autorka veľmi dobre popisuje ich pocity i myšlienky a nerobí to zaužívaným klišé spôsobom typu -niekto niečo urobí, len nevie prečo. Skôr mladých zobrazuje ako neistých a veľmi vnímavých jedincov, ktorí sú nerozhodní v svojich činoch nie preto, že by aj sami nevedeli, ako ďalej, ale preto, že nemajú žiadne skúsenosti, a tak sa postupom času zamotávajú do problémov bežného života, akým sú vzťahy priateľské no i partnerské, sex, závisť či vlastný úspech a presadenie sa v živote.

- zamýšľanie sa nad vážnou problematikou - práve v tejto knihe ide o poukázanie na nadmerné prejedanie sa a obezitu a naproti tomu, anorexiu. Autorka zase nepracuje úplne prvoplánovo, vyvracia mýty, že ten, kto je tučný je skrátka len lenivý, no zamýšľa sa aj nad možnosťou, že jedlom a prejedaním sa ľudia ventilujú svoje psychické problémy, s ktorými sa vysporiadať nedokážu. Práve preto hlavná hrdinka prechádza touto fázou. Až po uvedomení si a prekonaní problému nachádza to, že jedlo bolo síce dobré a potlačilo zlé spomienky, no nijak ich nevyriešilo. Rovnako s témou anorexie autorka pracuje opatrne, predkladá ju ako najväčšiu chybu a najhoršie rozhodnutie v živote dievčaťa v tomto smere. Znova tu platí veta, nedajte sa ovplyvniť názorom nikoho iného, tí ľudia váš život nežijú.

- dĺžka kapitol - tá bola zase volená veľmi trefne, jedna na približne 3 až 4 strany, takže čítanie bude svižné, pre rýchlo čitateľov ako ja až instantné (v mojom prípade zabralo asi 3 hodiny).

    Sorbet - Na slávnostných príležitostiach ako sú svadby sa môže podávať aj medzi jednotlivými chodmi na zneutralizovanie chuti.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt anorexiaNegatíva :

- záver knihy - pre pravidelných čitateľov je dobre známe, že nie som obľúbenec a už vôbec nie zástanca kníh pre mladých dospelých. Vravievam, ako vyliečený alkoholik, že táto etapa už je za mnou, prešla som si ňou, a teraz už naozaj tie predvídateľné tituly nechcem ani vidieť. Preto, i pri každej novej YA knihe označenej ako "úžasná a iná" naozaj bedlivo premýšľam, či áno alebo nie. Tu nemôžem tvrdiť, že by pre mňa, alebo iných čitateľov kniha mohla byť sklamaním. To rozhodne nie. Na dnešné pomery je dokonca naozaj vybočujúca z radu všetkých titulov o zakázanej láske či vplyvnom mužovi a neskúsenej "husičke", no samotný záver knihy je ako taký absolútne nedotiahnutý do konca. Nič sa nevyrieši, hlavná postava síce "prejde" cez svoj problém, no to, ako to ovplyvní jej váhu či postoj k jedlu sa nedozvieme. Hlavná, nosná temá je teda viac-menej odignorovaná, vyrieši sa síce to, čo viselo vo vzduchu už začiatku, no nedozvieme sa to, čo nás zaujíma najviac.

- narátorský štýl bez cieľovej skupiny - skôr ako pre mladých dospelých by som knihu odporúčila čitateľom do 15 rokov. Totiž, celý čas počas jej čítania som mala pocit, že čítam príbeh od Thomasa Brezinu, tak veľmi sa to jej štylistikou podobalo. Akoby autorka v jednej kapitole písala a zameriavala sa skôr na mladších, kedy tomu nasvedčuje použ. štýl, no v ďaľšej sa zameriavala na jemný popis predohry k sexu či pod. Nechcem knihu označiť ako žánrovo neukotvenú, no to, pre koho autorka vôbec píše je asi neisté.

K tomuto bodu sa vzťahuje i to, akým spôsobom autorka knihu poňala. Rozprávanie z pohľadu mŕtvej dievčiny, ktorá je akoby iba vnútorným hlasom dievčaťa a nič viac - nenechajte sa pliesť nefungujete tu žiadny princíp anjela strážneho, ktorého by hl. postava Julie videla, rozprávačka nemá reálne žiadne schopnosti ako hl. hrdinke pomôcť, iba cez vnútorné vnuknutia - je v konečnom dôsledku absolútne nepodstatné a i keby tam nebolo, príbeh by ostal rovnaký iba s tým, že na Juliu by pozeral iba rozprávač z pozície er-formy a všetko by išlo v svojich zaužívaných koľajach. To, že sa tu vôbec postava "vnútorného hlasu" objavuje mi navodzuje, že autorka potrebovala nejakým spôsobom skĺbiť v knihe i anorektický problém a nevedela ako inak. (i keď ani to nechápem, jednoduchým vsadením ďaľšej postavy by sa celý probl. vyriešil.)

Kniha Sorbetové dievča (vysvet. - obrazne, dievča na zmenu chuti muža, napr. po rozchode) je teda veľmi ľahko sa čítajúcou publikáciou, ktorá aj napriek odbytému záveru (mám pocit, že tým čo bolo povedané na konci sa zase naskytla možnosť urobiť z toho sériu) ponúka relatívne komplexné nazretie do vnútra mladých, do hlbín ich nepoznaných duší a pocitov, a odkrýva príbehy, ktoré naozaj píše sám život. Zároveň vyzýva dospievajúcich na váženie si svojho tela a svojho zdravia, a nastavuje zrkadlo všetkým tým, ktorí len slepo opakujú zaužívané slovíčka ako "tučko" či "bomba".

Záverečné hodnotenie :3,5/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu AlbatrosMedia!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

4 komentáre:

 1. Prednedávnom som si túto knihu pridala do TBR poličky, pretože ma zaujala práve tým, že sa niekto odhodlal a napísal niečo aj o problémoch spojených s obezitou.
  Som ale prekvapená tým štýlom písania, ktorý, ako vravíš, je skôr pre mladších. Mňa osobne by to asi príliš rozptyľovalo.
  Nuž, uvidíme či sa mi tá kniha dostane pod ruky alebo nie. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Oplati sa precitat uz len z dovodu, ze je to pravdep. YA z "vyssej" spisov. urovne ... aj ked no..vieme svoje ....
   plus nedotiahnuty zaver to cele pochoval a to, ze tam autorka nepriamo otvorila vratka moznej serii (boze, dufam, ze len to nie :D) je zase raz take "jangadultovské" ...
   Ten Brezinovsky styl v kazdej druhej kapitole a primarne v kapit. mrtvej Ann. je otazny a nerozumiem mu ani teraz.... pozitivne treba brat min. to, ze konecne niekto aspon neklisoidne pracuje s nemodernou temou obeznych ludi..

   Odstrániť
 2. Ja som vo svojej recenzii písala, že to mohlo byť agresívnejšie napísané. Mala som pocit rozprávky. Myslím si, že kniha predstavovala len váhavo zdvihnutý varovný prst.
  Pekná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dakujem! :) Rozhodne stylistika mala byt odlisna ... mozno drsnejsia, mozno este viac naturalistickejsia, realnejsia ... tu z toho koniec-koncov zase vyplynulo to klasicke "aj ked tucna, pre neho pekna", co uz zase sklzava k tomu nechutne znamemu YA klise..

   Odstrániť