utorok 26. septembra 2017

Dobré ja, zlé ja - Ali Land : (M)Učednice

Obálka k (M)UČEDNICE - Mučednice/UčedniceAnotácia :  Její matka už ve svém domě spáchala několik vražd a nejenom to – v záchvatech pomatení mučí svoji dceru, aby se hrůz účastnila. Matka předtím taková nebyla a měla svoje děti ráda, a Annie matku ji přese všechno ještě pořád miluje, ale jediný způsob, jak může strašlivým událostem udělat konec, je udat ji na policii.
Annie pak dostává v životě druhou šanci. Má novou identitu, jmenuje se teď Milly, a žije v nové, zámožné pěstounské rodině, díky které dokonce začne chodit do prestižní soukromé školy.
Jenomže pokračující vyšetřování jí dalšími a dalšími výslechy připomíná tragickou minulost. Milly má být hlavním svědkem obžaloby v soudním procesu s její matkou, který se neúprosně blíží. Otřesená Milly se trápí pochybami – převažují u ní zděděné předpoklady, nebo ji víc ovlivňuje to, co dobrého i hrozného dosud zažila?
Dokonce i v novém domově Milly potkávají nesnesitelné chvíle, když ji šikanují její vrstevnice. Napětí se už nedá unést, svědomí v ní bojuje se smrtelným vábením a ona se musí definitivně rozhodnout. Dokáže zapřít matčinu krev a uniknout běsům? Vzepře se našeptávání démonů a zaplatí za to, anebo se stane učednicí své matky?

MINULOST NEDOKÁŽE NIKDO SMAZAT… ALE JE MOŽNÉ SE JÍ VZEPŘÍT?

Vydavateľstvo :  LEDA, 2017
Počet strán :  336
Žáner :  Román/Krimi/Psycho

Čerstvý román A. Land, ktorý je údajne celosvetovo najočakávanejším krimi roku 2017, na náš knižní trh dorazil dokonca v určitom predstihu. Mali sme teda možnosť prečítať si ju skôr ako i napr. americkí čitatelia, čo už sa pri celosvetových novinkách v našom okolí tak často nestáva. Ako sa teda dá kniha (M)Učednice , v orig. Good Me, Bad Me, zhodnotiť?

Pozitíva : 

- psychologizácia hl. postáv + nečierno-biela hrdinka : pocity a zmýšľanie hl. hrdinky je zobrazené veľmi naturalisticky, na rovinu, ťažká minulosť hrdinky je tu funkčne využitá, stavia sa na nej. Nie je teda len výplnkom, nefunkčnou vsuvkou, neslúži primárne len na ozvláštnenie deja, ale aut. s ňou pracuje. Plurarita charakterov sa potom zobrazuje v konaní postavy, ktorá je také ako v reálnom živote ľudí, raz také, raz onaké, raz s ňou dokážeme sympatizovať, inokedy už nie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ali land
Autorka Ali Land
- využitá narácia, zaujímavá, netradičná štylistika : Autorka využíva veľmi zaujímavú nar. techniku, kombináciu ich formy a du formy. Du forma,stále relatívne nová a neopozeraná, sa už v našich končinách objavila napr.v knihe Ty. Tu ju aut.používa v kombinácii - pracuje s klasickou ich formou a okoreňuje ju s du formou, ktorú sústreďuje primárne len na fiktívne rozhovory či prehovory dcéry k vlastnej matke.

- vyrovnávanie sa s urýchleným dospievaním : pracuje sa s popisovaním citlivého vnút. sveta mladej osobnosti, s jej neistotou voči sebe i ostatným, s potrebou lásky a bezpečia a s otázkou, ako sa začleniť do kolektívu či spoločnosti. Vyrovnávanie sa s krutosťou v mladom veku je taktiež závažnou témou, vhodne zvolené obrazy a metafory napr. plaziaci sa duch=komunikujúca matka slúžia tiež ako vhodné priblíženie pocitov hl. hrdinky.

- spoznávanie samej seba,svojej identity : jemne cielené, nie však výhradne, na mladšie publikum, ktoré sa s týmto problémom potýka. Celá kniha sa zameriava na nájdenie svojej pravej podstaty, svojho skutočného ja. Hrdina sa tak vyrovnáva s problémom stagnovania v tieni svojho rodiča,v tomto prípade vraha, a potýka sa s otázkou, či je možné sa z neho vymaniť. Land v knihe tiež vyznáva starú dobrú teóriu, že prostredie, v ktorom osoba vyrastá následne ovplyvňuje tvorbu osobnosti i s budovaním jej charakterových vlastn., že zlé prostredie dokáže človeku skresliť pohľad na reálny svet, prehádzať mu správne hodnoty a nakoniec ho donútiť k tomu, aby človeku po vymanení sa z neho i chýbalo. Istým, nepopísateľným spôsobom. A aby sa ho pokúšal napodobiť.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt psychological pics

- túžba manipulovať okolím : v knihe je jasný náznak na sklony manipulatívnych, sociopatických a možno až psychopatických ľudí, ktorí so svojim okolím neskôr zachádzajú tak,ako sa im páči. Ďalej je však naznačené, že hrdinka tu len skúša, napodobňuje niečo, čo odpozorovala v minulosti, chce spoznať pocit, ktorý to v nej vyvolá.

Negatíva :

- cieľová skupina - tá je na môj vkus z väčšej časti tvorená iba dospievajúcimi či mladšími dospelými do 30 rokov. Odkazuje na to samotný motív knihy a to,aké prostredie a tému autorka rozvíja, aké postavy vybrala, aké charaktery postavám zvolila, aké dialógy a reálie použila. V knihe rovnako chýba dávka brutality, ktorá sa s jej menom častokrát spomína, rovnako označenie thriller je tiež pomerne nepresné. Označenie psychologické krimi, či ešte lepšie psychologický román pre YA by bol pravdep.výstižnejší. Totiž, pre zbehlejšieho čitateľa thrilleru a hororu nemôže byť o brutalite ani reči,rovnako ukotvenie skoro polovice príbehu len v prostredí strednej školy a neustála cirkulácia väčšiny textu okolo problémov medzi populárnymi a nepopulárnymi v školskom prostredí znova viac odkazuje (aj vystihuje) mladšie publikum.

- slabá gradácia, retardačné kapitoly : čím viac sa v knihe posúvame,tým viac sa stráca gradácia. Síce je u čitat. túžba spoznať isté tajomstvo,ktoré je bohužiaľ pre väčšinu čit. aspoň trošku sa pohybujúcich v žánri krimi , odhadnuteľné asi v polovice knihy a s podobným rozuzlením pracovalo už pár autorov, či spis. alebo režisérov, no stráca sa skutočná svižnosť, text začne byť nezáživný, kumulačný a retardačný, to znamená, že sa nikam dlhú dobu neposúva, len recykluje to, čo už naznačil na začiatku a pripravuje nás na koniec, sám o sebe ale stred knihy neprinesie v oblasti napätia či odhalenie nič nové.


- zbytočný záver + názor o predurčení :  zbytočný záver sa viaže prim. na posledných asi 20 strán románu, kedy tento záver celý koncept knihy vcelku dosť narúša, zbytočne zamotáva a na môj vkus, je použitý nasilu a autorka ho mohla pokojne vypustiť. Mám pocit,že ak by hl. hrdinka zostala so svojim konaním iba na úrovni psychologickej manipulácie ostatnými či nátlakom a zahmlením skutočnosti, celý záver by pôsobil oveľa lepším dojmom. Paradoxne by možno pridal aj trochu viac strachu čitateľovi, i keď by nebol násilný. Názor o predurčení,o podobaní sa tým, ktorý nás vychovali či dokonca podobaním sa na základe genetického obsahu od rodičov, s autorkou nezdielam. Nemyslím si,že časom nie je možné naučiť sa žiť inak, zabudnúť na svoje staré "zvyky", svojich démonov z minulosti a isť ďalej. Rovnako nemám pocit,že deti reálnych vrahov by k sadizmu mali sklony, aj keď po svojich rodičoch zdedili rovnaký genet. materiál a zdielali rovnaké prostredie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt depression artKniha (M)Učednice je teda i napriek tomu, že v našich končinách neobdržala pôvodný názov ( Good me, Bad Me ako názov celý príbeh románu oveľa lepšie charakterizuje) veľmi dobrou psych. sondov do života mladých ovplyvn. traumou z detstva, autorka pracuje s otázkami a s popisom problémov, ktoré sú mladým ľuďom veľmi blízke, ako začlenenie sa, nájdenie stratenej sebadôvery, svojho skrytého ja a svojej podstaty a svojho skutočného charakteru. Ako thriller je kniha na nižšej úrovni, viac ako o napätie tu ide o poukázanie na ľuds. podstatu a na hľadanie sa a pochopenie svojej nepríjemnej minulosti, no na poli psycholog. románu sa jedná o jednu z lepších momentálne vydávaných v tomto žánri.

Záverečné hodnotenie : 3,9/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Leda!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: