streda 6. septembra 2017

Grisham čo stratil detičky - Brad Parks : Mlč ako hrob

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mlč ako hrobAnotácia :  Sudca Scott Sampson vedie dokonalý život, má prestížnu prácu a žije v kruhu milovanej rodiny. Ako každú stredu aj teraz sa chystá vyzdvihnúť svoje šesťročné dvojčatá zo škôlky a ísť s nimi na plaváreň. Jeho žena Alison mu však napíše esemesku, že po deti sa zastaví ona. Až večer si Scott uvedomí, že sa vrátila domov bez nich. A žiadnu správu mu vraj neposlala. Vtom zazvoní telefón a ten znamená začiatok ich nočnej mory. Niekto im zmeneným hlasom oznámi, že uniesol ich deti. Sudcu varuje, že ak sa počas najbližšieho pojednávania nebude riadiť jeho pokynmi, trest bude krutý. Prominentný sudca je zdesený, nikdy nič podobné nezažil. Obavy, podozrenia a nervozita sa stupňujú, v manželstve im to začína škrípať, Scott si zrazu nie je istý ani vlastnou ženou. Napriek tomu sa s Alison nezastavia pred ničím, aby deti dostali späť, bez ohľadu na to, akú cenu za to zaplatia.

Vydavateľstvo :  IKAR, 2017
Počet strán :  464
Žáner :  Román/Krimi/Detektívny/Z právnického prostr.

 Krimi Mlč ako hrob v zahraničí zaznamenalo svoj patričný úspech, o čom svedčí i veľký počet cien (cena Shamus za najlepší detek. román, cena Nero za najlepší mysteriózny román a cena Lefty za najlepší krimi román), ktoré za neho autor obdržal. Kniha bola preložená do slovenčiny len nedávno, ako ale dopadla v mojom celkovom hodnotení?

Pozitíva : 
- štylistika a narácia - autor pracuje primárne s dialógmi, text je teda svižný, občas zachádza do retrospektívy, odhaľuje minulosť, opisy pochádzajú hlavne z prostredia práva a zákonov či samotých zločinov, nakoľko sa jedná o krimi z právneho prostredia (preto naznačenie na J. Grishama)

Autor Brad Parks
- ich forma - ja rozprávanie text znovu ešte viac zrýchľuje, dáva mu lepšiu dynamiku a logicky je i možné väčšie vžitie čitateľa s problémami hlavnej postavy.

- chytľavý začiatok - vždy určí či si čitateľ vôbec knihu prečíta. Samotný úvod značí i to, či príbeh čit. zaujme a či ho radšej neodloží, preto je dobré sformulovanie úvodu veľmi dôležité. Parks to očividne vie, s ničím neotáľa, úvod (cca. do 100 strany) je paradoxne asi najzaujímavejšou časťou knihy, ktorá čitateľa dokáže naozaj pohltiť do problematiky.

 - druhé pásmo rozprávača - druhá rovina príbehu - rovina páchateľov či ak chcete únoscov - prispieva na lepšie dokreslenie príbehu či na zobrazenie komplexnejších charakterov záporných hrdinov.

Negatíva : 
- chaotická druhá polovica knihy a záver - dobrá krimi by mala stáť na dvoch základoch - napätí či gradovaní a na závere či rozuzlení. Parks tu však od druhej polovice knihy rozohráva divadlo,ktoré môže byť pre čit. tak chaotické, až sa v ňom absolútne stratí. Hľadanie vinníka a záporného hrdinu sa totiž stočí na akési patologické hádzanie viny na kohokoľvek a následné zistenie, že ten či onen dotyčný má s prípadom spoločné iba pramálo a nejedná sa o hl. podozrivého. Takto sa za vinných-nevinných určí asi aj 10 osôb, no v konečnom dôsledku tieto postavy vôbec nehrajú rolu pri zistené skut. páchateľa. Samotný koniec potom pôsobí ako pateticky zveličená klišé situácia, opakujúca sa v každom druhom krimi ( či inom) románe.

- hlúposť záporákov - ako som už spomínala, druhý pohľad z uhlu únoscov je fajn, naskýta sa tu však problém, že sám autor ich z času na čas v kapitolách stavia do pozície kriminálnikov ako z filmových komedií typu Sám doma či podobne, teda absolútne neschopných, hlúpych a nekompetentných ľudí, s ktorými si "poradí" aj dieťa.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt judge- prepálená dĺžka - veľká zloba knihy, veľa strán nie vždy knihe prospeje, tu znova príbeh zbytočne dlhý, ktorý by sa poľahky zmestil i do 300 stranovej publikácie.

Aj napriek tomu je však kniha Mlč ako hrob jednou z lepších detektívych kníh na poli jej žánrových rovesníkov, čo dnes vychádzajú na naše pulty, zaujme primárne čitateľov zvyknutých na pomalší dej právnických thrilerov napr. od J. Grishama, zameriavajúcich sa hlavne na právne vyšetrovanie a hlavným dejiskom sú súdy či kancelárie. Ponúka v skutku svižný text, postavu sudcu a nazretie do tejto problematiky ale aj jemný psychologický a sociálny aspekt zamerania sa človeka na potrebu ochrany svojej rodiny, detí či partnera a na ľudskú závisť či nenávisť.

Záverečné hodnotenie : 3,3/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: