utorok 19. septembra 2017

Odviate preceňovaním : Leila Meacham - Poselství růží

Poselství růžíAnotácia :  Mimořádně oblíbená autorka stvořila nesmírně poutavý román, připomínající slavný Jih proti Severu Margaret Mitchellové. Její romantická rodová sága se odehrává v Texasu v letech 1914– 1985 a čte se jedním dechem. S vypravěčským mistrovstvím román líčí životní příběh Mary Toliverové, majitelky bavlníkových plantáží, a přibližuje životní osudy tří generací.
Vydavateľstvo : Knižní Klub, 2016

Počet strán :  496

Žáner :  Román/Spoločenský/Romantický/Sága
Román Poselství růží (v slovenskom preklade Ruže) je generačným románom od počiatku 1. svetovej vojny a končiacim skoro po 70 rokoch od nej. Táto spoločenská sága z čitateľsky tak dobre prijímaného prostredia (Texasu) mapuje púť životom 3 generácií texaských rodín. Román podľa ohlasov ospevovaný a dojímavý, je taký ale aj naozaj?
Pozitíva : 

- postavy : aj napriek tomu, čo budem kritizovať v článku nižšie, charaktery postáv v knihe sú jej hlavným ťahačom. Postavy sú zo základu všetko vcelku uveriteľné osobnosti, i keď silno typizované, niekedy až archetypy, väčšinou u každej z nich prevažujú, dominujú len jedna/dve charakterové črty, postavy nevybočujú z hraníc svojho stáleho správania, relatívne ho ani nemenia, nemennosť ich názorov je rovnaká v mladosti i v starobe.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt leila meacham
Autorka Leila Meacham
- vlastenské cítanie/ povinnosť voči pôde či rodine : prvok veľmi obľúbený a tak často opakovaný i v našej domácej literatúre, teda až zaužívaná téma štúrovcov, symbolistov či už barokových autorov. Problém splnenia povinnosti k rodine či rodnému majetku tu však nie je načrtnutý len ako kladný, pozitívny, ale aj ako záporný, ako prvok, ktorý z ľudí dokáže urobiť až prehnane zanietených a horlivých, ľahko sebestredných a neprimerane majetníckych, ako prvok, ktorý vo výsledku môže rodinu rozvracať viac ako stmelovať a ľuds. ideály ničiť.

- silný charakter hlavnej hrdinky : znova navzdory všetkému, čo bude napísané nižšie, Mary je ako hl. postava zaujímavá, pravdepo. navrhovaná podľa všetkých známych vzorcov silných a odhodlaných žien. Zjavná inšpirácia je tu primárne postavami z kníh Odviate vetrom od Mitchell, Sever a juh od Gaskell, a najviac, i keď sa to spomína pramálo, no mne to udrelo do očí asi najviac, aj Hardyho Everdenovú z Ďaleko od hlučného davu. Mary je teda ich kombináciou, (či podarenou si nechávam na stĺpček negatíva) radí sa medzi ľahko feministické ženy odvážneho rázu, ktoré nič nezaskočí.

Negatíva : 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gone with the wind 
- neschopnosť stotožniť sa s postavami : primárne s postavami z prvej generácie. Autorka stvorila postavy, ktoré síce sú istým spôsobom fatalistické, odhodlané, no sú natoľko nesympatické, neznesiteľné a nezmyselné v určitých svojich život. krokoch, že možnosť stotožniť čitateľa s postavou odpadá. V predchádzajúcich spomínaných knihách sa hrdinky i hrdinovia vyznačujú síce napr. tvrdohlavosťou alebo neústupnou osobnosťou, mať ich rád však čitat. nútia predovšetkým ich občasné prejavy ľudskosti, neúspechu či neskôr i pokánia, prezrenia či ľútosti nad situáciou, ktorú zažili, spôsobili.
Autorka tu hrdinom všetky prekážky hádže viac-menej nasilu, bez zjavnej príčiny, tlačenie na pílu je očividné, ak ste typ čitat., ktorý nad pís. textom premýšľa, hrdinovia nakoniec po nútených zvratoch jednajú nelogicky alebo príliš pateticky na to, aby sa ich rozhodnutia zdali reálne.
Keď autorka rozohrá dej tak, aby spolu postavy znova zažili soc. interakcie a vysvetlili si problémy, prejde zas a znova k citovému vydieraniu  čitateľa cez scény s používaním slov : vždy, milovať, nikdy, nie som, nebude, nebudem, nie je, nepríde, nestane sa, navždy a pod., čo sú hlavné slová najčastejšie používané autormi na navodzovanie násilných emócií

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt far from the madding crowd- snahy bez zjavnej príčiny : hlavná myšlienka knih, zachránenie farmy Somerset, je zo strany Mary absolútne neopodstatnená, nevysvetlená. Nemáme žiadne znalosti o tom, prečo o záchranu tak bojuje, prečo k farme tak veľmi tiahne, čo na nej tak miluje. Rovnako zvlášne potom pôsobí predstava, že Mary o farmárčení všetko vie, no neskôr jej zo všetkým musí pomáhať správca. Vyhráva teda tvrdenie, že pravdepodobne ide o určitú patologickú posadnutosť miestom bez zjavnej príčiny ( argumenty ako tie, že tu vyrastala a miesto je spájané s jej milovaným otcom síce môžu byť pravdivé, no natoľko, aby kvôli nim jednala tak prehnane ako jednala?).
Taktiež by sa dalo zamerať na istú sebeckosť v hl. postave, kedy odmieta akúkoľvek pomoc či iné riešenie z rôznych strán a trvá len na svojom, i keď ako dobré nápady vidí zadlžovanie sa a pod.

- slabá chémia postáv + preskakovanie časových rovín + prekombinovanosť : slabá chémia sa prejavuje  na ústrednej dvojici - Mary a Percym - zamilovaný pár, ktorému správanie však ničomu z tohto nezodpovedá, osudová láska je neuveriteľná, vzťah či rodiaca sa láska medzi nimi je slabo načrtnutá. Skákanie v deji je asi druhým najhorším prvkom. Pre príklad, v jednej kapitole je pred prvou svetovou vojnou, aby následne v ďaľšej kapitole bolo už po nej a tak podobne pokračuje dej až k záveru. Aj toto je dôvodom, prečo je ťažké sa s postavami v priebehu príbehu zžiť, ich život je totiž zaznamenávaný len v najdôležitejších momentoch ich života ako z rýchlika, i keď chápem, že ak by autorka chcela popisovať i iné dianie, vydal by príbeh min. na dve ďaľšie nutné pokračovania. Prekombinovanosť motívov a postáv je najlepšie vidieť na druhej polovici knihy - nové postavy, pravnúčatá, pravnučky, pranetere, motívy smrti v aute, smrti vo vlaku, smrti doma, lásky tých a tamtých, osudových problémov tých a tých, tajomstiev ....
Po prečítaní celej knihy ma premkol pocit, že ak by román bol rámcovaný výhradne vzťahom Mary -Percy, ako napr. spomínané Odviate vetrom, celý román by pôsobil lepšie a poskytol by aj viac priestoru na konkrétnejšiu prácu s ústrednou dvojicou. 

Poselství růží (medzi rečou, ďaľší prvok dosť nasilu pridaný, prečo by si niekto posielal ruže a cez ne niečo vysvetľoval? Aj počiatočné vysvetlenie a minulosť celého tohto aktu je zvláštna) je teda rod. ságou určenou primárne pre ženské publikum, ktoré je zvyknuté na príbeh z kníh spomínaných hore, prináša jemnú dávku romantiky, na druhej strane ale i polemizáciu nad vážnymi životnými situáciami a témami ako ľudská pýcha, chamtivosť, nespravodlivosť, kliatba rodu, mamonárstvo či otázka správneho životného rozhodnutia.

Záverečné hodnotenie :3,5/5 *
Túto a i iné zaujímavé knihy nájdete na megaknihy.cz, ktorým touto cestou ďakujem!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: