utorok 17. októbra 2017

Keď koniec všetko zabije : Jonathan Moore - Tmavá komora

Jonathan Moore - Tmavá komoraAnotácia :  Gavin Cain, inšpektor z oddelenia vrážd sanfranciskej polície, je práve uprostred exhumácie, keď mu zazvoní telefón. Starostu San Francisca Harryho Castelliho ktosi vydiera, preto sa Cain okamžite musí vrátiť do mesta. Helikoptéra je už na ceste. Truhla a Cainovo vyšetrovanie odloženého prípadu musia počkať, zatiaľ ho zastúpi jeho partner Grassley.
Na radnici starosta neochotne ukáže Cainovi štyri fotografie, ktoré dostal od neznámeho odosielateľa. Na prvej je vystrašená blondínka, na druhej nočný stolík s tabletkami, peňaženkou a putami, na tretej žena s fľašou v ruke a na poslednej tá istá osoba takmer nahá, pripútaná k posteli, už v bezvedomí, ale nie mŕtva. Priložený list hovorí jasnou rečou: čoskoro budú nasledovať ešte hrôzostrašnejšie odhalenia, ak si starosta predtým dobrovoľne nevezme život.
Cain sa pustí do vyšetrovania, no partner Grassley ho informuje o nečakanom náleze v truhle exhumovaného tela a oba prípady sa komplikujú – alebo ide len o jeden prípad?

Vydavateľstvo :  IKAR, 2017
Počet strán :  384
Žáner :  Román/Krimi/Detektívka

 Krimi Tmavá komora - ovenčené cenami a dokonca i pochvalou S. Kinga (čo zase dnes už u kníh nie je natoľko prekvapivé a ojedinelé, živý sa pravdepodobne už iba tým :D) - je štylisticky veľmi dobre zvládnutý a napätie budujúci román so zaujímavými postavami a čitateľsky veľmi ľahko prijateľným motívom.

Pozitíva :

- štylistika + narátorstvo : er forma rozprávania príbehu prospieva, do krimi žánru sa hodí dokonca dvojnásobne, oživuje ho a s ním prináša i oveľa viac informácií pre čitateľa a lepšiu prácu s opisom. Autor tu práve s ním pracuje dobre, používa primárne dynamický opis, no ob-kapitoly využíva i prvky statického opisu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jonathan moore dark room
Autor Jonathan Moore
- postavy : hl. postava detektíva i s celým jeho pol. tímom je zmýšľaním i konaním uveriteľná, nepôsobí príliš heroicky či schopnosťami až ,,nadprirodzene", autor postavám ponechal reálne správanie s rovnako reálnymi a neprikresľovanými charaktermi a schopnosťami. Nikomu tu teda nič pod nohy nespadne len tak znenazdajky, ku každému poznatku sa musia dopracovať vyšetrovaním a efekt ,,vševediacich" a všeschopných kriminalistov a la Reacher či Bourne teda odpadá.

- dĺžka kapitol + prvá polovica knihy : kapitoly sú pomerne dobre, svižne rozvrhnuté na priemerných 6 až 8 strán nie tak nakumulovaného textu, takže je pomerne ľahké aplikovať metódu ,,ešte kapitolu a idem". Prvá polovica knihy je potom skvele vybalancovanou zmesou detektívky a krimi, kedy autor rozohrá akciu, do ktorej nás uvrhne bez prípravy, veľmi dobre pracuje s dávkovaním napätia, dialógmi či opismi a text je teda veľmi pútavý a nepôsobí nútene.

Negatíva :

- nedostatočný thriller : bohužiaľ, zase raz sa absolútne nejedná o žáner thriller, ale o žáner detektívka veľmi jemne mixnutý s krimi žánrom. Čitateľ očakávajúci neskutočné napätie a neustály posun v deji bude sklamaný, nakoľko ani jedno nedostane. Naservírovaný mu totiž bude súce svižný, no o akékoľvek hlbšie napätie okradnutý príbeh, s pomalým gradovaním, s veľmi podrobným zameraním aj na osobný život detektíva, čo potom tiež plnohodnotnému napätiu a akcii v celej knihe nepridá.

Súvisiaci obrázok
- druhá polovica knihy + repetetívny klišé záver : od druhej polovice knihy sa ako už v skorej spomínanej Mlč ako hrob začne dej i autor uberať veľmi podivným smerom, ktorý by už akoby so štýlom predchádzajúcej prvej polovice nemal nič spoločné. Pridáva sa premršť zbytočného kumulačného opisu, postavy sa pomaly ale iste začínajú chovať nezmyselne, čo absolútne zavŕši záver. Ten je,bohužiaľ, výberom hl. záporáka i jeho celého páchateľského motívu neskutočne predvídateľný, nezmyselný a zbytočný zároveň.  Neviem či autor už nemal možnosť záver knihy lepšie prepracovať, alebo sa mu tento zdal dostatočný, no takéto ukončenie a vyvrcholenie príbehu celý román kvalitatívne zhadzuje a posúva na miesto menejcenných, treťotriednych detektívok.

Tmavá komora je teda veľmi slušne štylisticky a dejovo zvládnutým románom s uveriteľnými postavami a ich charaktermi, no ako taký je vhodný skôr pre čitateľov obľúbených nebrutálnych detektívok s ľahkou dávkou napätia a veľkou dávkou vyšetrovania.


Záverečné hodnotenie : 3,5/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: