pondelok 9. októbra 2017

Reacher z Afriky : Sean McFate, Bret Witter : Tieňová vojna

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tienova vojnaAnotácia :  Tom Locke pracuje ako elitný žoldnier pre Apollo Outcomes, úspešnú vojenskú firmu. Po návrate z misie v Líbyi mu pridelia prísne tajnú nelegálnu operáciu na Ukrajine. Má len sedem dní na to, aby zachránil rodinu známeho ukrajinského oligarchu a realizoval veľkolepú útočnú akciu.
Locke však netuší, že jeho ctižiadostivý a záhadný šéf Brad Winters sa zaplietol do vysokej geopolitickej hry s vplyvnými kapitálovými investormi po celom svete. Jediným chybným krokom riskujú všetko. A toho chybného kroku sa už možno dopustila Lockova stará láska, vojnová korešpondentka Alie MacFarlanová, ktorá impulzívnym konaním ohrozí ich život.
Locke tak musí vynaložiť všetky sily, aby predišiel zrade, ktorá by mohla vyústiť do katastrofy... a nakloniť misky mocenských váh na stranu Putinovho Ruska.

Vydavateľstvo :  IKAR, 2017
Počet strán :  368
Žáner :  Román/Detektívka/Krimi/Špionážny
Politicky ladený krimi román z nám veľmi dobre známeho a blízkeho prostredia Ukrajiny ovplýva tvrdším slovníkom, zameraním sa na vojnu z pohľadu vojakov/mužov, a preto je primárne určený mužs. čitateľskému publiku.
Autor Sean McFate

Pozitíva :

- podobnosť štylistiky + deja + charakteru postáv k nám už známym krimi románom : pozorný čitateľ si môže povšimnúť voľnej podobnosti hl. postavy - silného a schopného hrdinu - i štylistiky napr. s Childovými knihami a dvornou postavou J. Reachera, kde okrem hl. postavy vidíme i isté zhody v popise hlavne vo farbistom opise miest a podrobnom popise zbraní.

- viac rozprávačov/ pohľad : práve pri tomto románe linka viacerých rozprávačov len pomohla, nakoľko by dej sám ako taký, iba z pozície agenta Locka pôsobil nezáživne či až stagnujúco. Kapitoly s rôznymi rozprávačmi sú tu totiž používané na určité zjednodušenie deja, jeho rýchlejší priebeh, nie sú preplnené iba názormi na politiku či aktuálne voj. dianie, ale sústreďujú sa i na spoločenské vzťahy, priateľské či milenecké pletky a i minulosť hlavného hrdinu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt vojna- odsudzovanie vojny : veľmi dôležitý aspekt, ktorý si ľudia ani dnes nedokážu plne uvedomiť. Jedná sa teda o istý didaktický motív celého príbehu, v dialógoch postáv sa často objavujú úvahy o nezmyselnosti vojny či akých. bojov.

Negatíva :

- mužská cieľovka : nakoľko sa jedná o román s primárne mužs.zameraním, kapitoly z iného pohľadu, napr. ženy - novinárky sa objavujú len sporadicky, a väčšinu príbehu logicky zaberie (bohužiaľ) iba popisovanie plánu bojov, zvrhnutia tej a tej skupiny a následné konfrontácia a priamy boj. Prostredie agentov, špiónov a vojakov je teda zaujímavo podané, no nie natoľko zaujímavé, aby bolo plne stráviteľné i pre ženy (ako napr. spomínaný Reacher).

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt vojna ukrajina- politické zameranie : čitateľ absolútne sa nezaujímajúci o momentálnu situáciu na Ukrajine bude z deja knihy veľmi zmätený. Autor čitateľov vhadzuje do prostredia, ktoré už okamžite finguje, nedávamu mu dlhý čas na zorientovanie a ani dodatočný popis toho, o čo v podstate pôjde, nezaujatý čitateľ teda s pravdepodobnosťou knihu rýchlo odloží, pretože sa bude v texte strácať, určitým momentom nebude rozumieť a rovnako si ich ani nebude vedieť dať do súvisu.

Kniha Tieňová vojna teda rozhodne nie je thrillerom v pravom slova zmysle, zato ponúka vcelku sympatického hlavného hrdinu a veľmi dobre štylizovanú a v pravom slova zmysle mužskú špionážnu detektívku na pozadí stále závažný ukrajinských reálií.

Záverečné hodnotenie : 3,3/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

2 komentáre:

 1. Vypadá to zajímavě, ale asi to není úplně můj šálek čaje. Nicméně moc hezká recenze!:)
  Knihokopka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem! :) No aj ja som si myslela,že to bude niečo pre mňa, nakoľko špionážne knihy mám rada,no bolo to sklamanie - príbeh aý príliš štylizovaný pre mužov.

   Odstrániť