utorok 3. októbra 2017

Strata ideálov v bezideálovom prostredí : Ala Rachmanovová - Študenti, láska, Čeka a smrť

Študenti, láska, Čeka a smrť (Aľa Rachmanovová)Anotácia :  Denníky ruskej študentky z rokov 1916-1920. Sedemnásťročná dcéra lekára vyrastá obklopená láskou a bohatstvom svojej rodiny. V predvečer občianskej vojny a boľševického prevratu si začína písať denník, ktorý sa neskôr stane jedným z najdojímavejších a najautentickejších svedectiev červeného teroru. Neohrabané a tak trochu hrboľaté zápisky z prvých stránok postupne dozrievajú, podobne ako mladá študentka. Na konci sa stretávame so statočnou mladou ženou, ktorá na sibírskej železničnej staničke odovzdáva svoje zápisníky do rúk rakúskeho vojnového zajatca vracajúceho sa do vlasti. Zachytila v nich domové prehliadky, popravy, morálny chaos, vraždu cárskej rodiny, exodus ruskej inteligencie, lesk a morálnu biedu československých légií, ale aj svoje prvé lásky a sklamania.

Vydavateľstvo :  Inaque.sk, 2011
Počet strán :  328
Žáner :  Román/Biografia/Historický
 Biografia Ali Rachmanovovej (občianskym menom Galina Nikolajevna Ďuriaginová) aj v dnešných časoch dokáže  predať čitateľovi viac než len melancholicky zafarbený obsah plný reflexív. Je zároveň i komplexným popisom dejín Ruska rokov 16-20 očami priamych účastníkov vojny a bojov.

Pozitíva :

- poetizmus + melanchólia textu : celý román aj napriek žánru biografia môže veľmi ľahko pripomínať beletriu, opisy sú plné metafor, sú farbisté, neskôr používané na kontrast so skutočným prostredím, teda sa stráca prvotný zámer obyčajných memoárov, ale rozvíja sa aj filozoficko-úvahová rovina zaobalená v umeleckom štýle.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ala rachmanovová
Autorka Ala Rachmanovová
- vyrovnávanie sa s rýchlym dospievaním a stratou ideálov : zapríčinené primárne revolúciou,neustálymi bojmi na uliciach, rabovačkami a vraždením, stratou strechy nad hlavou, svojich priateľov, najbližších, a nakoniec, u niektorých i svojej vlastnej hrdosti a ľudskosti.

- historické fakty/ faktografia : kniha veľmi nenásilným spôsobom oboznamuje čitateľa s históriou Ruska a jeho okolia. Očami priamych svedkov sú tu teda zaznamenané udalosti ako smrť Rasputina, smrť cárskej rodiny Romanovových, boje bielych a červených, začínajúce pro-proletárske kampane, davová psychóza sfanatizovaných občanov sympatizujúcich s jednou či druhou stranou i omnoho viac vsadené do kontrastu s postojmi nezainteresovaných ľudí, ruského ľudu, obetí.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt old russia- filozofické + reflexívne prvky : tie sa v knihe uplatňujú hlavne v jej prvej polovici a odkazujú na zmysel života, lásky, ľudského utrpenia, úcty, na moc peňazí či schopnosti manipulácie či o začlenení sa a nájdení svojho vlastného ja i miesta v spoločnosti.

Negatíva :

- strata úvah v druhej polovici knihy : vtedy reflexív o živote, láske a utrpení ubúda, logicky ich utláča predovšetkým popis všedných dní plných násilností, čo je na druhej strane i reálnym odkazom na to, že pri zatlačení do hraničných situácií už nemáme čas a ani chuť podliehať prílišnej melanchólii a úvahám.

- nudnosť pre nezainteresovaného čitateľa : typ čitateľa, ktorý sa nikdy nezaujímal o históriu či konkrétne minulosť Ruska, môže byť náhlym zahltením či už vtedajšími politickými problémami alebo osobnosťami  či dianím zmätený. Tieto nejasnosti si však môže samozrejmepri svojej chuti objasniť veľmi rýchlo, teda prečítaním pár vybraných  vhodných stránok na internete.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt old russia
Kniha Ali Rachmanovovej je teda právoplatne veľmi vysoko cenenými memoármi, ktoré nie sú len jednostranne zamerané na popisovanie udalostí tak, ako sa stali, ale obsahujú i veľkú dávku umelec. cítenia autorky, jej snahu  pochopiť krutosť a nenávisť v jej krajine a i jej následný prerod z vysoko postaveného panského dievčaťa v silnejšiu a uvedomelejšiu ženu a osobnosť.

Záverečné hodnotenie :  4,5/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu preskoly.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov:

Zverejnenie komentára