pondelok 6. novembra 2017

Kam Amy zmizla? - Guillaume Musso : Dievča z Brooklynu

Dievča z BrooklynuAnotácia : Anna bola žena môjho života. O tri týždne sme sa mali brať. Samozrejme, že by som ju miloval bez ohľadu na to, čo by urobila. Prinajmenšom som si to myslel, no ona sa horúčkovito prehŕňala v taške a podala mi fotografiu. „Toto som spravila ja.“ Pozrel som sa na jej tajomstvo, absolútne omráčený, a v tej chvíli mi bolo jasné, že naše svety sa otriasli v základoch. Šok, ktorý som utrpel, mi nedovolil premýšľať. Jednoducho som vstal a bez slova som odišiel. Keď som sa vrátil, bolo príliš neskoro: Anna zmizla. 

Vydavateľstvo :  MOTTO, 2017
Počet strán :  344
Žáner :  Román/Krimi/Detektívka/Psychologický

Kniha Dievča z Brooklynu je veľmi podarenou a na pomery tohto roku i pravdepodobne najlepšou krimi-detektívkou, ktorá by si určite zaslúžila väčší čitateľský záujem.

Pozitíva : 

- postavy a ich charaktery : hl. postavy pôsobia uveriteľne, správaním ničím nevybočujú zo zaužívaného normálu, nie sú tvorené heroickou šablónou, rovnako nie sú ani čierno-biele a každá postava má svoje kladné i záporné stránky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt guillaume musso
Autor Guillaume Musso
- reflexie o živote, písaní, literárnej tvorbe a pod. : autor v celej knihe pracuje s úvahami o živote, o láske k partnerovi, svojej práci, o tajomstvách, ktoré máme, o pochopení svojho partnera ale i o práci spisovateľa-hlavnej postavy, čím nám dáva nepriamo nazrieť aj do tvorby lit. diela, hľadania inšpirácie...

-dĺžka kapitol : zvolená veľmi vhodne, prevažuje 6-7 strán na kapitolu nie práve huste riadkovaného textu, takže aj po tejto stránke text plynie rýchlo, doslova odsýpa pred očami.

- podobnosť štylistiky s už známymi dielami + citáty na začiatku každej kapitoly : Podobnosť narátorstva si všimnú predovšetkým čitatelia G. Flynn, autor teda pracuje s podobným, jemne publicisticko-beletristickým štýlom s retrospektívou i z pohľadu viacerých postáv. Citáty známych osobností či úryvky zo známych diel sú potom príjemným spestrením a bonusom, osviežením a ukážkou, že autor si zakladá i na zdanlivo nepodstatných detailoch - mimochodom, časté sú i referencie na známych spisovateľov ako S.King a i.

- gradácia : spája sa so samotnou svižnosťou textu, so správnym uchopením námetu i s pripodobnením k nám už známym románom ( Zmizelá, Larssenova Muži,  ktorí nenávia ženy - zjavná inšpirácia námetom) - postupným odhaľovaním pravdy a námetom držiacim v napätí čitatela po celú dobu trvania knihy sa tak román môže zaradiť na špičku literárnej krimi tvorby roku 2017

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gone girl amy
Negatíva : 

- zbytočne prehnaný/nafúknutý záver : autok klišé ukončením znížil hodnotu románu z výborný na veľmi dobrý = už celé rozuzlenie pôsobí jemne neuveriteľne a v knižnom svete i repetetívne ( podobnosti námetu s už spomínaným Miléniom), potreba autora teda záver čo najviac ,,zaklincovať" skôr nehrá v jeho prospech, pôsobí kumulatívne a znehodnocujúco.

- námet knihy - ten má zase raz, ako skoro každé krimi, určité medzery, ako napr. prečo sa daná situácia odhalí až naozaj neskoro a dovtedy sa o ňu nikto nezaujímal, prečo najpr vyrovnané postavy následne konajú nelogicky a afektovane či ako je možné, že sa k informáciám, ku ktorým sa nedostala polícia, poľahky dostane laik/amatér bez toho, aby si od neho čo i len jeden človek/svedok vypýtal povolenie a pod.

Kniha Dievča z Brooklynu je teda dobre štylizovaným, napätie budujúcim krimi románom, obohatením o reflexie o živote či spisovateľskej tvorbe, určený aj pre náročnejších čitateľov.

 Záverečné hodnotenie :4/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu AlbatrosMedia!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

4 komentárov:

Natalie Nathaly povedal(a)...

Pekná recenzia. Z toho záveru som mala podobné pocity, no odporúčam ti jeho ďalšie diela :)

Anet Zacharová povedal(a)...

Musso ako autor vyzera perspektivne, takze sa na dalsie urcite pozriem :)
Ďakujem! :*

AniS povedal(a)...

Super recenze! :) Jinak se mi moc líbí vzhled tvého blogu :)

Anet Zacharová povedal(a)...

Ďakujem veľmi pekne! :*
Snažila som sa ho robiť viac-menej minimalisticky :)