utorok 28. novembra 2017

Smola medzi nimi - Charles Martin : Hora medzi nami

Hora medzi nami
Anotácia :  Prichádza búrka a na letisku v Salt Lake City zrušili lety. Novinárka Ashley sa obáva, že nestihne vlastnú svadbu, a na chirurga Bena čakajú pacienti. Hoci sa vôbec nepoznajú, objednajú si spolu charterový let, aby sa dostali domov skôr. Ich lietadlo však havaruje a oni sa ocitnú uprostred zasnežených hôr bez nádeje na záchranu. Hľadajú k sebe vzťah, prehodnocujú minulosť a v extrémnych podmienkach bojujú o život. Podľahnú zraneniam tela a duše alebo znovu uveria v lásku?

Vydavateľstvo :  MOTTO, 2017
Počet strán :  328
Žáner :  Román/Dobrodružný/Romantický

Kniha Hora medzi nami, vydaná v origináli už v roku 2011, sa stala natoľko úspešným a ďalekodosahovým románom, že doslova nedávno (5.10.2017) bola do kín uvedená aj jej kinematografická podoba. Či z nej ale spadneme na zadok, je už otázne...

Pozitíva : 

Autor Charles Martin
- dynamickosť textu : v knihe nie sú obsiahnuté dlhé, opisné či metaforické pasáže, namiesto toho si skoro celý román vystačí so svižnou, dynamickou naráciou situácií a priamou konfrontáciou myšlienok hlavných postáv v dialógoch. => postavy spolu komunikujú.

- prostredie : celý príbeh je zasadený do čitateľsky veľmi prijateľného prostredia hôr a divočiny, čo zároveň autorovi poskytuje i väčšiu možnosť pracovať s problémami ako zima, sneh, divé zvieratá, odrezanosť od sveta a pod.

- záver : ten autor prekvapivo neuvrhol do klišé zabehaných vôd, ako sa na jeho filmové a knižné inšpirácie patrí, ale upustil od zaužívaných zvykov a vzorcov a didakticky vyzdvihol potrebu manželstva a veľkosť manželskej lásky a jej udržania, čo sa na dnešné pomery tak často nevidí.

Negatíva : 

- absolútna nereálnosť príbehu + heroické postavy : tu už si autor klišé neodpustil. Postavy po páde nemajú absolútne žiadne vážne zranenia, ktoré by neboli možné sa vyliečiť instantne na mieste, i zranený človek dokáze pracovať a vykonávať čokoľvek, čo si uzmyslí, skrátka, kto videl aspoň jeden diel seriálu MacGyver, vie, čo znamená spojenie ,, všeschopné postavy". MacGyverovskí hrdinovia sú tu vykreslení ako sme už dlho v žiadnej knihe nevideli, čo samozrejme znamená, že vyriešia akýkoľvek problém, sú takmer nesmrteľní bez možnosti vysilenia ci vyčerpania organizmu, či bez možnosti úplne logického psychického poddania sa nešťastnej situácii, pričom už opomínam napr. fakt, že zranené či inak poznačené osoby majú chuť popri bolesti popisovať napr. svoje zážitky z detstva, prvú lásku, chuť na sex a podobne.

- midcult : román sa totiž snaží hrať na niečo, čím nie je, teda na niečo vyššie/hodnotné, pričom sa jedná zase len o zmes dnes už známych vzorcov a pravidiel románov s tematikou stroskotania, (tak často využívanýcn i vo filmoch ( 6 dní, 7 nocí, Na ostrie noža, Stroskotanec a pod..) a knižných motívov a typizovaných postáv s premršťou rád a reflexií hl. postáv do života iných, ktorí si ten svoj usporiadať nevedia a knižných, a už skoro povinných, reálií a prostredí napr. strednej školy, nemocnice a pod.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt audiotape- motív nahrávok : zas a znova prišla doba, kedy jedna kniha určila knižný trend na niekoľko rokov dopredu - tak ako to spravilo 50 odtieňov v minulosti, tak to dnes strhlo 13 dôvodov prečo - a určilo, že zvukové nahrávky nahrávané práve v zlomových/hraničných situáciách obeti najviac pomôžu...alebo...skrátka niečo urobia a na čitateľovi prinesú ten najvyšší možný emočný zážitok. Tak isto aj tu, motív zvukových nahrávok, tentokrát na diktafón, slúži ako určitý nepriamy kontakt obete s jeho manželkou a zároveň aj s čitateľmi ako sprostredkovateľ minulosti, všetko však pôsobí príliš nereálne, bez hlbšej pointy, plánovaný realistický dej pôsobí neuveriteľne, nahrávky v tak hraničných situáciách sú holým nezmyslom rovnako ako to, o čom v nich postava uvažuje a už ani netreba spomínať, že batožine s potrebnými vecami aj diktafónom sa pri havárii nič nestane atď.

- žánrová neukotvenosť + asociácie napr. s filmom 6 dní 7 nocí : inšpirácia práve týmto filmom je zjavná, silný starší muž (v knihe nie je černoch, to sa zase len vo filme prejavila americká rasová korektnosť), mladá žena( blondýna) chystajúca svadbu, malé prenajaté lietadlo v búrke...skrátka, celú knihu úplne znehodnocuje nezmyselne nasilu vytvorené sexuálne napätie medzi dvojicou, ktoré jej vôbec neveríme či odhaľovanie svojho osobného života cudziemu človeku iba preto, že som s ním pred hodinou stroskotal, no dovtedy som ho nikdy nevidel. Žánrová neukotvenosť je potom jasná v  autorovom pohybovaní sa na rozmedzí dobrodružného románu, románu romatického, pseudo-psychologického plného reflexií, a nakoniec i skoro nezmyselnej detektívky a odhaľovaniu problému, ktorý sa hl. postave stal.

Román Hora medzi nami je teda jemne napínavým dobrodružným románom i s prvkami iných žánrov, no ako taká je pre mňa kvôli masovej propagande najväčším knižným sklamaním roku 2017, a teda je určená prevažne pre nenáročného čitateľa.

Záverečné hodnotenie : 2/5 * 
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu AlbatrosMedia!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

2 komentárov:

Betty - hlavavknihach.blogspot.cz povedal(a)...

Hmmmm sakra, trochu si mě od knížky odradila, protože negativita jsou dána naprosto logicky a jasně a obávám se, že mi budou tyto věci vadit také, ale stejně to asi budu muset zkust - přesvědčit se na vlastní oči! :)

Anet Zacharová povedal(a)...

Ďakujem veľmi pekne! ;) snažím sa recenzie robiť viac na úrovni, nech to niekomu aj niečo reálne dá :D
No, ak sa napr. čítala knihu Na ostrove alebo niečo podobné a páčilo sa ti s tym, ze si nemala vacsie vyhrady, tak sa ti bude aj toto, aj keď je to tematicky trochu odlišné.