streda 6. decembra 2017

Dívka z Orient Expresu : Ruth Ware - Žena z kajuty č.10

Obálka k Žena z kajuty č. 10Anotácia :  Novinářka Lo Blacklocková, která píše do cestovatelských časopisů, právě dostala životní šanci: má se spolu s hrstkou cestujících z vyšší společnosti účastnit luxusní okružní plavby po norských fjordech. Soukromá jachta Polární záře se právě vydává na svou panenskou plavbu – obloha je modrá, moře klidné a hosté dobře naladěni. Noblesní kajuty, večeře ve velkém stylu, elegantní konverzace… Pohádka se však zvrhne v noční můru: Lo v polotmě zahlédne, jak někdo srazil s paluby do moře jakousi ženu. Novinářka je jediná, kdo incident viděl, a nikdo jí nevěří – vždyť nikdo z hostů nechybí! Lo se zoufale snaží zjistit, co se stalo, ale loď pluje dál, jako by o nic nešlo. Jenže něco je tu špatně, skrznaskrz špatně…
Důmyslně vystavěný román, který připomíná vrcholná díla Agathy Christie, je plný překvapivých zvratů a mrazivých odhalení.

Vydavateľstvo :  LEDA, 2017
Počet strán :  368
Žáner :  Román/Detektívny/Krimi

Doteraz vraj najúspešnejší román anglickej autorky Ruth Ware sa na náš knižný trh dostal relatívne nedávno, v krásnej, prepracovanej obálke a so sľubnou anotáciou, poskytujúcou vidinu majstrovského krimi. Čo teda ponúkol naozaj?

Pozitíva :
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ruth ware
Autorka Ruth Ware

- štylistika ( celková narácia a opisy) : narácia je na vysokej úrovni, rovnako dobrá práca s opismi, tie sú postupom knihy funkčné, nevypĺňajú dej len ako vata ( tie sa objavujú skôr v prvej tretine knihy), prevažujú dialógy, postavy sa spolu snažia komunikovať, čo pomáha urýchleniu deja a jeho pocitovej svižnosti, text je tiež bohato pretkaný vnútornými monológmi postáv, predovšetkým potom hl. hrdinky.

- stiesnené, komorné prostredie : s ktorým sa zároveň veľmi dobre pracuje vo všetkých podobných dielach žánru krimi, ale i hororu, psychologického románu či mystery. Stiesnenú atmosféru tu ako napr. u Christie namiesto vlaku symbolizuje výletná loď, vo svojej podst. dočasne odrezaná od sveta, ktorá slúži ako hlavný kameň budovania napätia veľmi dobre.

Negatíva :

- predvídateľná zápletka/zbytočne melodramatický záver : celá zápletka (ako i odhaľovanie zločinca) je bohužiaľ veľmi priehľadná, vopred odhadnuteľná a predvídateľná, čím je teda čitateľ vždy pár krokov pred hl. hrdinkou, čo nie je najšťasnejšie. Rozuzlenie a záver samotný je potom zmesou veľmi nešťastne nakombinovaného banálneho, melodramatického a nonsensového motívu, kedy nám celá záhada i motivácia páchateľa nie sú uveriteľné a pôsobia prinajmenšom nedotiahnuto.

- postavy : i vedľajšie postavy nie sú žiadna sláva, nie sú nijak hlbšie charakterovo prepracované, síce nie sú čierno-biele, no pri akomkoľvek pokuse sa s nimi stotožniť, cítiť alebo súcitiť tieto pokusy končia fiaskom. I keď nepôsobia úplne ako krovie, ďaleko od tohto označenie nemajú. Najväčším problémom je potom postava samotnej hlavnej hrdinky. Tá je skoro až šablónovým prekreslením nám už doteraz známych hrdiniek, za všetky najviac podobná postave z románu Dívka ve vlaku. Podobnosť spočíva predovšetkým vo vnútornom zápasení hrdinky so svojimi vnútornými démonmi, s jej absolútnou neschopnosťou a stupiditou a charakterom bez výraznejších pozitív. vlastností, s čitateľskou neschopnosťou sa s hrdinkou stotožniť a s iba ťažko uveriteľným náhlym psychologickým prerodom z ufňukanej, vyplašenej a nevyrovanenej ženy, skoro alkoholičky,  na silnú a pohotovú osobu s triezvym myslením.

Román Žena z kajuty č.10 je teda sujetovým gulášom nám už známych diel (Dívka ve vlaku, Vražda v Orient expresu), ktorá síce obsahuje štylistiku na vysokej spisovateľskej úrovni a dobre pracuje s napätím a gradáciou, hodnotovo však stráca na nereálnosti záveru a neprepracovaných postavách. Poteší teda primárne dvorných čitateľov Ruth Ware a nenáročných čitateľov detektívneho žánru.

                                                         Záverečné hodnotenie : 3,5/5 *
                                         Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Leda!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

1 komentárov:

Sabrina X povedal(a)...

KLIK HERE VISIT NOW AND GET BONUS ! ! !