utorok 9. januára 2018

Oko za oko : Sebastian Fitzek, Michael Tsokos - Izolovaný

Izolovaný (Sebastian Fitzek; Michael Tsokos)Anotácia : Koroner Herzfeld najde v hlavě jedné zohavené mrtvoly telefonní číslo své dcery, která byla unesena. Únosce ukryl indicie k jejímu nalezení na ostrově, který je kvůli orkánu odříznut od pevniny. Herzfeld se snaží přesvědčit kreslířku Lindu, která na ostrově zůstala, aby podle jeho pokynů po telefonu provedla pitvu…

Vydavateľstvo : Dobrovský s.r.o. , 2015
Počet strán :  312
Žáner : Román/Krimi/Psycho/Thriller

Už nie práve najnovší psychothriller z pera najúspešnejšieho nemeckého autora krimithrilleru Sebastiana Fitzka v kooperácii s M. Tsokosom sa aj napriek značne staršiemu vydaniu stal mojím pravdepodobne najlepším psychorománom roku 2017.
Pozitíva :
- kompozícia + štylistika : autor sa bez logických zakopnutí dobre orientuje v medzi viacerými perspektívami a zároveň veľmi umne prepája časové roviny príbehu, kedy vytvára zdanlivo časovo-následný príbeh, a pracuje aj s určitou nespoľahlivosťou rozprávača. Pre naráciu je zvolený vševediaci rozprávač príbehu, čo dodáva autorovi oveľa viac možností ako typická priama/ich forma. V deji nestagnujeme, autor zbytočne nepoužíva digresie ani iné retardačné prvky, vyhýba sa umeleckým opisom a nahrádza ich veľmi naturalistickými reflexiami a pocitmi hlavných postáv.

autor Sebastian Fitzek
- gradácia : využitá veľmi šikovne, každá kapitola zväčša končí zlomovým zistením, ktoré má dopad na ďaľší vývin deja, a tak autor núti čitateľa čítať ďalej. Autor dokonca niekedy používa až doslova ,,návnady", kedy načrtnutý problém pri rozvití v ďaľšej kapitole už vôbec nie je tak hraničný, ako sa predtým zdal.

- humor : a s ním spojená i ostrá irónia a sarkazmus, ktorá je v sialógoch používaná skoro neustále a slúži i ako istý kontrast s tým, čo sa práve v príbehu deje.

- brutalita : na svoje si príde predovšetkým čitateľ, ktorý literárnu brutalitu zvláda menej, čitateľ zvyknutý na autorov typu Ketchum a jeho Po sezoně a pod. sa pravdepodobne autorovými opismi príliš nedojmú a ani sa u nich nevzbudí pobúrenie, nič to však nemení na tom, že kniha ako taká nie je určená pre mladších či čitateľov nezvyknutých na tento žáner.

- medicínska presnosť opisov : tu naviažem na to, prečo je tento thriller písaný v kooperácii. Fitzek totiž pravdepodobne chcel/vyžadoval úplnú presnosť medicínskych postupov, ktoré by sa v knihe objavovali, spolupracoval teda s M. Tsokosom, nemeckým súdnym patológom, ktorý sa popisom v knihe povenoval naozaj dôkladne a profesionálne.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt snowman filmNegatíva :

- nereálnosť : i keď je známe, že fikčný svet literatúry nezodpovedá požiadavkám reálneho sveta a svet len reflektuje alebo pripodobňuje , i tak je celá fabula príbehu až príliš veľkou zhodou náhod a nereálneho šťastia, tak, ako to už chodí pri osudovosti krimi literatúry.

- epilóg : pri tom chcel pravdepodobne ešte viac stavať na heroickosti hlavnej postavy, stvoriť z nej však nakoniec štvaného vlka samotára, to naozaj nebolo treba.

Román Izolovaný je teda právoplatne vysoko hodnoteným thrillerom, primárne kvôli aspektom, ktoré aj v tomto roku väčšine krimithrillerom chýbali - gradácia, prepracované postavy, kvalitné narábanie s časovými rovinami a v neposlednom rade i toľko očakávaný "twist" v závere románu.

                                                      Záverečné hodnotenie : 4,5/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu preskoly.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: