štvrtok 15. marca 2018

Dostanú ťa - Michael Koryta : Kto mi ide po krku

Kto mi ide po krkuAnotácia :  Keď sa štrnásťročný Jace Wilson stane svedkom brutálnej vraždy, jeho život sa obráti naruby. Z obyčajného tínedžera je zrazu korisť, ktorú nemilosrdne prenasledujú dvaja sociopatickí zločinci. Jace sa musí dobre skryť, v podstate sa stratiť bez stopy, a tak pod falošnou identitou odchádza hlboko do hôr v Montane, kde sa zapojí do výcvikového programu prežitia v divočine pre problémové deti.

Vrahovia, známi ako bratia Blackwellovci, sa však nezastavia pred ničím. Neváhajú zabiť každého, kto sa im pripletie do cesty, a metodicky postupujú vpred. Čas nezadržateľne letí, hory zachváti požiar a tí, čo idú Jaceovi po krku, sú čoraz bližšie…

Vydavateľstvo :  PLUS, 2018
Počet strán : 352
Žáner : Román/Krimi/Thriller
Vysoko oceňovaný debutový thriller amerického autora, ktorého svojimi odporúčaniami podporujú i také mená súčasnej literatúry ako S.King, L.Child a iní, prináša napätie, dávku brutality, gradáciu, ale i klasický motív toho, že ktokoľvek môže byť silný a schopný, pokiaľ sám sebe dôveruje.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt michael koryta
Autor Michael Koryta
Pozitíva :

- narácia + psychologizácia : autor pracuje s funkčným opisom, vynecháva zbytočné digresie, volí personálny typ rozprávača , kedy sa periodicky strieda perspektíva rôznych postáv, čím sa vytvára variabilita príbehu, nie je podávaný iba z jednej ,,strany". Dialógy sú svižné, nestagnujú, vnútorné monológy a reflexie každej postavy sú diametrálne odlišné, napr. detský hrdinovia zmýšľajú priamo úmerne svojmu veku a postaveniu, rovnako tak kladné či záporné postavy.

Dobre zvolená psychologizácia je naviac krásne pozorovateľná nielen u minulosťou poznačenej hasičky Hannah, ale predovšetkým u dvoch hl. postáv : zabijakoch - kedy autor kombinuje vlastnosti ako krutosť, sadizmus, cynizmus, chladnokrvnosť či laxnosť k akejkoľvek situácii v klasickom archetype knižných vrahov.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt funny game(tieto postavy sú charakterovo veľmi similárne napríklad protagonistom zo známeho psychohororu Funny games.⬅)

- gradácia + prvky didaktiky : príbeh sa stupňuje až do samého konca, čitateľ teda nemá pocit stagnovania deja. Didaktické prvky sa objavujú primárne s postavou Ethana - odborníka na prežitie v divočine. V rámci jeho rád sa čitateľ môže vzdelávať - prostredníctvom typov, ako nájsť sever, akým správnym spôsobom založiť oheň, orientovať sa, pohybovať sa v lese či v horách a pod.

Negatíva :

- záver : ten je zbytočne prekombinovaný, pretematizovaný, vsadené je predovšetkým na náhodu a Deux ex machina, hrdinovia sa reálne vôbec nespoliehajú na svoj potenciál a schopnosti niektorých vôbec nie sú rozvíjané a ako celok záver pôsobí až pateticky melancholicky (je sčasti dojemný, no po zvážení začnete uvažovať, nakoľko autor vsadil na citové vydieranie) a ľahko stereotypne.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fire
Thriller Kto mi ide po krku je vysoko nadpriemerným debutom obsahujúcim skutočné prvky žánru thriller : chladnokrvné postavy bez výčitiek, literárne twisty, nútiace čitateľa pokračovať v čítaní a v neposlednom rade i veľké uplatnenie funkčných prvkov a motívov násilia a násilných scén, čím sa z neho stáva román atraktívny predovšetkým pre čitateľov tohto žánru a z M. Korytu vysoko perspektívny autor.

Záverečné hodnotenie : 4/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu AlbatrosMedia!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

1 komentárov:

Sabrina X povedal(a)...

KLIK HERE VISIT NOW AND GET BONUS ! ! !