sobota 24. marca 2018

Sociopat všade, kam sa pozrieš : Darcey Bell - Nebezpečná laskavost

Obálka k Nebezpečná laskavostAnotácia : Emily je okouzlující žena s oslnivou kariérou v módním oboru a s pohledným manželem Seanem tvoří pár, kterému leckdo závidí. Zároveň je zodpovědná a milující matka. Její kamarádka Stephanie, jejíž manžel před několika lety tragicky zahynul při autonehodě, se stará o malého syna a úzkostné pocity ventiluje na svém blogu určeném komunitě matek s malými dětmi.
Všechno začalo drobnými laskavostmi. “Mohla bys vyzvednout Nickyho ze školy?” prosila Emily už několikrát svoji nejlepší kamarádku. A Stephanie je pokaždé ráda, že může být přítelkyni užitečná.

Jednoho dne si ale Emily pro syna nepřijde, nezvedá mobil, neodpovídá na textovky. Nejistota trvá několik měsíců, až se v jezeře najde tělo utonulé ženy, kterou policie identifikuje jako Emily. Případ je uzavřen jako sebevražda… jenomže Stephanie náhodou narazila na důvod k pochybnostem a nejistota ji svírá čím dál naléhavěji. Neví Sean o Emilyině zmizení víc, než přiznává? Jak dobře znala svoji nejlepší kamarádku? Co ví o jejím dřívějším životě? Neudělala chybu, když se jí svěřila s tím, na co by ze své minulosti nejraději zapomněla? Co když se za kamarádstvím skrývá záludný, detailně promyšlený ďábelský plán?

Vydavateľstvo : LEDA, 2018
Počet strán : 352
Žáner : Román/Krimi/Psychologický
Psychokrimi, prvotina z pera americkej mladej autorky stojí na nespoľahlivom rozprávačovi, padá však na nepremyslenom závere a v konečnom dôsledku i na slabej a zle vybalancovanej psychologizácii postáv.

Pozitíva : 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt darcey bell
Autorka Darcey Bell
- gradácia deja + viac perspektív : autorka zvolila naráciu prostredníctvom perspektívy viacerých hl. postáv, pohľad na problematiku sa teda strieda, dobre zvolená je štylistika každej postavy, i vnútorné monológy sú u každej diametrálne odlišné, každá má svoje charakteristické črty.
Dej je odhaľovaný postupne, autorka drží čitateľa v napätí a neistote, marketingovo sa vždy na konci každej kapitoly nachádza zásadné posunutie v deji, ktoré núti čitateľa pokračovať v čítaní.

- nespoľahlivý rozprávač : realizovaný je skrz charakterovo krivé/nekladné postavy. Na toto sa viaže aj koncept neľúbivých postáv. V celej dĺžke románu sa skutočne nedokážeme stotožniť ani s jedinou postavou, ich kladné vlastnosti tu sú, no potlačované do úzadia, naopak na záporných sa stavia, definujú každú osobnosť, autorka sa sčasti pohráva aj s myšlienkou naturalizmu - vysvetľuje živočíšnosť, pudovosť človeka ako jeho podstatu, skutočný, reálny charakter.

- sociopatizmus/manipulátorstvo : Bellová reflektuje skutočné problémy nie len dnešnej generácie - nedôveru medzi ľuďmi, priateľmi, partnermi, tak časté citové vydieranie, neveru a v konečnom dôsledku i diagnózy typu rodený sociopat a manipulátor, teda postavy pohrávajúce sa s ľudkými citmi s dôverou vo svoj prospech.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt darcey bellNegatíva :

- nevyužitý hybrid žánrov : i keď autorka mixuje žánre - klasický žaner románu strieda so žánrom memoáru, resp. blogu - tento mix je nefunkčný, slúži len na prerozprávanie deja inou štylistikou, inými jazykovými prostriedkami a pod., funkčne nerozvíja dej, iba ho spestruje, čo konieckoncov dej nijak neposunie, nepracuje sa napr. na interakcii autorky blogu s čitateľmi, aj keď sa tento priestor naskytol a mohol byť zaujímavo využitý.

- zbytočné kumulácie reflexií/vnútorných monológov hl. postáv : na niekoľkých kapitolách sa znovu nefunkčne kumulujú, až opakujú už vypovedané skutočnosti, pocity a úvahy, ak sa aj priamo neopakujú, sú repetitívne, akurát obmenenou formou či poradím. Zároveň je venovaný zbytočne veľký priestor reflexiám postáv, i keď dej nerozvíjajú.

- záver : zbytočne prehnaný, konceptovo nedotiahnutý až urýchlený, nútiaci skoro očakávať čitateľa pokračovanie ( čím si autorka otvorila dvierka pre druhú časť, i keď o tom dosť pochybujem), čím sa dovtedy ľahko nadpriemerný debut stáva len priemerným.

Román Nebezpečná laskavost síce čitateľom Gone girl G. Flynnovej, Dievčaťa vo vlaku P. Hawkinsej či psychothrilleru V mlze C. Erikssonovej tematicky ani obsahovo neprinesie nič nové, poskytne však minimálne veľmi slušné čitateľské prostredie, štylistiku, poukázanie na správnanie charakterovo či psychicky ,,pokrivených" jedincov a svojou svižnosťou neunudí ani neurazí.

Záverečné hodnotenie : 3,8/5 *
Za poskytnutie knihy Dďakujem vydavateľstvu LEDA!

Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

3 komentárov:

Dívka mezi stranami povedal(a)...

Super recenze! Líbí se mi, jak jsi skvěle shrnula klady i zápory, ačkoli tento typ knih nevyhledávám, celkem jsi mě na ni i nalákala. Zajímalo by mě totiž, jak by působila na mě. :D

Anet Zacharová povedal(a)...

Ďakujem veľmi pekne za chválu! ;)

Sabrina X povedal(a)...

KLIK HERE VISIT NOW AND GET BONUS ! ! !