sobota 10. marca 2018

Zdvihnutý varovný prst : Lee Child - Varovný signál

Varovný signál (Lee Child)Anotácia :  Pokojný život v Key Westu naruší záhadný muž. Jack Reacher ho zanedlouho najde zavražděného a s uříznutými špičkami prstů. Sleduje čerstvou stopu do New Yorku, kde narazí na dva muže, kteří mají na svědomí smrt tajemného neznámého. Poznává pár starých lidí, který nepřestal oplakávat syna, jenž před lety beze stopy zmizel ve Vietnamu. Setkává se i s okouzlující a inteligentní ženou, s níž ho pojí silná pouta z minulosti. Uprostřed propletence vztahů a lidských osudů na něj čeká ďábelský protivník.

Vydavateľstvo : BB/art s.r.o., 2013
Počet strán :  376
Žáner : Román/Detektívka/Krimi/Thriller
V poradí už tretí diel príbehov neohrozeného armádneho vyšetrovateľa Jacka Reachera z pera kultového Lee Childa ponúka znova skvelé čitateľské prostredie, kvalitnú naráciu, sympatické postavy a správnu dávku akcie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt lee child
Autor Lee Child
Pozitíva :

- narácia : autor volí tentokrát personálneho rozprávača, i keď opisy sú stále veľmi farbisté a košaté, často sa nimi odbieha od nastolenej témy a motívu, sú však pre čitateľa ľahko stráviteľné, dej neretardujú do takej miery, ahy to už bolo neúnosné a nudné.

- premyslenie hlavnej témy/rozvíjanie motívov/nestrácanie sa vo svojich vlastných zápletkách : tento fakt som spomínala už aj v predchádzajúcej recenzii na knihu Jatka (prvej v sérii), autor sa vo vlastných motívoch nezamotáva, pracuje s premysleným dejom, fabula príbehu nie je prvoplánová, na prvý pohľad je jasné, že vypracovať kostru príbehu netrvalo ,,päť minút na kolene", ako sa to často zdá pri niektorých dnešných knihách žánru thriller/krimi. Autor krásne pracuje s prelínaním motívov počas celej dĺžky knihy.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt thriller film- gradácia deja: ak s ňou vie niekto pracovať, tak práve Child. Napätie je udržiavané konštantne, dej nestagnuje, prinášanie nových informácií do príbehu je relatívne pravidelné, čitateľa autor doslova podnecuje pokračovať v čítaní až k samotnému záveru.

Negatíva :

- postavy a ich charaktery : archetypy heroického typu hrdinu som už v rámci postavy J. Reachera spomínala, čo stále aj platí. Jeho schopnosti sú teda vysoko nadpriemerné, vždy je o krok napred pred ostatnými postavami, celkovo sa vo veľkej miere vsádza na princíp Deux ex machina, skrátka autorskú pomoc ,,z hora", čiže nie všetky rozuzlenia musia byť nutne dokonale vysvetlené a pod.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fingers
V rámci žánru krimi staršie dáta sa publikácie Childa vždy radia medzi vysoký nadpriemer, ktorý síce svojimi vysoko typizovanými postavami pôsobia mierne pateticky, čo však strácajú na uveriteľnosti postáv, doháňajú na svižných, výborne napísaných dialógoch, atraktivite prostredia, v ktorom sa odohrávajú a v dynamickosti textu.

                      Záverečné hodnotenie : 4,3/5 * 
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Preskoly.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

2 komentáre: