streda 11. apríla 2018

Kráľ - Stephen King : O písaní

Stephen King: O písaníAnotácia :  Vedeli ste, že Stephen King si na písanie niektorých svojich textov ani nepamätá, pretože trpel závislosťou od drog a alkoholu? Že viackrát unikol smrti a zachránila ho len láska rodiny – a láska k príbehom? Že jeden z najúspešnejších a najbohatších spisovateľov na svete pochádza z chudobných pomerov a nikdy nič nedostal zadarmo?Kniha O písaní je napriek svojmu názvu predovšetkým o živote. Prečítate si, ako sa z chlapca, ktorý musel vyrásť bez otca a dlho počítal každý cent, stal milionár. O jeho bezhraničnej oddanosti knihám a ľuďom. A možno sa aj inšpirujete, aby ste to, čo robíte, a nemusí to byť práve písanie, robili s väčšou radosťou a vášňou.

Vydavateľstvo : IKAR, 2018
Počet strán :  288
Žáner : Biografický/Príručka
Beletrizované curriculum vitae sa nie práve ľahko kombinuje s príručkou tvorivého písania. V roku 2000 sa o to pokúsil Stephen King, a ako to dopadlo, o tom už nižšie.


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stephen king
Autor Stephen King
Pozitíva :

- snaha o deglorifikáciu seba ako persóny : považujem za veľmi dôležité spomenúť tento fakt, nakoľko spoločnosť veľmi ľahko skĺzava k presvedčeniu, že spisovatelia, tobôž tí populárni, sú isté nadpozemské bytosti, ktorých tvorivý proces je opradený mýtami a legendami, čo sám King vo svojom životopise vyvracia - ,,degraduje" sám seba do pozície obyčajného človeka milujúceho písanie, ktorého reálne jeho prostredie nijak zvlášť neformovalo, ak by on sám nechcel. Jeho ,,počlovečenie" slúži i ako istý prvok nádeje pre ostatných autorov, ktorým je určený zjavný odkaz - spisovateľ nemusí byť charakterovo nijak extra špeciálny, rovnako ako sa neskôr úspechom nijak extra špeciálnym nestáva.

- realistické zobrazenie prostredia : či už toho mediálneho neskôr, či toho osobného, domáceho v detstve a v dospievaní. Spomína sa a atraktívnou sa stáva hlavne obdobie Kingovho detstva a jeho detská tvorivosť, a neskôr i jeho obdobie pracovných povinností a počiatočných úspechov, kedy sa objavuje prekvapivá Kingova otvorenosť a úprimnosť, predovšetkým v otázkach alkoholizmu a drogovej závislosti (čo ma u neho osobne celkom sklamalo), ktoré popisuje veľmi explicitne, otvorene, čo môže slúžiť ako pokánie v jeho smere, i ako varovanie pre ostatných.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt writing
- rady : tie sa môžu zdať až triviálne a jednoduché, pre potencionálnych autorov však môžu znamenať cenné skúsenosti a dobrý základ v smere uberania sa vlastnej tvorby. Rady a typy sa kombinujú i s praktickými ukážkami, či už z cudzej alebo vlastnej autorovej tvorby, čím táto druhá časť knihy zaberá väčšiu časť, beletrizovanému životopisu je venovaný priestor menší.

Negatíva :

kompetencia + autorský alibizmus : natíska sa otázka, kedy je spisovateľ schopný poskytovať rady druhým autorom a čo vlastne podmieňuje to, že má na toto konanie spisovateľ právo? Čo podmieňuje skutočne dobrého spisovateľa? Počet napísaných kníh? Počet fanúšikov?
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt writingTáto otázka odkazuje k druhej - Je King autor, ktorý má právo rozdávať rady? Má právo on posudzovať správnosť alebo nesprávnosť textov, výberu štylistických prostriedkov iných autorov a podobne? V samotnej tvorbe Kinga sa predsa stratávame s obsiahnutím skoro všetkých prkov, pred ktorými sám vystríha - často nefunkčný vatový opis, nekončiace digresie a odbočky od hlavnej témy, siahodlhé dialógy a stagnovanie deja, čo i sám King komentuje slovami, že si je týchto faktov vedomí, ale používa ich a nie je schopný s nimi nič urobiť, i keď vie, že nie sú najsprávnejšie, čo už minimálne zaváňa autorkým alibizmom. Dá sa teda polemizovať o tom, či samotnému Kingovi táto príručka neslúži i ako istý druh spytovania si svedomia, istá verejná terapia, ospravedlnenie si svojich chýb, poukázanie na to, že vie, s čím pracuje.

Kniha O písaní je nenáročná príručka či zbierka rád k tvorbe lit. diela a k tvorivému písaniu, v ktorej sa King zameriava na všetky aspekty tvorby - slovnú zásobu, gramatiku i štylistiku, a zároveň nám dáva možnosť nahliadnuť do vlastnej spisovateľskej tvorby lit. diel, a začínajúcim autorom poskytuje i tú najcennejšiu radu - prvotný neúspech vás nesmie odradiť.

Záverečné hodnotenie : 4/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk!

Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

2 komentárov:

Snezecka povedal(a)...

Dobrý den/ahoj, knížku jsem četla v češtině, rok vydání 2015, nakladatelství Beta. Musím souhlasit s tím, že pan King je megaloman a rád píše sám o sobě. Nic to ale nemění na tom, že podle mého je to jeden z mála autorů, kteří přesně vědí, o čem a proč píšou. Baví ho to. A baví ho to taky proto, že to baví jeho čtenáře. Neustále jim má co nabídnout. Je schopen přesně popsat psychopatické stránky duše, protože několik z těch osobností má i v sobě. A to přece lidé čtou rádi.
Děkuji za takovouto recenzi, nesouhlasím úplně se vším, ale to je pouze má kritiky neschopná osobnost, která pana Štěpána krále prostě miluje...

Anet Zacharová povedal(a)...

Dakujem za nazor, uplne rozumiem, že primárny čitateľ/obľúbenec Kinga ho ako spisovateľa i osobnosť vidí inak ;D (čím nemyslim, ze to skresluje zmysly, aj ja mam oblubencov, ktorym som schopna odpustat nedostatky a su moje guily pleasure), ja sama ho uznavam ako prozaika/autora myslienky -doslova milionove napady, to je pravdepodobne jeho najvacsia parketa.