pondelok 2. apríla 2018

Smrtiaci farmaceut : Patricia Posner - Lekárnik z Auschwitzu

Anotácia : Kniha Lekárnik z Auschwitzu prináša máloznámy príbeh Victora Capesia, rumunského obchodného zástupcu farmaceutickej spoločnosti Bayer, ktorý v roku 1943 ako 35-ročný vstúpil do SS a rýchlo sa stal hlavným lekárnikom v najväčšom tábore smrti. Tam vydával lieky, ktoré sa používali pri neľudských medicínskych experimentoch, spravoval zdroj jedovatého plynu, ktorým nacisti usmrtili milióny ľudí, a vykonával selekcie, pri ktorých rozhodoval o živote a smrti ľudí z prichádzajúcich židovských transportov. Okrem toho kradol cennosti, ktoré si so sebou priniesli väzni, a zubné zlato vytrhnuté z úst mŕtvych. V Lekárnikovi z Auschwitzu Patricia Posnerová opisuje, ako britské a americké vojská po vojne Capesia zatkli a prepustili, pričom sčasti vychádza z doteraz utajovaných dokumentov. Odhaľuje, do akej desivej hĺbky môže klesnúť obyčajný človek, ak ho nezadrží svedomie či zmysel pre morálku. Poskytuje aj fascinujúci pohľad na diabolský pakt medzi nacistami a veľkým biznisom. Odkrýva, ako I. G. Farben, najväčší nemecký priemyselný konglomerát a materská spoločnosť Bayeru, dodávala do Auschwitzu lieky, testovala ich na väzňoch a postavila koncentračný tábor, kde ľudia vykonávali otrockú prácu, až kým nezomreli.
Posnerová prichádza s dojímavou ságou, ktorá v čitateľoch pretrvá dlho po tom, čo obrátia posledný list. Odohráva sa totiž na pozadí vojny, v ktorej chcel Hitler dobyť Európu, konečného riešenia aj mučivého úsilia povojnového Nemecka pustiť sa do konfrontácie so svojou temnou minulosťou.

Vydavateľstvo : IKAR, 2018
Počet strán :  352
Żáner : Román/Historický/Biografia/Non-fiction
Biografický román spracovaný P.Posnerovou pojednáva nielen o krutosti vojny, ale i o ľudských vlastnostiach ako strach, bezmedzná tolerancia či bezmyšlienkové prispôsobenie sa situácii.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt patricia posner
Autorka Patricia Posner
Počas celej knihy sa na pozadí osudu pôvodom rumunského lekárnika odvíja i história začiatku, priebehu i konca vojny, zároveň nesledujeme iba jeden príbeh, ale i životné príbehy ostatných, prevažne židovských obyvateľov, ktorí sa v Osvienčime (pozn. nemecky Auschwitz) priamo či nepriamo stretli so spomínaným Capesiom. Pridáva sa tak ďaľší rozmer, príbehy sú podávané objektívne, ako v žánri non -fiction, i keď je v priebehu knihy v určitých pasážach používaná istá beletrizácia faktov.

Prítomná je i príloha s fotografickým materiálom, ktorá slúži i ako súhrn celej knihy, v tejto časti sú veľmi stručne zhrnuté najdôležitejšie momenty spoločne s autentickými dobovými fotografiami.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt second world war auschwitzAsi najdôležitejšou myšlienkou však nie je len prosté faktografické vyrozprávanie osudu jedného muža, autorka stavia i na poukázaní na to, ako veľmi ovplyvniteľná ľudská bytosť môže byť. Obzvlášť, ak sa do hry dostáva strach o život či potreba prežiť. Vtedy nastupuje pud sebazáchovy, možno až v nezdravej miere, a človek začne taktizovať, uvažovať o perspektíve. Týmto spôsobom sa i z obyčajných ľudí stali počas vojny zvery, prihliadajúci, tolerujúci a nič nerobiaci poskoci. Ide skrátka o akceptovanie akejkoľvek možnosti prežitia, bez ohľadu na dôsledky.

Nie je to iba príbeh Capesia, ale i ďaľších tisícov ľudí, všetkých, ktorí priamo kolaborovali či nepriamo mlčky pomáhali. PredTÝM mali relatívne normálne životy, poTOM ich možno chceli mať, ale skoro u žiadneho z nich to už nešlo. A pokiaľ sa aj nemuseli priamo zodpovedať za svoje činy na vojenských tribunáloch, súdoch a vo väzení, zodpovedali sa minimálne svojmu svedomiu, a uznajte, to býva často ešte horším sudcom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt second world war auschwitzUdalosti 2. svetovej vojny a riadenej genocídy sú zverskými a odsúdeniahodnými antiľudskými činmi, na ktoré by v rámci budúcej prevencie nemalo nikdy zabudnúť, rovnako ako by sa malo prísne trestať akékoľvek popieranie týchto historických skutočností.

Posnerová svojou historickou biografiou nepoukazuje len na vinnu jednotlivca, ale na vinu spoločnosti ako celku, zavrhuje podobné správanie, zároveň v knihe i didakticky pracuje s popisom historických udalostí vzniku Auschwitzu, nástupu Hitlera k moci a pod., čím sa kniha zo žánru biografie stáva i hybridom v žánri faktografia/odborná historická publikácia.
Záverečné hodnotenie : 4,8/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk!


Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: