piatok 25. mája 2018

Mišo a Leo ve při : Stephanie Storey - Olej a mramor

Olej a mramor (Storeyová Stephanie)Anotácia :  Florencia – v tomto úžasnom a prosperujúcom meste sa začiatkom 16. storočia na čas skrížia osudy dvoch velikánov renesančného umenia. Očarujúci päťdesiatnik Leonardo da Vinci sem prichádza tak trochu z osobných dôvodov po dvadsiatich rokoch strávených v Miláne, kde so slávou verejnosti predstavil svoju Poslednú večeru. Mladý a v tom čase takmer neznámy Michelangelo sa vracia do rodnej Florencie z Ríma, kde sa naplnili jeho sny, keď mu v Chráme sv. Petra odhalili sochu Pieta, ktorá očarila aj samotného pápeža.
Po čase sa im vo Florencii naskytne príležitosť získať zákazku na spracovanie mramorového monolitu, po čom túžia obaja. Leonardo je presvedčený, že má kameň istý, ale predstavitelia mesta napokon uprednostnia temperamentného Michelangela. Len ťažko nesie svoju porážku a začne verejne spochybňovať návrhy svojho rivala. Ani tak však nie je šťastný ani spokojný, nič sa mu nedarí, jeho mechanické stroje nefungujú, je posadnutý nenaplnenou túžbou po lietaní, dokonca takmer zahynie v boji. Lenže aj Michelangelo je v koncoch, zúfalo stojí pred kusom neforemného mramoru a nevie, ako začať. Až k nemu kameň prehovorí, a on začne zúrivo tesať... Náhoda zasiahne aj do Leonardovho života – na trhu uvidí krásnu ženu a pristúpi na žiadosť pána Gioconda, že preňho namaľuje jej portrét. Volala sa Lisa.
Dávid a Mona Lisa, dnes tieto diela obdivuje celý svet, ale len málokto vie, ako ťažko sa rodili, ba ani to, že boli príčinou rivality dvoch renesančných géniov – Leonarda da Vinci a Michelangela Buonarrotiho.

Vydavateľstvo : IKAR, 2017
Počet strán : 344
Žáner : Román/Spoločenský/Historický
Dnes o historickej beletrii, ktorá je čírou fikciou a so skutočnosťou ju spájajú iba talianske reálie, mená historických postáv a dátumy, no i tak dokáže v čitateľovi vyvolať pocit, že takto sa to naozaj mohlo, a konieckoncov i malo, stať.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stephANIE storey
Autorka Stepanie Storey

Pozitíva :

- práca s faktami : autorkin zámer je už od prvopočiatku jasný - nepredkladá nám faktografiu, ale svoju personálnu verziu možných skutočností, čitateľa nepresviedča, len rozvíja jednu z možností. Podľa dostupných faktov teda skladá možnú mozaiku, za ktorou stojí stvorenie, dnes už klasických diel, obrazu Mona Lisa a sochy Dávida, na pozadí ktorej vkusne pracuje i bočnými motívmi potreby akceptovania iných, ale i seba ako osobnosti, potreby uznania kvalít druhého či rozvíjania sa a pod.

- štylistika - je pracované s typicky beletristickým/umeleckým štýlom, autorka používa až poetické prvky, nevyhýba sa razantne umeleckému opisu, prítomné sú neustále reflexie hl. postáv, text plynie pomaly, ale udržiava si kohéznosť a plynulosť. Zvolená je chronologická kompozícia, čo má takiato svoje odôvodnenie, čiže má čitateľ i istý priestor na zoznámenie sa s knižným prostredím a postavami, čo je neskôr ešte lepšie umožnené prostredníctvom striedajúcej sa perspektívy.

- humor : dôležitý prvok, ktorý román rovnako kvalitatívne zvyšuje, obzvláštňuje text, depersonalizuje a poľuďšťuje dnes tak významné historické postavy a dáva nám možnosť na ne nazerať ako na klasické ľudské bytosti so svojimi typickými povahovými rysmi - ješitnosťou, sarkazmom, cynizmom a iróniou. Tie sú potom využívané vo veľmi svižných a dynamických dialógoch plných irónie a hrubého výsmechu v situáciách, kedy sa tieto dve postavy (Da Vinci a Michelangelo) stretávajú.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt david and mona lisa
- didaktika diela : náučnosť spočíva v predovšetkým už spomínaných motívoch pochopenia seba ako osobnosti, v možnosti vlastnej sebarealizácie, potlačení závisti či hanby, v akceptovaní lepšej práce iného ako i napr. odstránení predsudkov voči veku či pohlaviu a nakoniec i potrebe zmieriť a zabudnúť na ješitnosť na úkor pravdy a priateľstva.

Negatíva :

- autorská teória : bohužiaľ, autorka v tomto diele ponúka len jednu možnú teóriu, napr. vzniku obrazu Mona Lisa. Každý viac zainteresovaný vie, že dodnes sa predložilo už nespočet teórií, kto je na obraze naozaj vyobrazený a aký má dielo naozaj zmysel, autorka tu však ide len po jednoduchej romantickej linke a pomocou nej vysvetľuje genézu i podstatu diela, čo môže byť na škodu (oveľa lepšie pracuje s líniou Michelangela, kedy jeho dôvody na tvorenia Dávida majú oveľa väčší, i historický zmysel a kontext, a pôsobia uveriteľnejšie).

Dielo Olej a mramor je nielen veľmi slušnou beletristickou fikciou z Florencie 16. stočia, ale zainteresovanému čitateľovi okrem popisu krásnych reálií talianskych miest a ulíc ponúka i bližšie nahliadnutie na prácu dvoch velikánov, kedy sa nezameriava len na ich majoritné diela, ale popisuje i ich druhotnú napr. vedeckú činnosť (túžba vynájsť schopnosť lietať u Da Vinciho) a pomalou gradáciou si drží čitateľovu pozornosť až do samotného konca.
                                                            Záverečné hodnoteni : 4/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníkupectvu preskoly.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: