utorok 5. júna 2018

Amazonky naprieč stáročiami - Elena Favilli, Francesca Cavallo : Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Príbehy na dobrú noc pre rebelky Anotácia :  Sto silných príbehov silných žien – od kráľovny Alžbety až po Serenu Williamsovú.
Príbehy na dobrú noc pre rebelky sú novodobé rozprávky, ktoré nehovoria o princeznách, ale o ženách, ktoré zmenili svet. Inšpirujú dievčatá stovkou hrdinských príbehov žien od kráľovnej Alžbety až po Serenu Williamsovú. Ilustrácie zhotovilo 60 umelkýň z každého kúta našej planéty, je to jedna z najoriginálnejších kníh v histórii kolektívneho financovania.

Vydavateľstvo : ALBATROS, 2018 
Počet strán : 224 
Žáner : Encyklopédia/Pre deti/Obrázková
Encyklopédia najúspešnejších a najznámejších žien sveta čitateľsky určená pre deti a mladéž, výsostne potom pre malé/mladé dievčatá, funguje ako vhodná didaktická pomôcka obsahujúca zároveň i vkusné a rozmanité ilustrácie.

Pozitíva :

- rovnocennosť : autorky poukazujú na schopnosti všetkých spomenutých žien, a na ich silné odhodlanie, presvedčenie a talent v rôznych odvetviach činností, čím už i v malých deťom vzbudzujú sebavedomie a sebadôveru a rovnako vyzdvihujú ženskú všestrannosť či možnosť vyrovnať sa mužským schopnostiach - podnecuje sa idea rovnocennosti - dôležitý aspekt práve dnes, kedy si spoločnosť sama pokladá závažné otázky ohľadom feminizmus či sexizmu.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Elena Favilli, Francesca Cavallo
autorky knihy

- typy hrdiniek : hrdinky knihy sa od seba odlišujú nielen rozdielnym napr. profesionálnym zameraním, ale i vlastnosťami, názorami i rasou - autorky znovu poukazujú na odlišnosť a diferenciáciu každej osobnosti, no prezentujú ju ako prirodzenú, normálnu.

- známe i neznáme tváre : kniha prekvapí nielen svoju cieľovú skupinu - deti a mládež - ale reálny didaktický dosah môže mať i na jej predčítačov - rodičov či iných dospelých - práve prostredníctvom veľmi zaujímavého výberu ženských hrdiniek - stretávame sa s tými najznámejšími ženami súčasnosti i minulosti, od panovníčok,cez spisovateľky po športovkyne, no neopomíname ani ženy celosvetovo nie príliš známe, či už sa jedná o rôzne aktivistky, vedkyne a pod., čiže zachádzame i do rôznych vrstiev spoločnosti či rôznych záujmov.

- ilustrácie : chvályhodný je predovšetkým nápad - dať možnosť a priestor viacerým výtvarníkom (60) vytvoriť svoje špecifické diela - čím sa znova pozdvihne myšlienka individuality a vlastnej identity. (Zaujímavosťou je, že dve ilustrácie (obrázok anglickej paleontologičky Mary Anning a brazílskej surfistky Mayi Gabeira) do knihy spracovala i slovenská výtvarníčka Martina Pauková.)

Negatíva :
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Elena Favilli, Francesca Cavallo- dĺžk textov : pokiaľ berieme v úvahu to, že kniha plní svoj účel v rámci žánru populárno-náučnej encyklopédie, nezdĺhavosť a výstižnosť je relatívne v poriadku. Ak si však všimneme faktu, že príbehy sú jasne beletrizované a jazykom prispôsobené mladšiemu čitateľovi, teda vychádzajúc zo samotného názvu knihy, určené na predčítanie, potom je ich rozsah až žalostne krátky, relatívne nerozvinutý, až k uškodeniu stručný, a i keď miery k meritu veci, u detského čitateľa môže chýbať zžitie sa či bližší kontakt s postavou.

- generalizácia : je pochopiteľné, že pri dĺžke knihy je potrebné i isté okresanie vyrozprávaných osudov žien, nepochopiteľným sa však stáva paušalizovanie - vyhodnocovanie všetkých hrdiniek ako vždy a za každých okolností správnych, dobrých a čestných bez chyby, bez toho, aby sa aspoň minimálne poukázalo i na ich odvrátenú charakterovú stránku. Stretávame sa s teda s určitým kultom osobnosti či nadčloveka, kedy nám autorky spomínané ženy upravujú k obrazu svojmu, a zámerne zamlčiavajú ich temnú minulosť či činy (osobnosti ako Coco Chanel, ázijské dobyvateľky, ale i novodobé osobnosti ako Hillary Clinton či iné.)

To, či je v knihe pre mladých potrebný očividný prvok dnes toľko diskutovanej multikultúry (veľký priestor venovaný ženám arabského  pôvodu, ľuďom s imigrantskou minulosťou a iným) či náznaky na otázky LGBTI či transgender, ponechám na zvážení každého čitateľa.

Masívna, farbistá a bohate ilustrovaná publikácia Eleny Favilli a Francesci Cavallo nájde svoje miesto predovšetkým v žánri detskej encyklopédie či detskej didaktickej literatúry a svojím grafickým spracovaním zaujme mladších i starších čitateľov. (V origináli vyšlo už i pokračovanie- Good night stories for rebel girls 2.)


Záverečné hodnotenie : 3,8/5*
Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu AlbatrosMedia!

Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: