streda 27. júna 2018

Právnické ofajče - Anthony Franze : Outsider

Anthony Franze: Outsider
Anotácia :  Graysonovi Hernandezovi sa veľmi nedarí. Absolvoval štúdium práva na štátnej škole, topí sa v študentských dlhoch a jediné miesto, ktoré sa mu podarí zohnať, je práca poslíčka na Najvyššom súde. Veľmi sa ho dotýka, že musí sledovať tých najlepších a najbystrejších právnikov – elitnú skupinu asistentov sudcov – iba ako outsider.
Keď Grayson zasiahne pri prepade v garáži súdu, obeť – predseda Najvyššieho súdu USA – sa mu odvďačí. Gray sa stane najneočakávanejším asistentom sudcu. Je to celkom iný svet: intelektuálne debaty o spravodlivosti a práve v najvnútornejšej svätyni Najvyššieho súdu, luxusné podujatia s novými kolegami, pozornosť Lauren Hartovej, krásnej a inteligentnej kolegyne asistentky sudcu, na ktorú stále myslí.
No keď si Gray začne zvykať na nový život, obráti sa naňho FBI. Federáli si myslia, že neznámy sériový vrah je spojený s Najvyšším súdom, a chcú, aby Gray bol ich očami a ušami. Netuší však, že onedlho sa v hľadáčiku FBI ocitne aj on sám.

Vydavateľstvo :  IKAR, 2018
Počet strán :   336
Žáner : Román/Krimi/Spoločenský


Krimi z právneho prostredia, ktoré ničím nevybieha zo zaužívaných vzorcov a štandardov detektívok, obsahuje vo veľkej miere iba sledovanie vyšetrovacieho postupu hl. postáv, čím však, bohužiaľ, stráca svižnosť a kontinualitu na úkor vysvetľovania a nadmerného rozsahu.

Pozitíva :

- plynulosť dialógov : ak už autor upustí od neustáleho opisu vyšetrovania a autorského monológu, vypĺňa priestor i dialógmi, ktoré sú naopak prekvapivo svižné, dynamické, vecné a dej naozaj posúvajú dopredu, konštruované sú precíznejšie ako samotná narácia a opis, čomu pomáha i ,,oživenie" a spestrenie humorom či iróniou.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt anthony franze
Autor Anthony Franze
- prostredie a reálie : zasadenie celého deja do právneho prostredie, obzvlášť potom do prostredia Najvyššieho súdu, sú pre čitateľa veľmi atraktívnymi lokalitami, i dnes, v dobe riešiacich sa politických a právnych káuz, kedy autor dáva čitateľom možnosť nazrieť do pracovných postupov sudcov, právnikov a koncipientov, ale i polície a tajných zložiek, ako aj do ich bežnej pracovnej praxe.

- postavy : realistické, s triezvymi charaktermi, hrdinovia uvažujú a premýšľajú na určitej úrovni, nie sú iba bezduchými bábkami autora, ktorým postupne pomáha Deus ex machina, ale naozaj vyšetrujú, kladú dôraz na racionálne správanie a úsudok, čitateľsky nie je veľkým problémom stotožniť sa s potiažami, ktoré riešia, čomu prispieva i vhodný výber postavy hlavného hrdinu - mladého, no ambiciózneho a perspektívneho právnika.

Negatíva :

- nulová gradácia : text stráca akúkoľvek kontinualitu, negraduje prirodzene, množstvom kapitol sa dokonca nikam v deji neposúva, zbytočná autorská vata, ako napr. nepodstatné scény, konfrontácie hl. hrdinov či dialógy bez budúceho významu v texte, sa dá nájsť skoro v každej kapitole románu, čomu neprispieva ani rozsah diela, kedy autor na 336 stranách rozvíja v podstate neinovatívny a repetetívny príbeh s množstvom nefunkčného opisu a vaty, ktorý zakončí neoriginálnym a tuctovým rozuzlením a záverom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt time to kill movie-preklad : logicky nie je chybou autora,ale ak knihu berieme ako celok, teda ak ju nečítame v pôvodnej verzii, preklad diela urobí tiež veľkú časť toho, ako nakoniec celý text pôsobí, takže preklady typu : ,,Lapala dych." namiesto ,,Lapala po dychu." či neustále sa opakujúce ukazovacie zámená typu : toho, tú, takú vo vetách nereflektujú práve kvalitný preklad, no čerešničkou sa stáva posledná strana záveru, kedy je preložená veta doslova : ,,Ozvali sa výstrely. Puk, puk, puk."...Mám pocit, že prásk alebo podobné citoslovce asi  nebolo možné použiť, rovnako ako mám osobný pocit, že pukať môžu min. pukance na panvici, struk, tobolka či šešuľka ako pukavé plody z biológie a rozťahujúce sa drevo... Neviem, ako sa niečo podobné môže stať prekladateľke s niekoľko desaťročnou praxou, ktorá do slovenského jazyka prekladala napríklad i sériu o čarodejníkovi z Rokfortu.

Román Outsider je skôr oddychovým, ľahko čitateľsky stráviteľným a nie príliš náročným detektívnym dielom s klasickými vzorcami správania kladných i záporných postáv, naväzujúcim na kritériá žánru právnického thrilleru J. Grishama, interagujúcimi v repetetívnych motívoch, ktorý však nenáročného čitateľa určite zabaví a vtiahne do deja, nakoľko sa drží klasických šablón a v rozuzlení, takpovediac, vsádza na istotu.

Záverečné hodnotenie : 3,3/5 * 
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk!
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

0 komentárov: